MSI P45 Neo2

Zalety:

  • Klasyczna i bardzo praktyczna konstrukcja
  • Dobrze dobrane dodatki

Wady:

  • Położenie czterech gniazd SATA na przedłużeniu drugiego PCI-Express x16

Płytę MSI P45 Neo2 zbudowano używając chipsetu Intel P45/ICH10R. Następca układu P965 cechuje się wysoką funkcjonalnością, a także doskonałą podatnością na podkręcanie. Opisywana MSI należy do konstrukcji klasycznych, ale niestety ma też pewne wady.

Płytę MSI P45 Neo2 zbudowano używając chipsetu Intel P45/ICH10R. Następca układu P965 cechuje się wysoką funkcjonalnością, a także doskonałą podatnością na podkręcanie. Opisywana MSI należy do konstrukcji klasycznych, ale niestety ma też pewne wady. Zaczniemy jednak od wymienienia jej zalet. Płytę wykonano starannie. W sekcji zasilania zastosowano system DrMOS, który mimo mniejszej niż u konkurencji liczby faz zasilania cechuje się wysoką sprawnością, a do tego pozwala na racjonalne gospodarowanie zużyciem prądu.

Wszelkie elementy, takie jak radiatory czy gniazda pamięci odsunięto daleko od gniazda procesora co pozwala na łatwy montaż nietypowych coolerów. Płyta nie ma problemu z pracą z pamięciami1066 MHz. Dzięki dwóm złączom PCI-Express x16 możemy instalować karty graficzne AMD pracujące w trybie CrossFire x8. Na pochwałę zasługuje duża liczba złącz kart rozszerzeń – mamy tutaj także dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Podobnie jest z aż ośmioma gniazdami SATA. Dwa dodatkowe obsługuje układ JMB 363 odpowiedzialny także za obsługę złącza dwukanałowego IDE. W wyposażeniu płyty znajdziemy śledź z dwoma gniazdami eSATA co bardzo podnosi jej praktyczność.

Oprócz sześciu gniazd USB na tylnym panelu i dodatkowych sześciu podłączanych z płyty, mamy także do dyspozycji jedno IEEE1394 na panelu i możliwości podłączenie kolejnego. Pomiędzy złączami PCI-Express x16 znajdziemy zespół przełączników do sprzętowego podkręcania procesora. Dzięki temu możemy układ uruchomić z FSB o jeden stopień wyższą (np. 333 zamiast standardowych 200 MHz). Na płycie umieszczono także przyciski POWER, RESET i CLR CMOS. Niestety, jedna wada płyty niweluje wiele z jej zalet – na przedłużeniu drugiego ze złącz PCI-Express x16 umieszczono cztery z ośmiu gniazd SATA. Jeśli zastosujemy kartę o szerokim systemie chłodzenia, zasłonimy jeszcze wszystkie piny do dodatkowych USB. Oczywiście, nie musimy instalować dwóch kart, ale wówczas można nabyć także znacznie tańsze płyty.

Ogólnie MSI P45 Neo 2 to zupełnie dobra płyta, która przez jedno niedopatrzenie traci bardzo wiele ze swych walorów.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier