MSI P55-CD53

Zalety:

  • Dobra jakość wykonania
  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Niska cena

Wady:

  • Brak obsługi CrossFire i SLI
  • Brak gniazd eSATA i IEEE1394

MSI P55-CD53 to bardzo tania płyta z podstawką LGA1156. Mimo atrakcyjnej ceny wykonano ją bardzo solidnie i zastosowano kilka ciekawych rozwiązań jak DrMOS, Winki, czy system automatycznego podkręcania OC Genie.

Zintegrowany system zasilania DrMOS choć nie ma w tym przypadku wielu faz, działa bardzo sprawnie. Pozwala on również na aktywne kontrolowanie faz zasilania procesora. Płyta jest tania więc oszczędności szukano np. w systemie chłodzenia – na systemie zasilania umieszczono jedynie miniaturowy radiator. W ten sam sposób odprowadzane jest ciepło z układu Intel P55. Ma to swoje zalety – wokół podstawki procesora jest mnóstwo wolnego miejsca.

Na płycie zastosowano układ OC Genie odpowiedzialny za automatycznie podkręcanie procesora. Znajdziemy na niej także dwa przyciski do regulowania wartości bazowej podczas pracy systemu.

Moduły RAM instalujemy w czterech gniazdach DDR3. Mogą one pracować z częstotliwością 1333 MHz, zaś po podkręceniu nawet 1600 MHz. Maksymalna pojemność pamięci to 16 GB.

Nie oszczędzano na gniazdach SATA. Oprócz sześciu obsługiwanych przez chipset mamy jeszcze dodatkowe dwa i jedno PATA obsługiwane przez układ JMicron JMB363.

Czemu tak tanio?

Gniazdo sieciowe RJ-45 obsługuje układ Realtek RTL8111DL a dźwięk układ Realtek ALC889.

Karty rozszerzeń możemy instalować w gniazdach: trzech PCI-Express x1, trzech PCI i jednym PCI-Express x16 dla karty graficznej.

I tutaj odnajdujemy sekret niskiej ceny płyty – brak drugiego PCI-Express x16 uniemożliwia stosowanie systemów AMD CrossFire i NVIDIA SLI.

Płytę MSI P55-CD53 wyposażono w rozwiązanie Winki. Dzięki niemu można przeglądać zdjęcia, Internet czy korzystać ze Skype’a bez konieczności ładowania systemu Windows.

Poszczególne elementy płyty rozłożono bardzo dobrze, co ułatwia brak przeładowania. BIOS choć prosty umożliwia podkręcanie, podobnie jak OC Geinie, ale należy pamiętać o ograniczeniach tej konstrukcji.

MSI P55-CD53 jest płytą tanią i choć posiada pewne wady (brak obsługi systemów graficznych z wielu kart, brak eSATA i IEEE1394), to dla większości użytkowników będą one bez znaczenia. Bardziej liczy się przystępna cena, dobra jakość wykonania i wysoka wydajność oraz stabilność pracy.