MSI P55-GD55

Płyty z podstawką LGA1156 stają się bardziej przystępne cenowo ale na szczęście nie tracą na jakości i zastosowanych rozwiązaniach. Dobrym przykładem na potwierdzenie powyższego stwierdzenia jest MSI P55-GD55.

Opisywana płyta ma pełną wielkość ATX. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze rozmieszczenie elementów, ale uniemożliwia korzystanie z małej obudowy. Po względem zastosowanych rozwiązań płyta jest bardzo podobna do MSI P55M-GD45. Chipset Intel P55 pozwala w tym przypadku na budowę systemu graficznego z dwóch kart ATI (CrossFireX). Na płycie znalazło się miejsce dla wielu gniazd kart rozszerzeń: dwóch PCI-Express x16, trzech PCI-Express x1 i dwóch PCI.

Także cztery gniazda do modułów RAM DDR3 o maksymalnej łącznej pojemności 16 GB i częstotliwości pracy 2133 MHz (po podkręceniu) nie dają powodów do narzekań. Podobnie jest z rozbudowanym tylnym panelem: gniazda PS2 myszy i klawiatury, dziesięć USB 2.0, dwa eSATA, sześć mini-jack i RJ-45 sprawiają, że raczej nikomu nie zabraknie możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych. Na płycie umieszczono sześć złącz SATA 3Gb/s i jedno PATA133. To ostatnie wraz z gniazdami eSATA obsługiwane jest przez układ JMicron JMB363. Dźwięk generowany jest przez układ Realtek ALC889 z wsparciem dla True Blu-ray Audio.

Czterofazowy zintegrowany system zasilania DrMOS pozwala na wydajną i stabilną pracę procesora nawet po podkręceniu. Dzięki aktywnej kontroli faz zasilania i ich dostosowania do obciążenia możliwe jest zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. O liczbie aktywnych faz informują zainstalowane w pobliżu podstawki procesora diody. Układ OC Genie pozwala na łatwe, szybkie, automatyczne podkręcanie. Aktywuje się je przyciskiem na płycie. Dodatkowe dwa przyciski służą do kontroli częstotliwości wartości bazowej, a kolejny do włączenie komputera.

Ułatwieniem dla użytkownika jest Linuxowy, wykorzystujący pamięć USB, system Winiki 2.0 pozwalający na używanie części funkcji komputera zaraz po jego uruchomieniu, bez konieczności ładowania systemu operacyjnego z dysku twardego.

Płyta pracuje stabilnie a jej wydajności nie sposób cokolwiek zarzucić. System OCGenie

MSI P55-GD55 to sprawnie działająca, pełnoformatowa, dobrze wykonana płyta główna dla procesorów Intel Core i7 800/Core i5/Core i3. Dzięki niej za przystępną cenę da się złożyć bardzo dobry komputer, a nawet bawić w podkręcanie, choć wówczas należy pamiętać, że nie jest to na pewno konstrukcja do ekstremalnego overclockingu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: