MSI P55-GD80

Zalety:

  • Doskonała jakość wykonania
  • Duża liczba gniazd i złącz
  • Sporo ciekawych rozwiązań
  • Obsługa SLI i CrossFire

Wady:

  • Wysoka cena

MSI P55-GD80 to obecnie najdroższa płyta MSI z podstawką LGA1156. Mimo że trzeba na nią wydać ponad 700 zł, to duża liczba gniazd, sprawna sekcja zasilania i doskonałe wykonanie na pewno skuszą nabywców. Ciekawie zapowiada się także funkcja automatycznego podkręcania i aktywnej kontroli faz zasilania.

Doskonała jakość wykonania płyty MSI od razu zjednuje sympatię. Potężny układ chłodzący sekcję zasilania złożony z trzech solidnych radiatorów połączonych rurką cieplną wykonano bardzo estetycznie. Na płycie użyto systemu zasilania DrMOS integrującego komponenty a przy tym podnoszącego efektywność i ułatwiającego oszczędzanie energii. Płyta może aktywnie kontrolować fazy zasilania procesora, pamięci i chipsetu.

Producent wyposażył płytę w układ OC Genie, który pozwala na jej automatyczne podkręcanie. Rozwiązanie działa sprawnie, ale nie zastąpi doświadczenia i żmudnego grzebania w poszukiwaniu optymalnych ustawień w BIOS-ie. Na płycie umieszczono przycisk włączający OC Genie a także dwa kolejne do regulacji wielkości wartości bazowej podczas pracy systemu. Znajdziemy tu także wyświetlacz stanów POST BIOS-u.

Duży wybór gniazd

Cztery gniazda DDR3 obsługują łącznie do 16 GB RAM-u, w trybie nominalnym o częstotliwości do 1333 MHz i aż 2133 MHz po podkręceniu. Karty rozszerzeń można instalować w gniazdach: trzech PCI-Express x16 (PCI-E 5 pracuje z szybkością do x4), dwóch PCI-Express x1 i dwóch PCI. Płyta obsługuje zarówno tryby AMD CrossFire x8 jaki i NVIDIA SLI x8.

Do podłączenie napędów służą: sześć gniazd SATA obsługiwanych przez chipset, dwa kolejne SATA z kontrolera JMB322, pojedyncze PATA i eSATA obsługiwane przez kontroler JMB363. Układ VIA VT6315N obsługuje złącza IEEE1394 – jedno na tylnym panelu i drugie podłączane z płyty. Układ dźwiękowy to Realtek ALC889. Dwa gniazda RJ-45 obsługują układy Realtek RTL8111DL.

Dobre rozłożenie elementów płyty ułatwia jej obsługę. Nie stworzono miejsc do powstawania konfliktów pomiędzy kartami rozszerzeń a kablami czy modułami RAM.

Płyta rozpieszcza użytkownika liczbą dodatków m.in. sześcioma kablami SATA, śledziem z dwoma gniazdami USB czy też dwoma dodatkowymi gniazdami eSATA i zewnętrznym gniazdem zasilania.

MSI P55-GD80 pracowała stabilnie i wydajne. Bardzo dobrze wypadł w testach podsystem pamięci. Także dobrze płyta sprawiła się podczas podkręcania procesora.

MSI P55-GD80 choć nie jest tania, z pewnością jest warta swojej ceny. Oferuje duże możliwości i doskonałą jakość wykonania. Ciekawy jest także system Winki umożliwiający przeglądanie zdjęć, Internetu czy korzystanie ze Skype’a bez konieczności ładowania Windows z dysku. Działa na Linuksie i jest instalowany z płyty na pamięci podłączonej do USB.