MSI P55-GD85

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Dużo złącz i gniazd
  • Dużo dodatkowych funkcji
  • Dobre rozmieszczenie elementów
  • USB 3.0 i SATA3

Wady:

  • Słabe działanie systemu OC Genie

Pojawienie się najnowszych wersji SATA (3.0) i USB (3.0) sprawiło, że producenci płyt głównych wprowadzają modele wspierające te technologie. Taką właśnie płytą jest MSI P55-GD85, która posiada też sporo innych zalet i rozwiązań dopracowywanych przez producenta przez ostatnie lata.

MSI P55 GD85 to płyta z podstawką LGA1156 dla najnowszych procesorów Intela Corei7 800 i Core i5. Także Core i3 będą na niej działały doskonale, ale nie da się wykorzystać umieszczonych w nich zintegrowanych układów graficznych.

Płyta przeznaczona jest dla zaawansowanych użytkowników składających nowoczesny, wydajny i rozbudowany komputer. Jej sercem jest układ Intel P55. P55 obsługuje sześć napędów SATA o szybkości do 3 Gb/s (SATA 2.0) i do dwunastu urządzeń USB 2.0. Na płycie MSI pojawiły się więc dodatkowe układy. Pierwszy to kontroler SATA3 Marvell SE9128 obsługujący dwa gniazda SATA o najwyższej przepustowości. Kolejnym jest układ JMicron JMB 363, dzięki któremu na płycie pojawiły się dodatkowe gniazda: do dwóch napędów ATA, jedno SATA i eSATA na tylnym panelu. Na tylnym panelu pojawiły się także dwa gniazda USB 3.0.

Oczywiście na płycie jest także szereg innych układów rozszerzających jej możliwości. VIA VT6315N obsługuje gniazda IEEE1394, Realtek ALC889 odpowiada za dźwięk, a układy Realtek RL8111DL za obsługę dwóch gniazd sieciowych.

Moduły RAM DDR3 instalujemy w czterech gniazdach – łącznie może to być do 16 GB pamięci, o częstotliwości pracy nawet do 2133 MHz po podkręceniu. Do instalacji kart rozszerzeń służą dwa gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Na płycie można instalować karty graficzne pracujące w trybie ATI CrossFire lub NVIDIA SLI, w obu przypadkach z szybkością x8. Pojedyncza karta pracuje na łączu o pełnej szybkości x16.

W sekcji zasilania zastosowano system DrMOS. Zintegrowane układy pozwalają na podniesienie sprawności zasilania i jakości prądu, a co za tym idzie doskonale sprawdzają się podczas podkręcania i wpływają pozytywnie na trwałość płyty i procesora. Technologia APS (Active Phase Switching) dostosowuje liczbę używanych faz do aktualnych potrzeb. Płyta dobrze sprawdzi się jako platforma do podkręcania także dla mniej zaawansowanych użytkowników, a to dzięki układowi OC Genie, który automatycznie podkręci procesor po naciśnięciu tylko jednego guzika.

Doświadczonych overclockerów ucieszą takie rozwiązania jak rozbudowany, czytelny i łatwy w obsłudze BIOS z dużymi zakresami ustawień, skuteczny układ chłodzenia złożony z dużych radiatorów i rurki cieplnej na sekcji zasilania, dotykowe przyciski do włączenia, restartu systemu oraz regulowania częstotliwości bazowej oraz panel V-Check Point do bezpośredniej, dokładnej kontroli podstawowych napięć.

Dobrze rozłożono także elementy płyty – nawet zainstalowanie dwóch dużych kart graficznych nie blokuje gniazd SATA, moduły RAM da się zawsze łatwo wymienić, wokół podstawki procesora nie brakuje miejsca a kable zasilania nie przeszkadzają w obsłudze płyty.

Testy płyta przeszła bez najmniejszych zastrzeżeń, wykazując się dobrą wydajnością i stabilnością pracy, nawet po podkręceniu. Rozczarowało nieco działanie systemu OC Genie, przynajmniej z naszym procesorem – wartość bazowa podskoczyła do 158 MHz, ale zredukowano mnożnik do x19, tak więc procesor pracował z częstotliwością tylko 3002 MHz. Funkcja Turbo była wówczas nieaktywna.

MSI P55-GD85 jest płytą dla wymagających użytkowników składających rozbudowany i wydajny komputer. Wspiera wiele nowych technologii tak pomysłu samej MSI, jak i bardziej uniwersalnych: SATA3 i USB 3.0. Jeśli użytkownik wykorzysta w pełni możliwości płyty, na pewno będzie z niej zadowolony, co powinno uzasadnić jej wysoką cenę.