MSI P55M-GD45

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Bardzo dużo złącz
  • Dobre rozłożenie elementów
  • Wysoka jakość wykonania
  • 2 gniazda eSATA
  • Dużo dodatkowych funkcji
  • Przystępna cena
  • Wsparcie dla ATI CrossFireX

Wady:

  • Znaczących brak

MSI P55M-GD45 to niewielka, ale przemyślana płyta główna z podstawką LGA1156. Jej konstrukcja i zastosowane rozwiązania sprawią, że będzie doskonała dla wielu, także bardziej wymagających użytkowników, których zjedna sobie także bardzo przystępną ceną.

Płytę wykonano w formacie micro-ATX dzięki czemu zmieści się do niewielkiej obudowy. Mimo tego zachwyca dużą liczbą gniazd i złącz. Sercem płyty jest jednoukładowych chipset Intel P55. Dzięki niemu płyta obsługuje nie tylko pojedyncze karty graficzne, ale nawet system dwóch kart pracujących w trybie CrossFireX. Prócz dwóch gniazd PCI-Express x16 (drugie pracuje z szybkością do x4), znajdziemy na niej jedno PCI-Express x1 i jedno PCI. Moduły RAM instalujemy w czterech gniazdach DDR3. Maksymalna łączna pojemność modułów może wynosić 16 GB a maksymalna częstotliwość pracy 1600 MHz lub 2133 MHz po podkręceniu.

Chipset obsługuje sześć umieszczonych na płycie złącz SATA 3Gb/s. Wspomaga do układ JMicron JMB363 dzięki któremu można skorzystać ze złącza PATA133 dla dwóch takich napędów i dwóch gniazd eSATA na tylnym panelu. Oprócz nich umieszczono tam PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack karty dźwiękowej (kodek Realtek ALC889, wspierający Tru Blu-ray Audio), IEEE1394 (kontroler VIA VT6315N, z możliwością podłączenia drugiego gniazda ze złącz na płycie), RJ-45 (kontroler Realtek RTL8111DL) i dziesięć gniazd USB 2.0. Kolejne cztery USB 2.0 można podłączyć ze złącz na płycie.

Czterofazowy system zasilania DrMOS w którym połączenie układów pozwala na uzyskanie szybkiej reakcji na zmiany obciążenia i bardzo dobrej stabilności napięcia. APS to z kolei system zawiadujący działaniem faz zasilania i dostosowujący je do aktualnego obciążenia. Na płycie umieszczono diody informujące o liczbie aktywnych w danej chwili faz. Układ OCGenie pozwala na łatwe, automatyczne podkręcanie i pełną kontrolę ustawień pracy komputera.

Kolejnym zastosowanym na płycie rozwiązaniem jest Winki 2.0 – instalowany na pamięci USB Linuxowy system pozwalający niemal natychmiast po włączeniu komputera na korzystanie z Internetu, komunikatorów, telefonii internetowej a nawet przeglądanie obrazków i zdjęć.

BIOS płyty także pozwala na podkręcanie, choć najwięksi entuzjaści mogę nie być z niego zadowoleni – płyta jednak nie jest dla nich przeznaczona.

Zalety MSI P55M-GD45 to dobra wydajność i stabilność pracy, oraz sprawne działanie zainstalowanych na niej rozwiązań. Dobre jest także rozłożenie elementów płyty, mimo, że moduły RAM trudno wymienić bez demontowania karty graficznej a gniazda SATA umieszczono tak, że długa karta zasłania część z nich. Na szczęście umieszczono je poziomo, więc zawsze można korzystać ze wszystkich.

MSI P55M-GD45 kosztuje 360 zł. Za tą cenę nabywca dostaje dopracowaną, dobrze wykonaną, wyposażoną w bardzo dużo wyjść i gniazd płytę w formacie microATX. Płyta pozwala na korzystanie z dwóch kart graficznych ATI w CrossFireX i dysponuje szeregiem oryginalny i sprawnie działających rozwiązań autorstwa MSI. Uwzględniając to wszystko, jej zakup można uznać z bardzo godny polecenia.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier