MSI P67A-GD55

MSI P67A-GD80 to płyta główna z podstawką LGA 1155. Można na niej instalować wszystkie nowe procesory Intela z rodziny SandyBridge, ale bez korzystania ze zintegrowanego w nich rdzenia graficznego. MSI P67A-GD80 wykorzystuje chipset Intel P67. Płyta zachwyca jakością wykonania i użytych do tego komponentów. Gwarantuje to długą i bezawaryjną pracę także po podkręceniu. Na płycie znajdziemy szereg rozwiązań , które z pewnością przypadną do gustu bardziej zaawansowanym użytkownikom: dwa gniazda PCI-Express x16 i obsługa zarówno NVIDIA SLI jak i ATI CrossFire, układa do automatycznego podkręcania oraz przyciski do obsługi bez podłączania przedniego panelu obudowy. Doskonały rozbudowany BIOS ucieszy każdego entuzjastę a narzędzie MSI Winiki pozwoli na szybkie skorzystanie z części możliwości komputera. Opcjonalnie umieszcza się na płycie także panel do dokładnego pomiaru napięć na jej podstawowych komponentach oraz procesorze i pamięci. Dopracowana sekcja zasilania DrMOS poradzi sobie z każdym procesorem, nawet przy bardzo mocnym overclockingu co ułatwią ceramiczne radiatory odprowadzające ciepło. Dodatkowy układ dają dostęp do pełni możliwości urządzeń USB 3.0. Cieszy także dobry kodek audio i obecność gniazd IEEE1394. Karty rozszerzeń umieszczamy w dwóch gniazdach PCI-Express x16, trzech PCI-Express x1 i trzech PCI. MSI P67A-GD55 to płyta dla entuzjasty potrafiącego w pełni wykorzystać jej ogromne możliwości i nie dysponującego gotówką na droższe konstrukcje tego typu.

Budowa

Płytę wykonano w formacie ATX dzięki czemu nie ma problemu z właściwym rozmieszczeniem komponentów. Sercem płyty jest chipset Intel P67. Wprawdzie nie pozwala on na wykorzystanie zintegrowanego w procesorach SandyBridge układu graficznego, ale za to doskonale nadaje się do podkręcania. Z podkręconym procesorem na pewno poradzi sobie dopracowana sekcja zasilania wykorzystująca zintegrowane układy DrMOS. Ciepło z niej odbierają dwa duże ceramiczne radiatory Trzeci znacznie mniejszy radiator umieszczono na chipsecie. Zasilanie do płyty dostarczane jest przez gniazda 24-pin, 8-pin. Na płycie umieszczono przyciski START, RESET i OC Genie. Ten ostatni aktywuje system automatycznego podkręcania. Do instalacji kart rozszerzeń służą: dwa gniazda PCI-Express x16, trzy PCI-Express x1 i dwa PCI. Napędy wewnętrzne można podłączyć do czterech gniazd SATA 3 Gb/s i dwóch SATA 6 Gb/s. Na tylnym panelu umieszczono gniazda: PS myszy i klawiatury, osiem USB 2.0, dwa USB 3.0, jedno RJ-45, sześć mini-jack, jedno IEEE1394, optyczne i elektryczne SPDIF oraz przycisk do zerowania ustawień BIOSu. Ze złącz na płycie można podpiąć jeszcze dwa gniazda USB 2.0, jedno USB 3.0 i jedno IEEE1394. Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre i nie stwarza miejsc konfliktowych pomiędzy komponentami komputera, choć długa karta graficzna utrudni dostęp do gniazd napędów SATA. Do instalacji pamięci służą cztery gniazda DDR3 . Maksymalna częstotliwość modułów po podkręceniu to 2133 MHz.

Możliwości

Płyta przeznaczona jest dla zaawansowanych użytkowników. Pozwala na mocne podkręcenie komputera: procesora i pamięci. Ułatwia to bardzo dobry, rozbudowany BIOS a dla mniej doświadczonych przeznaczono system OCGenie. Płyta obsługuje karty graficzne NVIDIA w trybie SLI i ATI w trybie CrossFireX. Dodatkowym atutem jest system MSI Winiki pozwalający na wykorzystanie podstawowych możliwości komputera bez ładowania systemu Windows z dysku.

Wydajność

MSI P67A-GD55 osiągnęła wyniki typowe dla płyt w takiej konfiguracji jak nasza testowa. Wszystkie podzespoły, w tym pamięć mogły działać z optymalnymi ustawieniami. Różnice wydajności w stosunku do innych płyt LGA1155 pracujących w platformach z identycznymi ustawieniami są więc albo dziełem przypadku albo też innej wersji sterowników, aktualizowanych po zainstalowaniu płyty.

MSI P67A-GD55
MSI P67A-GD55

Wnioski

MSI P67A-GD55 to bardzo udana płyta główna za w miarę rozsądną cenę. Możliwość podłączenia dużej ilości, różnego typu urządzeń , tworzenie systemów graficznych z dwóch kart NVIDII lub ATI i podkręcania procesora i pamięci to jej poważne atuty. Kolejnymi jest wysoka jakość wykonania i dopracowany BIOS EFI. MSI wydaje się być idealną platformą dla procesorów SandyBridge ze średniej półki cenowej - jest złotym środkiem pomiędzy możliwościami a ceną.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: