MSI P67A-GD80

MSI P67A-GD80 to płyta główna z podstawką LGA 1155. Można na niej instalować wszystkie nowe procesory Intela z rodziny SandyBridge, choć nie pozwoli na wykorzystanie zintegrowanego w nich rdzenia graficznego. Jednakże nie będzie to żadną wadą dla nabywcy tej płyty - komputerowego entuzjasty, zainteresowanego overclockingiem i budową doskonałego komputera z co najmniej jedną kartą graficzną w gnieździe PCI-Express x16. MSI P67A-GD80 wykorzystuje chipset Intel P67 i szereg układów dodatkowych. Płyta imponuje jakością wykonania i użytych do tego komponentów. Gwarantuje to długą i bezawaryjną pracę także po podkręceniu. Na płycie znajdziemy szereg rozwiązań spotykanych tylko w produktach z najwyższej półki: trzy gniazda PCI-Express x16, układy do automatycznego podkręcania, panel do pomiarów napięć komponentów płyty czy przyciski do jej obsługi bez podłączania przedniego panelu obudowy. Doskonały rozbudowany BIOS ucieszy każdego entuzjastę a narzędzie MSI Winiki pozwoli na szybkie skorzystanie z części możliwości komputera. Potężna sekcja zasilania poradzi sobie z każdym procesorem, nawet przy ekstremalnym overclockingu co ułatwią rozbudowane radiatory odprowadzające ciepło. Na płycie umieszczono nawet dodatkowe gniazdo zasilania 6-pin dostarczające większą ilość mocy do jej podzespołów i komponentów komputera. MSI P67A-GD80 to płyta dla entuzjasty potrafiącego w pełni wykorzystać jej ogromne możliwości - jest doskonałą alternatywą dla podobnych urządzeń firm Asus i Gigabyte.

Budowa

Płyta dla entuzjastów niemal zawsze ma format ATX i MSI P67A-GD80 nie jest tu wyjątkiem. Dzięki temu nie ma problemu z właściwym rozmieszczeniem komponentów. Sercem płyty jest chipset Intel P67. Wprawdzie nie pozwala on na wykorzystanie zintegrowanego w procesorach SandyBridge układu graficznego, ale za to doskonale nadaje się do podkręcania. Właśnie temu celowi podporządkowano budowę płyty. Potężna sekcja zasilania poradzi sobie z każdym procesorem, także po bardzo mocnym overclockingu. Ciepło z niej odbierają dwa duże ceramiczne radiatory połączone rurką cieplną. Trzeci radiator umieszczono na chipsecie. Zasilanie do płyty dostarczane jest przez gniazda 24-pin, 8-pin i dodatkowe 6-pin. Na płycie umieszczono przyciski START, RESET i OC Genie. Ten ostatni aktywuje system automatycznego podkręcania. Znajdziemy tutaj też panel do pomiaru napięć na najważniejszych komponentach płyty. Do instalacji kart rozszerzeń służą: trzy gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Napędy wewnętrzne można podłączyć do czterech gniazd SATA 3 Gb/s i dwóch SATA 6 Gb/s. Na tylnym panelu umieszczono gniazda: PS myszy i klawiatury, cztery USB 2.0, sześć USB 3.0, dwa RJ-45, sześć mini-jack, jedno IEEE1394, dwa eSATA, optyczne i elektryczne SPDIF oraz przycisk do zerowania ustawień BIOSu. Ze złącz na płycie można podpiąć jeszcze sześć gniazd USB 2.0, cztery USB 3.0 i jedno IEEE1394. Duża liczba gniazd USB 3.0 to efekt zastosowania układów NEC uPD720200F1 i hubów VIA VL810. Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre i nie stwarza miejsc konfliktowych pomiędzy komponentami komputera. Do instalacji pamięci służą cztery gniazda DDR3 . Maksymalna częstotliwość modułów po podkręceniu to 2133 MHz.

Możliwości

Płyta przeznaczona jest dla komputerowych entuzjastów. Pozwala na bardzo mocne podkręcenie komputera: procesora i pamięci. Ułatwia to doskonały, rozbudowany BIOS a dla mniej doświadczonych system OCGenie. Imponująca jest liczba gniazd i złącz do wszelkiego rodzaju komponentów. Płyta obsługuje karty graficzne NVIDIA w trybie SLI i ATI w trybie CrossFireX. Dodatkowym atutem jest system MSI Winiki pozwalający na wykorzystanie podstawowych możliwości komputera bez ładowania systemu Windows z dysku.

Wydajność

Trudno pisać o wydajności w przypadku produktu takiego jak płyta główna. MSI P67A-GD80 osiągnęła wyniki typowe dla płyt w takiej konfiguracji jak nasza testowa. Wszystkie podzespoły, w tym pamięć mogły działać z optymalnymi ustawieniami. Różnice wydajności w stosunku do innych płyt LGA1155 pracujących w platformach z identycznymi ustawieniami są więc albo dziełem przypadku albo też innej wersji sterowników, aktualizowanych po zainstalowaniu płyty.

MSI P67A-GD80
MSI P67A-GD80

Wnioski

MSI P67A-GD80 to bardzo udana płyta główna, ale pełnię jej możliwości wykorzysta tylko prawdziwy entuzjasta. Możliwość podłączenia ogromnej liczby urządzeń , tworzenie systemów graficznych z więcej niż jednej karty i bardzo mocnego podkręcania procesora i pamięci to cechy jakich nie doceni osoba chcąca po prostu korzystać z komputera bez interesowania się tym co znajduje się w jego wnętrzu. MSI oferuje nabywcy dopracowaną, doskonale wykonaną płytę, mogącą bez problemu konkurować z urządzeniami Asusa i Gigabytea.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: