MSI PR420-004PL

Czternastocalowy, biznesowy laptop MSI kroczy śladami mniejszych kuzynów z serii PR2x0, oferując długi czas pracy na baterii w poręcznej, wygodnej w podróży formie.

Seria PR420 nie jest tak efektowna wizualnie, jak "rozrywkowa" EX620, chociaż wieka obu są identyczne: ciemnogranatowe z gustownym motywem fali i srebrnym logo firmy pośrodku. Jednak po podniesieniu ekranu widać, że wygląd nie był priorytetem projektantów PR420 – stylistyka otoczenia klawiatury jest dużo skromniejsza, wręcz przeciętna. Sama klawiatura, z racji mniejszych wymiarów notebooka, nie ma wydzielonej części numerycznej.

Ponieważ PR420 jest w założeniu laptopem przede wszystkim do pracy (świadczy o tym choćby Vista Business), zrezygnowano z niektórych fajerwerków, które słusznie uznano za zbytek luksusu w zadaniach biznesowych. Najnowsza zintegrowana karta graficzna Intela zapewni wystarczającą wydajność, włącznie ze wspomaganiem odtwarzania filmów HD, oferując w zamian mniejszy pobór mocy od bardziej zaawansowanych rozwiązań ATI czy NVIDII. Napęd optyczny to klasyczna nagrywarka DVD, a nie czytnik Blu-ray, jak w EX620. Twardy dysk wciąż jest bardzo pojemny jak na sprzęt do prac biurowych (250 GB), zaś ekran o przekątnej 14,1 cala i standardowych proporcjach 16:10 pozwolił uzyskać bardzo poręczne gabaryty komputera. Wyjścia eSATA i HDMI dają użytkownikowi swobodę podłączania nowoczesnych urządzeń, a skaner linii papilarnych powinien spełnić oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa danych.

Najlepsze wieści kryją się jednak nie w ogólnikach specyfikacji, lecz wynikach testów wydajności. W wypadku PR420 są one bowiem… wyższe niż w teoretycznie bardziej rozbudowanym modelu EX620. To głównie zasługa mocniejszego procesora i szybszej pamięci, ponieważ pod względem szybkości grafiki PR420 jest oczywiście daleko za swym większym bratem. Lecz dla mobilnych pracowników od wydajnej grafiki ważniejsze będzie szybkie działanie klasycznych aplikacji biurowych oraz długa praca na baterii, a w tym MSI nawiązuje do doskonałych modeli PR2x0, pozwalając na średnio ponad 4 godziny używania laptopa w terenie. Nocnych Marków ucieszy zapewne też fakt, iż PR420 jest cichym urządzeniem – jednym z najmniej hałaśliwych w dotychczasowych testach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: