MSI R4870-MD1G

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Dużo wyjść
  • Bardzo sprawny układ chłodzenia

Wady:

  • Bardzo duży pobór mocy w spoczynku

Choć karta MSI R4870-MD1G wykorzystuje znany już od dawna układ RV770, czyli Radeon HD 4870, to nadal bardzo dobrze sprawdza się we wszystkich grach. MSI dokłada do tego udany system chłodzenia, ale niestety nie udało się uciec od największej wady zastosowanego układu graficznego.

ATI Radeon HD 4870 to bardzo wydajny układ graficzny. 16 potoków renderingu i 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania doskonale radzą sobie we wszystkich grach. Układ graficzny pracuje z częstotliwością 750 MHz. Karta wykorzystuje łącze PCI-Express x16 w wersji 2.0, choć będzie działała bez problemów na łączu w wersji 1.x. MSI R4870-MD1G zaopatrzono w 1024 MB pamięci GDDR5, pracującej z częstotliwością 3600 MHz na szynie danych o szerokości 256 bitów.

Na śledziu znajdziemy komplet wyjść: DVI, D-Sub i HDMI. Dodatkowe zasilanie dostarczane jest przez umieszczone z tyłu dwa gniazda 6-pin.

Bardzo ciekawy jest układ chłodzenia karty. Opis zaczniemy od sporego, aluminiowego radiatora na sekcji zasilania. Jest on niezbędny gdyż, karta pobiera bardzo dużo prądu. To właśnie wada od której nie da się uciec konstruktorom. I co ciekawe, nie chodzi o zarzut prądożerności zestawu pod obciążeniem, gdyż wtedy zużywał on 270 W mocy – sporo, ale do zaakceptowania. Najnowsze karty potrafią pobierać tyle samo, a nawet więcej prądu. Prawdziwą wadą jest pobór mocy bez obciążenia, wynoszący dla naszego zestawu aż 154 W, czyli o wiele za dużo. Wracając do układu chłodzenia – pamięci pozostawiono bez radiatorów, za to układ graficzny zaopatrzono w bardzo duży, aluminiowy radiator z miedzianą podstawą. Od niej odchodzą dwie grube rurki cieplne, także zaopatrzone w duże radiatory. Całość otacza wentylator o dużej średnicy. Podczas pracy, nawet pod obciążeniem radiatory nie nagrzewają się mocno, a wentylator jest niemal niesłyszalny.

Wydajność typowo dla Radeona HD 4870 jest bardzo dobra. Da się grać we wszystko i tylko z wyjątkiem gier tak wymagających jak Crysis będzie trzeba zrezygnować z najwyższej rozdzielczości. To jednak problem wyłącznie posiadaczy bardzo drogich monitorów.

MSI R4870-MD1G kosztuje obecnie nieco ponad 600 zł. Jest to z pewnością bardzo dobra karta z wydajnym układem graficznym, doskonałym wyjściem HDMI i udanym, cichym układem chłodzenia. Niestety dobry obraz psuje duży pobór mocy zestawu z tą kartą, nawet podczas gdy jest ona niemal nieużywana.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier