MSI R5850-PM2D1G

Zalety:

  • Rewelacyjna wydajność
  • Wsparcie dla DirectX 11
  • Bardzo niski pobór mocy w spoczynku
  • Pozwala na granie w dowolnej rozdzielczości w niemal wszystkie dostępne gry

Wady:

  • Droższa niż inne Radeony HD5850

Karty Radeon HD5850 są propozycją dla tych, którym HD5870 wydają się za drogie. Wykorzystują ten sam układ w nieco okrojonej wersji przez co są odrobinę mniej wydajne, za to kosztują kilkaset złotych mniej. MSI R5850-PM2D1G to tego typu karta, a jej test w pełni potwierdza przytoczone wyżej fakty.

Układ graficzny AMD Cypress w Radeonach HD5850 ma 32 potoki renderujące i 1440 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Pracuje z częstotliwością 725 MHz. Pamięć to układy GDDR5 o częstotliwości pracy 4000 MHz pracujące na szynie danych szerokości 256-bitów. Pojemność pamięci wynosi 1024 MB.

Układ chłodzenia karty składa się z obudowanego dużego radiatora i wentylatora wymuszającego przepływ powietrza. Skuteczność układu jest bardzo dobra a poziom hałasu nigdy nie staje się dokuczliwy.

Kartę wyposażono w wyjścia HDMI, DP i dwa DVI zaś w pudełku znajdziemy jeszcze przejściówkę DVI-D-Sub. Dodatkowe zasilanie dostarczane jest przez umieszczone na końcu karty dwa gniazda 6-pin.

Wydajność choć nieco niższa niż w przypadku Radeonów HD5870, nadal przebija całą pozostałą konkurencję. Grać można we wszystkie tytuły i to w dowolnej rozdzielczości. W dodatku także w gry, które dopiero powstaną i będą wymagały wsparcia dla najnowszych technologii takich jak DirectX 11.

Zestaw z kartą pobierał w spoczynku 113 W mocy. Pod obciążeniem były to 243 W – niewiele biorąc pod uwagę wydajność.

Do karty dołączono płytę ze sterownikami i oprogramowaniem do podkręcania. Zwiększyć możemy nie tylko częstotliwość pracy układu i pamięci, ale także napięcie zasilania.

MSI HD5770 1G GDDR5 PCI-E DUAL DVI/HDMI/DP jest dokładnie taka jak pozostałe karty Radeon HD5850 – nowoczesna, energooszczędna i bardzo wydajna. Niezrozumiałe jest tylko to, dlaczego jest o około 100 zł droższa niż takie same karty sprzedawane pod nazwą innych producentów.