MSI R5870 Lighting

MSI R5870 to karta graficzna z układem ATI Cypress, ale z referencyjnym Radeonem HD 5870 nie ma wiele wspólnego. Karta została pod każdym względem zmieniona, jej wydajność nieznacznie podniesiono, zastosowano inne komponenty. Niestety, odbiło się to także na jej cenie.

Układ ATI Cypress w Radeonie HD 5870 posiada 32 potoki renderingu i 1600 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Ten niezwykle nowoczesny układ graficzny wykonywany jest w technologii 40 nm i wspiera wszystkie dostępne rozwiązania ze sztandarowym DirectX11 na czele.

MSI wyposażyło swoją kartę w potężną 15-fazową sekcję zasilania, która wraz z doskonałej jakości polimerowymi kondensatorami ma umożliwić długotrwałą prace kary także po podkręceniu. Za odprowadzanie ciepła odpowiada duży radiator z rurkami cieplnymi i dwoma wentylatorami. Choć system działa skutecznie, jest niestety dość głośny, ale może to być objawem niedopracowanego BIOSu (wczesna wersja karty). Dodatkowe zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda 6-pin. Na karcie umieszczono znany z płyt głównych moduł V-Check Poin to dokładnego pomiaru napięć zasilania.

Układ graficzny karty został podkręcony fabrycznie o 50 MHz, do wartości 900 MHz. Pamięci GDDR5 o pojemności 1024 MB pracują ze standardową częstotliwością 4800 MHz.

Wydajność karty jest nieco wyższa niż przeciętnego Radeona HD 5870, ale pozwala na granie na tym samym poziomie: właściwie wszystkie gry (z nielicznymi wyjątkami ) da się uruchomić przy maksymalnych szczegółach i rozdzielczości. Pobór mocy zestawu kształtował się w zakresie: od 84 W w spoczynku do 260 W pod obciążeniem.

Do karty dołączono bardzo bogate oprogramowanie: m.in. aplikację pozwalającą na podkręcanie w czasie rzeczywistym, program do aktualizacji BIOSu czy nawet 60-dniową wersję antywirusa.

MSI R5870 Lighting to niewątpliwie bardzo ciekawa i wydajna karta graficzna. Przed jej zakupem trzeba się tylko zastanowić czy to co oferuje warte jest wydanie 250 zł więcej niż za standardowego Radeona HD 5870.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: