MSI R5870-PM2D1G

MSI R5870-PM2D1G to kolejna karta z najwydajniejszym na rynku układem graficznym AMD Cypress w swej najmocniejszej obecnie wersji. Od pozostałych Radeonów HD 5870 odróżnia się właściwie wyłącznie logo producenta i oprogramowaniem dostarczonym z kartą na płycie.

Cypress w HD 5870 to układ o 32 potokach renderujących i 1600 zunifikowanych jednostkach wykonawczych. Typowa jest częstotliwość pracy układu – 850 MHz. Także ilość i rodzaj pamięci jest taka sama jak we wszystkich HD 5870 – 1 GB GDDR5 o częstotliwości pracy 4800 MHz z szyną danych o szerokości 256 bitów.

Układ chłodzenia karty to obudowany duży radiator odbierający ciepło z układu graficznego i pamięci oraz umieszczony na końcu wentylator wymuszający przepływ powietrza. Potencjał głośności wentylatora jest spory. W praktyce podczas pracy nie ma on okazji wkręcić się na maksymalne obroty, więc pracuje stosunkowo cichy.

Na śledziu karty umieszczono wyjście HDMI, Display Port i dwa DVI. Zasilanie dodatkowe dostarczane jest przez dwa gniazda 6-pin z tyłu karty.

O wydajności najnowszego Radeona pisaliśmy już wiele i karta MSI w pełni to potwierdza – grać można we wszystko, w dowolnych rozdzielczościach. Z tyłu pozostają wszelkie karty konkurencji, nawet dwuukładowe. Kolejną przewagą HD 5870 nad nimi, jest pełne wsparcie dla DirectX 11.

Zestaw testowy z kartą pobierał w spoczynku zaledwie 111 W mocy i 281 W pod obciążeniem – niewiele zważywszy na wydajność.

MSI oprócz sterowników i standardowych programów dołączyła do karty służącą do podkręcania aplikację MSI Afterburner. Dzięki niej można zmienić zegary układu, shaderów i pamięci, napięcie układu i prędkość obrotową wentylatora. Monitorowane są też parametry pracy karty. Wszystko to w locie, podczas pracy systemu, bez konieczności jego restartowania. Aplikacja pozwala także na zapisanie pięciu profili ustawień zdefiniowanych przez użytkownika.

MSI R5870-PM2D1G to jak napisaliśmy we wstępie karta z układem Cypress. Oznacza to rewelacyjną wydajność, wsparcie dla wszystkich nowoczesnych rozwiązań graficznych i niski pobór mocy. Obecnie na rynku nie ma lepszej oferty.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: