MSI Wind U115 Hybrid

Zalety:

  • Długi czas pracy na baterii
  • Jakość wykonania

Wady:

  • Niska wydajność

Jest to jeden z pierwszych netbooków z procesorem Intela Atom Z530 i dwoma dyskami – SSD i standardowym 2,5 calowym HDD SATA. Długo pracuje na baterii, a zastosowany 10 calowy wyświetlacz i pełnowymiarowa klawiatura czynią go użytecznym i poręcznym narzędziem do pracy.

MSI Wind U115 Hybrid korzysta z nowego procesora Intela Atom Z530, który cechuje się niskim poborem prądu (współczynnik TDP - 2 W) i niezbyt dużą wydajnością. Pomimo tego że oferuje szybszą magistralę FSB 533 MHz niż wolniejsze modele Atom Z510 i Z520 (FSB 400 MHz) to i tak do zaawansowanych zadań się nie nadaje. W teście Performance Test 7 CPU wydajność Atoma Z530 wypada tylko nieznacznie gorzej (uzyskany wynik to 327 pkt.) od popularnej jednostki Atom N280 (1,66 GHz – 336 pkt.). Dobrym dopełnieniem całości jest 10 calowa matryca z podświetleniem LED, która pozwala na uzyskanie rozdzielczości 1024x600 pikseli.

Obudowa

Jak przystało na netbooka, komputer jest dosyć mały i poręczny (260 x 180 x 28,5 mm), waży 1,3 kg. Obudowa wykonana jest w całości z plastiku, nic w niej nie trzeszczy, a poszczególne elementy są dobrze spasowane. Górna pokrywa chroniąca matrycę jest dosyć gruba i pokryta błyszczącym lakierem. Klawiatura jak pełnowymiarowa, choć niektóre klawisze jak np. strzałki są wyraźnie węższe. Jak na takiego malucha pracuje się na niej całkiem wygodnie. Oprócz dwufunkcyjnych klawiszy F1-F12 dodatkowych przycisków producent nie przewidział. Diody sygnalizujące pracę netbooka umieszczone są na tym samym poziomie co klawiatura, tyle że na przedniej krawędzi obudowy. Po zamknięciu klapki są widoczne, choć ikonki opisujące diody już nie.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, zasilanie, otwory wentylacyjne, 2x USB.

Przód –

Prawa strona – USB, czytnik kart pamięci, dwa gniazda audio, VGA, LAN

Tył – bateria

Matryca

Zastosowana matryca z podświetleniem diodami LED przystosowana jest do pracy w rozdzielczości 1024x600 pikseli i pozbawiona jest odblaskowej powłoki. Pod względem jakości generowanego obrazu nie odbiega od średniej, ma przyzwoite kąty widzenia i jest w miarę równomiernie podświetlona.

Podzespoły

System operacyjny i aplikacje przechowywane są na dysku SSD (8 GB), do dyspozycji mamy jeszcze dodatkowy 2,5 calowy o pojemności 160 GB, który możemy wyłączyć chcąc wydłużyć czas pracy netbooka na baterii za pomocą skrótu klawiaturowego (Fn+F10). Zastosowany procesor i płyta główna nastawione są gównie na uzyskanie kolejnych oszczędności w poborze prądu.

Chcąc powiększyć dostępną przestrzeń dyskową wymienić będziemy mogli tylko standardowy dysk bo dysk SSD mieści się na płytce PCB i w niczym nie przypomina 2.5 calowych dysków z tym samym nośnikiem.

Do dyspozycji mamy standardowe wyposażenie (3 gniazda USB, bezprzewodowa sieć, gniazdo VGA, LAN, czytnik kart pamięci), które do codziennej pracy w zupełności wystarczy.

Czas pracy na baterii

Mocną strona tej konfiguracji jest długi czas pracy na baterii. Uzyskany wynik prawie 10 godzin (przy włączonym dodatkowym dysku) w teście Productivity Mobile Marka stoi poza zasięgiem znacznie droższych laptopów jak i większości nettopów. Pamiętajmy że ten test oddaje długość pracy na baterii netbooka gdy jest intensywnie wykorzystywany, z włączonym dodatkowym dyskiem. Przy wyłączonym dodatkowym dysku i pracy z pakietami biurowymi z pewnością czas pracy na baterii będzie dłuższy. Główna zasługa tak długiej pracy na akumulatorze to pojemna bateria (Li-Ion 5200 mAh) oraz nowa platforma Intela o obniżonym poborze prądu.

Wydajność

Zastosowany chipset Intela US15W, wyposażony jest w układ graficzny GMA 500 i procesor Z530 to tandem nastawiony głównie na niski pobór prądu, a nie wydajność. Na MSI Wind U115 Hybrid da się co prawda pracować na Viście, ale lepszym wyborem będzie starszy i mniej wymagający Windows XP. O grach możemy zapomnieć, procesor i układ graficzny nie są w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu zabawy z nowymi, a nawet starymi grami i to przy minimalnych szczegółach. Główne przeznaczanie tego malucha to praca z pakietami biurowymi, przeglądanie Internetu.