MSI WindTop AE1900

Jeden z najnowszych nettopów od MSI wyposażony jest w dotykową matrycę o przekątnej 18,5-cala i platformę Atom Intela z procesorem taktowanym z częstotliwością 1,6 GHz. Ma także 1 GB pamięci operacyjnej i 160-gigabajtowy dysk twardy. Komputer ten sprzedawany jest z zainstalowanym systemem Windows XP Home Edition, do pakietu dołączana jest również przewodowa klawiatura i mysz.

MSI WindTop AE1900 podobnie jak model NetOn AP1900 wykorzystuje 18,5 calową matryce o rozdzielczości 1366x768 pikseli. Zupełnie inna jest obudowa, co naszym zdaniem wyszło na dobre konstrukcji. Zniknęła niezagospodarowana wolna przestrzeń pod matrycą, przez co wygląd komputera nabrał lekkości. Stylistyką i kolorystyką nettop MSI przypomina starsze komputery Apple’a. Z prawej strony obudowy znajdziemy przyciski do uruchamiania komputera, regulacji jasności matrycy i siły dźwięku. Wnętrze to jednak niemal identyczna konstrukcja jak w NetOn AP1900. Oparta na platformie Intel Atom wykorzystuje procesor N230 o zmniejszonym poborze prądu w stosunku do popularnego CPU N260. Na wydajność nie ma to praktycznie żadnego przełożenia bo obie jednostki mają identyczne taktowanie 1,6 GHz. W komputerze zamontowano również 1 GB pamięci operacyjnej i 2,5-calowy, 160 GB twardy dysk WDC WD1600BEVT. Komputer sprzedawany jest z zainstalowanym systemem Windows XP Home Edition, do pakietu dołączana jest również przewodowa klawiatura i mysz.

Wejścia, wyjścia

Wyposażenie w dodatkowe złącza jest dosyć ubogie. Podobnie jak w komputerze MSI NetOn AP1900 do dyspozycji mamy tylko cztery gniazda USB (z czego dwa zamontowane są na tylnej ściance monitora), czytnik kart pamięci (XD, SD, MMC, MS), gniazdo karty sieciowej i wyjście/wejście audio. Dodatkowych gniazd producent nie przewidział na szczęście do dyspozycji mamy również wbudowaną bezprzewodową kartę sieciową zgodną ze standardami b/g/n.

Wydajność

Niezbyt wydajny procesor i tylko 1 GB pamięci współdzielonej z kartą graficzną nie gwarantują oszałamiających osiągów. Komputer nie radzi sobie z odtwarzaniem filmów HD, a uzyskany wynik 136 pkt. w teście 3DMarka06 tylko potwierdza ogólnie znany fakt, że platforma Atom do gier się nie nadaje. Pod kontrolą systemu Windows XP komputer pozwala na sprawną obsługę aplikacji biurowych, surfowanie w Internecie i wykonywanie innych zadań nie wymagających dużej mocy obliczeniowej.

Komfort pracy

Komputer pracuje dosyć cicho i to jest jego główna zaleta, zajmuje tez niewiele miejsca co docenią osoby dysponujące ograniczoną przestrzenią na biurku. Zastosowana matryca o przekątnej 18,5 cala jest dosyć mała, a dotykowy interfejs może się spodobać, choć dla osób na co dzień korzystających z myszy i klawiatury, ten sposób obsługi komputera może być z początku niewygodny. Szkoda że producent do zestawu nie dodaje bezprzewodowej klawiatury z myszą. Przydałaby się też większa matryca, szczególnie jeśli spojrzymy na cenę urządzenia, za którą możemy kupić komputer typu nettop + 24-calowy panoramiczny monitor klasy popularnej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: