MSI X340-045PL

Laptop kusi cienką obudową i przystępną ceną, dla wielu będzie tańszą wersją znanych już konstrukcji spod znaku jabłuszka, trzeba jednak przyznać że w swoim przedziale cenowym jest z atrakcyjnym produktem.

Charakterystyczną cechą MSI X340 jest jego smukłość i cienka obudowa, która wielu kojarzy się z cienkim komputerem przenośnym spod znaku jabłuszka. W najcieńszym miejscu X430 ma grubość tylko 6 mm a w najgrubszym jedynie 20mm. Jeżeli dodamy do tego wagę, która nie przekracza 1,5 kg (wraz z baterią) to wyposażony w 13-calowy ekran X340 okazuje się idealnym kompanem w podróży. Elegancka obudowa i ciekawa stylistyka czynią go również atrakcyjnym produktem za rozsądne pieniądze. Zbudowany na niskonapięciowej platformie Intela z procesorem Core 2 Solo U3500, oferuje niezbyt wysoką wydajność i całkiem przyzwoite wyposażenie (gniazdo HDMI, WLAN – a/g/n, Bluetooth). Wyposażono go też w system zarządzania energią ECO Engine, który pozwala na wybór jednego spośród pięciu różnych trybów ustawień: gry, aplikacje multimedialne, prezentacje, tworzenie i edycja dokumentów oraz minimalne zużycie.

Obudowa

Laptop wyposażony jest w cienką obudowę, która w najgrubszym miejscu nie przekracza 2 cm, dodatkowo zwęża się ku przodowi co w efekcie zwiększa jeszcze wrażenie "lekkości" bo akurat w miejscach, za które chwytamy laptopa jest dużo cieńsza.

Pokrywa obudowy wykonana jest z błyszczącego plastiku, na którym nie widać odcisków palców. Laptop mimo tego że jest filigranowy, jednocześnie jest sztywny, nic w nim nie trzeszczy a poszczególne elementy są dobrze spasowane. Utrzymany w jasno-ciemnej tonacji i wygląda świetnie, a i użyte materiały są dobrej jakości choć użytkownicy, którzy oczekują ładnie wyprofilowanej aluminiowej obudowy z pewnością będą zawiedzeni. Urządzenie ma też dosyć wygodną pełnowymiarową klawiaturę (28x10,5 cm – dł./szer.).

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – VGA, LAN, HDMI, czytnik kart

Przód – brak

Prawa strona – 2xUSB, audio, gniazdo

Tył – bateria

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 13,3 cali okazuje się udanym kompromisem pomiędzy standardowymi 15,4 calowymi ekranami i mniejszymi 12 calowymi. Pracuje w natywnej rozdzielczości 1366x768 pikseli i wyposażona jest w błyszczącą powłokę. Jeżeli chodzi o równomierność podświetlania, odwzorowanie barw, jasność to jakość generowanego przez nią obrazu nie odbiega od średniej. Jej główną zaletą są dosyć szerokie kąty widzenia.

Podzespoły

Energooszczędny, jednordzeniowy procesor Intela U3500 okazuje się nieznacznie wydajniejszy od procesorów Atom stosowanych w netbookach. W połączeniu z zintegrowaną kartą graficzną Intela GMA X4500MHD pozwala na pracę z Vistą, jednak do bardziej obciążających zadań jak np. oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości czy uruchamianie gier jest zbyt wolny. Laptop wyposażony jest w standardowy dysk 2,5 calowy o pojemności 320 GB. Urządzenie nie posiada napędu optycznego, co jest pewną wadą.

Czas pracy na baterii

X340 korzysta z nietypowej płaskiej baterii o dosyć małej pojemności 2150 mAh. Producent wyszedł z założenia, że większa bateria nie będzie potrzebna, skoro wykorzystano komponenty o niskim poborze prądu. Dzięki temu udało się zaprojektować cienką obudowę. Laptop rzeczywiście jak na stosunkowo mało pojemną baterię pracuje długo, bo ok. 3 godzin.Jednak gdy porównamy jego czas pracy do laptopa Acera Aspire 4810T-354G32Mn (o identycznej konfiguracji), który wyposażony jest w większą matrycę 14,1 cali i baterię o pojemności ponad 5000 mAh, na której pracuje prawie 10 godzin, to okazuje się że MSI chyba w tym punkcie zbytnio przedobrzył. Szczególnie, że Acer jest tańszy i choć nie tak filigranowy, to ma też bardzo ładną i niedużą obudowę, w której dodatkowo zmieścił się napęd optyczny.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: