MSI X48 Platinum

Zalety:

  • + bardzo wysoka wydajność
  • + jakość wykonania
  • + skuteczny system chłodzenia

Wady:

  • - stosunkowo wysoka cena

Opis i test nowej płyty głównej MSI z chipsetem Intel X48

Jeszcze przed miesiącem można było kwestionować potrzebę posiadania płyty obsługującej karty graficzne w trybie CrossFire x16, ale po ukazaniu się rewelacyjnych Radeonów HD 4850, takie rozwiązanie jest z pewnością dużą zaletą. W ten sposób AMD pomogło Intelowi w sprzedaży płyt z najdroższym chipsetem X48. Jedną z nich jest MSI X48 Platinum. Płytę przystosowano do pracy z pamięciami DDR3. Choć nadal są one droższe niż DDR2 to w ostatnim czasie ich ceny znacznie spadły. X48 Platinum to starannie zaplanowana i doskonale wykonana konstrukcja. Nietypowo wyglądający układ chłodzenia z żeberkami radiatorów na rurkach cieplnych doskonale spełnia swą funkcją utrzymując niskie temperatury układów. Chipset płyty wzbogacono o układ IDT PES16T7 dzięki czemu mamy do dyspozycji 16 dodatkowych linii PCI-Express. Do naszej dyspozycji są po dwa złącza PCI-Express x16, PCI-E x4, PCI-x1 i jedno PCI. Ponadto sześć złącz napędów SATA, dwa eSATA, pojedyncze IDE (dwa kanały).

Wszystko wg. planu

Duża liczba złącz nie przeszkodziła w korzystnym rozłożeniu elementów płyty – nawet pamięci da się wymienić bez wyjmowania karty graficznej. Na płycie znajdziemy cieszące entuzjastów przyciski POWER i RESET oraz wyświetlacz stanów POST. Na tylnym panelu umieszczono aż osiem gniazd USB dzięki czemu nie będzie kłopotów z podłączeniem popularnych urządzeń komunikujących się przez kable w tym standardzie. Nie zabrakło także IEEE1394. Ponadto w zestawie umieszczono śledź z dodatkowymi dwoma USB i jednym IEEE1394. Specjalność MSI – Dual Core Cell pozwala na kontrolowanie pracy płyty i dostosowanie osiągów do aktualnych wymagań. Płyta znakomicie wypadła w testach wydajności, uzyskując czasem wyraźną przewagę nad konkurencją. MSI X48 Platinum można polecić osobom chcącym złożyć wydajny, rozbudowany komputer na najwyższej jakości podzespołach.

Pozbawiona znaczących wad MSI X48 Platinum okazała się najwydajniejszą płytą spośród testowanych przez nas płyt z chipsetem X48 i starszymi chipsetami Intela.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier