MSI X58A-GD65

MSI X58A-GD65 to solidnie wykonana i prosta płyta z podstawką LGA1366. Posiada wiele zalet - dużą liczbę gniazd i złącz, układy rozszerzające możliwości mostka południowego , wysokiej jakości komponenty i bardzo dobrą sekcję zasilania. Jak na konstrukcję za 645 zł to sporo, ale z podobnej cenie można znaleźć jeszcze lepsze produkty,

Budowa

MSI X58A-GD65 to płyta wykonana w standardzie ATX. Wykorzystano na niej chipset Intel z mostkiem północnym X58 i południowym ICH10R. możliwości chipsetu rozszerzają dodatkowe układy: Marcell SE9128 obsługujący dwa napędy SATA 6 Gb/s i JMicron JMB362 obsługujący dwa gniazda eSATA. Na płycie zainstalowano też układy VIA VT6308 obsługujący gniazda IEEE1394, Realtek RTL8111DL odpowiedzialny za sieć i Realtek ALC892 - dobrej jakości kodek dźwiękowy. Za obsługę gniazd USB 3.0 odpowiada układ NEC uPD7200200F1. Na płycie umieszczono trzy gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Na tylnym panelu znajdziemy gniazda: PS2 myszy i klawiatury, cztery USB 2.0, dwa USB 3.0, jedno IEEE1394, jedno RJ-45, dwa eSATA, optyczne i elektryczne SPDIF i sześć mini-jack. Jest tutaj także przycisk do resetowania ustawień BIOSu. Na samej płycie znajdziemy przyciski POWER i RESET oraz zestaw zworek do podkręcania. Moduły RAM instalujemy w sześciu gniazdach DDR3. Ośmiofazowa sekcja zasilania wykorzystuje zintegrowane elementy DrMOS.

Możliwości

Płyta obsługuje wszystkie procesory Intela do podstawki LGA1366. Moduły pamięci mogą pracować w trybie nawet trzykanałowym. Maksymalna łączna pojemność pamięci to 24 GB a częstotliwość pracy 1333 MHz w trybie nominalnym i 2133 MHz po podkręceniu. Płyta obsługuje napędy SATA 3Gb/s oraz SATA 6 Gb/s a także urządzenia podłączane przez gniazda USB 2.0 i USB 3.0. Generowany przez zintegrowany układ dźwięk jest dobrej jakości. Na płycie można instalować nie tylko pojedyncze karty graficzne , ale także systemy złożone z dwóch kart - ATI CrossFireX. Brak obsługi NVIDIA SLI można uznać na tej platformie za wadę. Dzięki solidnej sekcji zasilania i dobremu BIOSowi płyta może służyć jako platforma do mocnego, choć nie ekstremalnego overclockingu. Początkującym może to ułatwić zestaw zworek - ich odpowiednie ustawienia wymusza częstotliwość bazową na poziomie 133, 166 lub nawet 200 MHz.

Wydajność

Ponieważ piszemy o płycie głównej, trudno mówić o jej wydajności. Brak niespodzianek sprawia, że wydajność platformy z tą płyta jest typowa dla zastosowanych na niej komponentów.

Wnioski

MSI X58A-GD65 to płyta główna z podstawką LGA1366 dla najwydajniejszych procesorów Intela z serii Core i7 900. Mimo przeznaczenia do pracy w najbardziej zaawansowanej platformie na rynku, MSI nie odstrasza nadmiernym skomplikowaniem konstrukcji. Wykorzystuje ten sam chipset co wszystkie płyty z podstawką LGA1366 - dwuukładowy z mostkiem północnym Intel X58 i południowym Intel ICH10R. Ponieważ sam chipset obsługuje napędy w standardzie do SATA 3 Gb/s i gniazda USB 2.0, na płycie pojawiły się układy dzięki którym możemy w pełni wykorzystać możliwości napędów SATA 6 Gb/s i gniazd USB 3.0. Na płycie umieszczono sześć gniazd do modułów RAM DDR3, obsługujące pamięci pracujące w trybie jedno-, dwu- i trzykanałowym. Do instalacji kart rozszerzeń służą: trzy gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Podłączyć możemy osiem napędów SATA (sześć SATA 3 Gb/s i dwa SATA 6 Gb/s) i dwa eSATA przez gniazda na tylnym panelu. Na płycie umieszczono nie tylko kontroler USB 3.0 obsługujący dwa gniazda tego typu, ale i kontroler IEEE1394. Za dźwięk odpowiada solidny kodek Realtek ALC892 (są też wersje ze starszym, ale nie gorzym kodekiem Realtek ALC889). Solidne wykonanie widać po staranności z jaką zbudowano płytę oraz jakości użytych do tego komponentów. Niestety ograniczono uniwersalność platformy przez wsparcie jedynie dla systemów graficznych ATI CrossFireX, bez NVIDIA SLI. MSI X58A-GD65 to solidnie wykonana, praktyczna płyta z dużą liczbą gniazd i złącz, możliwością podkręcania procesora i dość rozsądnej cenie.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier