MSI X58M

MSI X58M to płyta w formacie Micro-ATX chipsetem Intel X58 i podstawką LGA1366. Mimo małego formatu płyty firma twierdzi, że jest ona pełnoprawną podstawą komputera dla graczy. Sprawdziliśmy czy te zapewnienia potwierdzają się w praktyce.

Płyta wykorzystuje chipset Intela z mostkiem północnym X58 i południowym ICH10R. Najbardziej zaawansowane obecnie procesory na rynku jakimi są Intel Core i7 900 dzięki wysokiej cenie, windują również oczekiwania użytkowników wobec całej platformy. Mała płyta MSI stara się im sprostać. Producent nie polega wyłącznie na możliwościach chipsetu, ale montuje także układy uzupełniające.

Dzięki kontrolerowi JMicron JMB383 oprócz sześciu standardowych gniazd SATA można korzystać jeszcze z siódmego, a także z gniazda eSATA na tylnym panelu. Podłączyć można również dwa napędy ATA o szybkości UDMA133. Układ VIA VT631N pozwolił na umieszczenie gniazda IEEE1394 na tylnym panelu i pinów do podłączenia kolejnego na płycie. Na tylnym panelu umieszczono także sześć gniazd USB (możliwe jest podłączenie kolejnych sześciu z pinów) gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć gniazd USB i jedno RJ-45.

Niewielkie rozmiary nie ograniczają możliwości umieszczania pamięci – na płycie jest aż sześć gniazd do modułów DDR3 o częstotliwości pracy do 1333 MHz. Łącznie da się zainstalować 24 GB RAM. Do instalacji kart rozszerzeń służą: dwa gniazda PCI-Express x16, jedno PCI-Express x4 i jedno PCI. Płyta obsługuje karty graficzne w trybie CrossFire x16, brak zaś obsługi SLI.

Sześciofazowy system zasilania pozwala na podkręcanie procesora, choć w stopniu mniejszym niż płyty przeznaczone typowo do overclockingu. BIOS także daje pole do zabawy dzięki wielu funkcjom i zadowalającym zakresom ustawień. System chłodzenia to dwa radiatory – duży na mostku północnym i mały na południowym.

Na płycie umieszczono przycisk do startu systemu. Obok niego znajdziemy przełączniki służące do łatwego podkręcania. Dzięki nim możemy podnieść częstotliwość bazową z wartości 133 MHz do 166 lub 200 MHz. Płytę wyposażono w system aktywnej kontroli faz zasilania dzięki któremu można zaoszczędzić nieco energii. Na dostarczonej płytce oprócz sterowników znajdują się także aplikacje do kontroli działania i pracy płyty.

Wyniki testów wykazują, że małe rozmiary płyty nie wpłynęły negatywnie na wydajność i stabilność – są one takie jak w dużych konstrukcjach. Także rozłożenie elementów płyty jest zupełnie dobre – większe zastrzeżenia można mieć tylko do zbyt mocno zbliżonych gniazd pamięci i PCI-Express x16 oraz położeniu złącza zasilania coolera procesora.

MSI X58M to niewielka płyta główna z podstawką LGA1366. Nie daje ona żadnych wyjątkowych fajerwerków, ale też i niczego jej nie brakuje. Zrezygnowano w niej z obsługi trybu pracy kart graficznych NVIDIA SLI, ale w tej chwili i tak rządzi ATI, więc ta wada będzie dokuczała tylko nielicznym.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: