MSI X620

Zalety:

  • Długi czas pracy na baterii
  • Touchpad obsługujący gesty
  • Przystępna cena
  • Dwie karty graficzne

Wady:

  • Chropowaty touchpad

Energooszczędny laptop z procesorem Intela Core 2 Duo SU7300 i możliwością ręcznego przełączania pomiędzy zintegrowaną (Intel GMA 4500MHD) a zewnętrzną kartą graficzną (ATI Radeon HD 5430). To konstrukcja do pracy w domu na wyjazdach bo ma duży wyświetlacz o przekątnej 15,6 cali a na baterii przy wykorzystywaniu zintegrowanego układu graficznego pracuje ponad 10 godzin. W przeciwieństwie do mniejszych modeli z serii „X” dysponuje też laptopem.

Energooszczędny laptop z procesorem Intela Core 2 Duo SU7300 i możliwością ręcznego przełączania pomiędzy zintegrowaną (Intel GMA 4500MHD) a zewnętrzną kartą graficzną (ATI Radeon HD 5430). To konstrukcja do pracy w domu na wyjazdach bo ma duży wyświetlacz o przekątnej 15,6 cali a na baterii przy wykorzystywaniu zintegrowanego układu graficznego pracuje ponad 10 godzin. W przeciwieństwie do mniejszych modeli z serii „X” dysponuje też laptopem.

Pierwsze uruchomienie

Laptop uruchamiamy niewielkim przyciskiem umieszczonym w lewym górnym rogu obudowy, tuż nad klawiaturą. Po uruchomieniu laptopa przycisk automatycznie jest podświetlany na niebiesko. Niestety jest on dosyć mały a niewielka dioda w którą jest wyposażony jest słabo widoczna w silnie oświetlonych pomieszczeniach. Dodatkowe diody sygnalizujące pracę laptopa umieszczone są na przedniej krawędzi obudowy i widać je po zamknięciu klapy.

MSI X620 wyposażony jest w Phoenix BIOS, który pozwala na ustawienie podstawowych parametrów pracy komputera: Main (data, zegar, praca układów graficznych – możemy całkowicie wyłączyć zewnętrzną kartę graficzną, tryb pracy kontrolera SATA), Security (możliwość przypisania haseł zabezpieczających wejście do BIOSU, uruchomienie komputera), Boot (wybór napędów, dysków z których ma uruchamiać się system). Dostępna jest jeszcze zakładka Information, na której znajdziemy podstawowe informacje o procesorze, numerze seryjnym urządzenia itp.

Obudowa

Błyszcząca obudowa z charakterystycznym wzorem siatki, smukłe kształty sprawiają że laptop prezentuje się nowocześnie i stylowo. Jest to też praktyczne rozwiązanie bo odciski palców są mnie widoczne a to zmora większości obudów wykonanych na wysoki połysk. Wnętrze jest proste ale praktyczne, plastyk o wyraźnej fakturze (nie widać na nim odcisków palców, drobniejszych rysek) oraz nowoczesna klawiatura typu chicklet idealnie do siebie pasują. Osoby przyzwyczajone do gładkich touchpadów z pewnością na początku będą odczuwali dyskomfort, bo wskaźnik ten w X620 ma wyraźną fakturę. Pracuje precyzyjnie i obsługuje technologię multitouch a tuż nad nim umieszczono przełącznik do wyłączania touchpada. W laptopie umieszczono jeszcze trzy dodatkowe przyciski, do wysuwania tacki napędu optycznego, oraz do przełączania się pomiędzy zintegrowaną (przycisk z ikonką baterii) a zewnętrzna kartą graficzna (przycisk z napisem „3D”).

MSI X620 to sporej wielkości laptop, ale nie sprawia wrażenia dużego, wręcz przeciwnie dzięki nowoczesnej stylistyce sprawia wrażenie lżejszego niż jest w rzeczywistości (ok. 2,5 kg). Obudowa jest niezbyt sztywna, klapka chroniąca matryce również, od spodu wyraźnie odstaje bateria.

Gniazda

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, Kensington Lock, otwory wentylacyjne, HDMI, eSATA/USB, USB, 2 gniazda audio.

Przód – czytnik kart pamięci.

Prawa strona – napęd optyczny, USB, VGA. LAN

Tył – akumulator

Matryca

Ekran o przekątnej 15,6 cali pracuje z rozdzielczością 1366x768 pikseli. Wyposażony jest w podświetlenie diodami LED i ma dosyć szerokie kąty widzenia.

Wydajność

MSI X620 może pracować w dwóch trybach z uruchomioną zintegrowaną kartą graficzną Intela GMA 4500MHD lub zewnętrznym układem ATI Radonem HD 5430. Przełączać się pomiędzy kartami graficznymi możemy po naciśnięciu przycisku lub z poziomu systemy np. klikając prawym przyciskiem na pulpit i wybierając z podręcznego menu. Możemy też zaznaczyć wybór, aby laptopa automatycznie przełączał się na energooszczędny układ po wyłączeniu go z zasilania sieciowego. Korzyści z tego rozwiązania są znaczne bo laptop przy uruchomionej karcie graficznej Intela pobiera o kilkadziesiąt wat energii mniej a z układem ATI jest 2 krotnie szybszy w przetwarzaniu grafiki 3D.

Zastosowany w tym komputerze procesor to jedna z szybszych jednostek energooszczędnych ze starszej generacji jednostek Core 2 Duo. Taktowany jest zegarem 1,3 GHz i ma dwa rdzenie, do pracy z aplikacjami biurowymi, internetowymi i najnowszym systemem Windows 7 w zupełności wystarczy. Szybszy układ graficzny wspomaga procesor w pracy z aplikacjami multimedialnymi, np. przy odtwarzaniu filmów w wysokiej rozdzielczości (komputer dzięki złączu HDMI możemy podłączyć do telewizora FullHD).

ATI Radeon HD 5430 należy do podstawowych układów graficznych ATI z obsługą DX 11, ma wyraźnie niższe taktowanie (550 MHz, ATI Radeon 5470 – 750 MHz) dlatego nie można po niej oczekiwać zbyt wiele. W grach spisuje się jednak o wiele lepiej niż zintegrowany układ Intela i warto z tego czasami skorzystać. W nominalnej rozdzielczości matrycy 1366x768 pikseli możemy pokusić się uruchomienie starszych gier wykorzystujących bibliotekę DX9. Odpowiednia płynność uzyskamy np. w gre Stalker Call of Pripyat przy oświetleniu „Full dynamic Lighting” (DX 9) i detalach ustawionych na „Medium” – 24 kl./s. Bardziej wymagające produkcje jak najnowsze Lost Planet 2, Alien vs Predator, Crysis są jednak dla tej konfiguracji zbyt wymagające.

Czas pracy na baterii

Laptop wyposażony jest w pojemny akumulator 5800 mAh, który wystarcza na ponad dziesięć godzin niezbyt obciążającej pracy z laptopem. To doskonały wynik, laptop ten z kartą graficzną Intela przy uruchomionym systemie pobiera zaledwie kilkanaście wat. Co istotne do wyboru mamy pięć gotowych schematów zasilania, które optymalizują pracę laptopa np. gramy, pracujemy, oglądamy film czy gdy chcemy uzyskać maksymalnie długi czas pracy na baterii (tryb Turbo Battery: ściemnienie matrycy, obniżenie taktowania zegara do ok. 700 MHz).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier