MSI X79A-GD45

MSI X79A-GD45 jest to płyta główna stworzona z myślą o posiadaczach procesorów Sandy Bridge-E. Konstrukcja ta, tak jak inne płyty główne z układem Intel X79, cechuje się bardzo wysoką ceną, wynoszącą aż 1000 zł. Ma przy tym tylko cztery sloty pamięci RAM, co jest nie lada rozczarowaniem. Sprawdzamy, czy w tej cenie jest to dobra konstrukcja i jak wypada na tle konkurencji.

Budowa

MSI X79A-GD45 to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge-E, więc został wyposażona w najnowszą podstawkę LGA2011. Znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2400, co jest znacznym rozczarowaniem. Procesory Sandy Bridge-E mają czterokanałowy kontroler pamięci, dzięki któremu bez problemu obsługują nawet osiem kości pamięci RAM. Szkoda, że MSI pozbawił swoich klientów możliwości łatwej rozbudowy komputera.

Karty graficzne i karty rozszerzeń możemy umieścić w czterech slotach PCI-E x1 lub trzech slotach PCI-Express x16, które działają w standardzie 3.0. Sloty te mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie karty graficzne wykorzystuje jedynie Radeon HD 7970. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]
  • Wielkie RTX 4070 od MSI

MSI X79A-GD45 dysponuje chłodzeniem bardzo małych rozmiarów. Co prawda chłodzi ono zarówno chipset, jak też sekcję zasilania, ale wygląda bardzo ubogo. Z całą pewnością nie spodoba się modderom i innym osobom, które cenią podzespoły komputerowe nie tylko ze względu na wydajność działania i jego stabilność, ale też ciekawy wygląd.

Najnowsza konstrukcja Intela cechuje się też zastosowaniem 8-fazowego układu zasilania, który z całą pewnością pozwoli na stabilną pracę nawet najbardziej zachłannych na energię procesorów.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel X79, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwalający na obsługę procesorów Sandy Bridge-E. Innego zapewne nie zobaczymy aż do premiery kolejnej podstawki, czyli przez około dwa lata. Potwierdzają to informacje mówiące o kompatybilności płyty LGA2011 z przyszłymi procesorami Ivy Bridge-E. Więcej informacji o chipsecie Intel X79, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym. Jego skróconą wersję znajdziecie też w styczniowym (01/2012) numerze PCWorlda.

MSI X79A-GD45 cechuje się wyjątkowo dużą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem sześć portów USB 2.0 i dwa USB 3.0, port FireWire, dwa porty Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk kasowania CMOS. Dodatkowo na płycie znajdują się przyciski pozwalające na automatyczne podkręcanie płyty, włączanie i wyłączanie jej oraz manualną regulację zegara.

MSI X79A-GD45 obsługuje dyski za pomocą sześciu portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

MSI X79A-GD45 została wyposażona w bardzo czytelny i estetyczny BIOS typu UEFI. Znajdziemy w nim wszystkie informacje i opcje niezbędne do podkręcania procesora, w tym możliwość zmiany zegara, napięć i mnożnika procesora. Możemy go oczywiście obsługiwać zarówno za pomocą klawiatury, jak też myszy.

Wyniki testów

MSI X79A-GD45 w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

MSI X79A-GD45 to konstrukcja warta swojej ceny. Charakteryzuje się dobrą jakością wykonania, szeroką gamą wejść i wyjść oraz wieloma funkcjami ułatwiającymi podkręcanie. Jej jedyną wadą jest tak naprawdę obecność tylko czterech slotów pamięci, które umożliwiają nam zainstalowanie tylko 32GB RAM.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: