MSI X79A-GD45

Zalety:

  • Przyciski ułatwiające podkręcanie

Wady:

  • Tylko cztery sloty pamięci

MSI X79A-GD45 jest to płyta główna stworzona z myślą o posiadaczach procesorów Sandy Bridge-E. Konstrukcja ta, tak jak inne płyty główne z układem Intel X79, cechuje się bardzo wysoką ceną, wynoszącą aż 1000 zł. Ma przy tym tylko cztery sloty pamięci RAM, co jest nie lada rozczarowaniem. Sprawdzamy, czy w tej cenie jest to dobra konstrukcja i jak wypada na tle konkurencji.

Budowa

MSI X79A-GD45 to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge-E, więc został wyposażona w najnowszą podstawkę LGA2011. Znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2400, co jest znacznym rozczarowaniem. Procesory Sandy Bridge-E mają czterokanałowy kontroler pamięci, dzięki któremu bez problemu obsługują nawet osiem kości pamięci RAM. Szkoda, że MSI pozbawił swoich klientów możliwości łatwej rozbudowy komputera.

Karty graficzne i karty rozszerzeń możemy umieścić w czterech slotach PCI-E x1 lub trzech slotach PCI-Express x16, które działają w standardzie 3.0. Sloty te mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie karty graficzne wykorzystuje jedynie Radeon HD 7970. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach.

MSI X79A-GD45 dysponuje chłodzeniem bardzo małych rozmiarów. Co prawda chłodzi ono zarówno chipset, jak też sekcję zasilania, ale wygląda bardzo ubogo. Z całą pewnością nie spodoba się modderom i innym osobom, które cenią podzespoły komputerowe nie tylko ze względu na wydajność działania i jego stabilność, ale też ciekawy wygląd.

Najnowsza konstrukcja Intela cechuje się też zastosowaniem 8-fazowego układu zasilania, który z całą pewnością pozwoli na stabilną pracę nawet najbardziej zachłannych na energię procesorów.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel X79, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwalający na obsługę procesorów Sandy Bridge-E. Innego zapewne nie zobaczymy aż do premiery kolejnej podstawki, czyli przez około dwa lata. Potwierdzają to informacje mówiące o kompatybilności płyty LGA2011 z przyszłymi procesorami Ivy Bridge-E. Więcej informacji o chipsecie Intel X79, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym. Jego skróconą wersję znajdziecie też w styczniowym (01/2012) numerze PCWorlda.

MSI X79A-GD45 cechuje się wyjątkowo dużą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem sześć portów USB 2.0 i dwa USB 3.0, port FireWire, dwa porty Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk kasowania CMOS. Dodatkowo na płycie znajdują się przyciski pozwalające na automatyczne podkręcanie płyty, włączanie i wyłączanie jej oraz manualną regulację zegara.

MSI X79A-GD45 obsługuje dyski za pomocą sześciu portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

MSI X79A-GD45 została wyposażona w bardzo czytelny i estetyczny BIOS typu UEFI. Znajdziemy w nim wszystkie informacje i opcje niezbędne do podkręcania procesora, w tym możliwość zmiany zegara, napięć i mnożnika procesora. Możemy go oczywiście obsługiwać zarówno za pomocą klawiatury, jak też myszy.

Wyniki testów

MSI X79A-GD45 w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

MSI X79A-GD45 to konstrukcja warta swojej ceny. Charakteryzuje się dobrą jakością wykonania, szeroką gamą wejść i wyjść oraz wieloma funkcjami ułatwiającymi podkręcanie. Jej jedyną wadą jest tak naprawdę obecność tylko czterech slotów pamięci, które umożliwiają nam zainstalowanie tylko 32GB RAM.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier