MSI Z68A-GD65

MSI Z68A-GD65 to płyta główna przeznaczona głównie dla entuzjastów i fanów podkręcania. Widać to nie tylko po zastosowanych w niej rozwiązaniach takich jak świetnej jakości cewki, ale też po jej cenie, która wynosi ponad 650 zł. Sprawdzimy, czy jest ona adekwatna do jakości, czy jest może klasycznym przykładem przepłacania.

Budowa

MSI Z68A-GD65 to płyta główna w formacie ATX przygotowana dla procesorów Intela opartych na najnowszej architekturze Sandy Bridge. Produkt ten został zatem wyposażony w podstawkę LGA 1155. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, dwa sloty PCI, trzy sloty PCI-Express x1 oraz dwa sloty PCI-Express x16. Warto wspomnieć zwłaszcza o ostatnich wymienionych slotach, gdyż dzięki nim możliwe będzie uruchomienie dwóch kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX w celu zwiększenia ich wydajności (wówczas PCI-Express przełączy się na tryb x8). Można tu też zauważyć przycisk OC Genie, który automatycznie podkręci nasz komputer.

Płytę główną MSI Z68MA-ED55 wyposażono także w duże i ładne chłodzenie, który pokrywa chipset oraz sekcję zasilania. Jest ono pasywne, dzięki czemu kultura pracy płyty powinna stać na bardzo wysokim poziomie.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Wielkie RTX 4070 od MSI

W testowanej dziś płycie MSI Z68A-GD65 użyto 6-fazowej sekcji zasilania. Na pierwszy rzut oka wydaje się ona nie najlepsza, ale ze względu na wysoką jakość zastosowanych w niej podzespołów możemy przyznać, że zapewni stabilną pracę wszystkim, nawet najwydajniejszym procesorom. Naszą uwagę zwróciły też wyprowadzone punkty mierzenia napięć. Jest to kolejny ukłon w stronę fanom podkręcania.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel Z68, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości najnowszych procesorów Intela, to jest na ich podkręcanie oraz wykorzystanie zintegrowanej grafiki. Pytanie tylko, który entuzjasta ma zamiar używać zintegrowanej karty graficznej? Oprócz tego płytę wyposażono w technologię Lucid Virtu GPU, która automatycznie przełącza między zintegrowaną oraz oddzielną kartą graficzną w zależności od naszych potrzeb, jednak zysk z tej technologii jest raczej niski.

Na tylnym panelu płyty MSI Z68A-GD65 znajdziemy cztery portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, wyjście HDMI, wyjście D-Sub, wyjście DVI, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Umieszczono tu też mały przycisk służący do resetowania ustawień CMOS.

Jeżeli chodzi o podłączenie do MSI Z68MA-GD65 dysku twardego, będziemy mogli to zrobić za pomocą ośmiu portów SATA, z których cztery działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s. Brakuje tu portu IDE, nie jest to jednak żadna strata, gdyż standard ten już dawno temu stał się martwy.

BIOS

MSI Z68A-GD65 ma bardzo czytelny i bogaty w funkcje BIOS typu UEFI. Znajdziemy tu wszelkie niezbędne funkcje, także te potrzebne do podkręcania procesora i pamięci RAM komputera. Na tym polu nie mamy płycie nic do zarzucenia.

Wyniki testów

MSI Z68A-GD65
MSI Z68A-GD65
MSI Z68A-GD65
MSI Z68A-GD65

Jak widać, płyta główna ma w komputerze znikomy wpływ na wydajność. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu niemal wszystkie kontrolery są obecnie integrowane w procesorach.

Wnioski

MSI Z68A-GD65 jest bardzo ciekawą płytą, która z całą pewnością spodoba się fanom podkręcania. MSI nikogo nie zawiodło i przygotowało konstrukcję bardzo dobrą i równą, która zadowoli każdego. Polecamy nowy produkt tej firmy, bo choć nie należy on do najtańszych, spełni wszystkie pokładane w nim oczekiwania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: