MSI Z68MA-ED55

MSI Z68MA-ED55 jest to jedna z najciekawszych płyt głównych pod procesory Intela. Mamy tu do czynienia z konstrukcją ze średniej półki, gdyż kosztuje 500 zł, czyli nie tak dużo jak na produkt dla entuzjastów. Zobaczmy, czy konstrukcja ta będzie w stanie zadowolić najbardziej wybrednych użytkowników.

Budowa

MSI Z68MA-ED55 jest płytą główną w formacie microATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge. Produkt ten ma zatem podstawkę LGA 1155. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, dwa sloty PCI-Express x1 oraz dwa sloty PCI-Express x16. Warto wspomnieć zwłaszcza o ostatnich wymienionych slotach, gdyż dzięki nim możliwe będzie uruchomienie dwóch kart graficznych w trybie CrossFireX w celu zwiększenia ich wydajności (wówczas PCI-Express przełączy się na tryb x8).

Płyta główna MSI Z68MA-ED55 została wyposażona również w bardzo duże i estetycznie wyglądające chłodzenie. Chłodzony jest zarówno chipset, jak też cała sekcja zasilania. Chłodzenie jest całkowicie pasywne, co dobrze wpłynie na kulturę pracy komputera.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]
  • Wielkie RTX 4070 od MSI

Testowany dziś produkt MSI cechuje się użyciem 6-fazowego układu zasilania. Na pierwszy rzut oka wydaje się on słaby, ale ze względu na dobrą jakość komponentów powinien dać sobie radę nawet z najbardziej wymagającymi podzespołami.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel Z68, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości najnowszych procesorów Intela, to jest na ich podkręcanie oraz wykorzystanie zintegrowanej grafiki. Pytanie tylko, który entuzjasta ma zamiar używać zintegrowanej karty graficznej? Oprócz tego płytę wyposażono w technologię Lucid Virtu GPU, która automatycznie przełącza między zintegrowaną oraz oddzielną kartą graficzną w zależności od naszych potrzeb, ograniczając tym samym zużycie energii, jednak zysk z tej technologii jest raczej mały.

Na tylnym panelu płyty MSI Z68MA-ED55 znajdziemy cztery porty USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, wyjście HDMI, wyjście D-Sub, wyjście DVI, port FireWire, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Oprócz tego znalazł się tu przycisk służący OC (OverClocking) służący do podkręcania procesora.

Podłączenie do MSI Z68MA-ED55 dysku twardego, będziemy mogli to zrobić za pomocą wiekowego już złącza IDE lub 6 portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

MSI Z68MA-ED55 dobrze wypada pod względem zastosowanego BIOSu typu UEFI. Jest on czytelny i ma wszelkie niezbędne funkcje potrzebne do podkręcania procesora i pamięci. Z całą pewnością spodoba się ona miłośnikom overclockingu.

Wyniki testów

MSI Z68MA-ED55
MSI Z68MA-ED55
MSI Z68MA-ED55
MSI Z68MA-ED55

Jak widać, płyta główna ma w komputerze znikomy wpływ na wydajność. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu niemal wszystkie mające wpływ na wydajność kontrolery są obecnie integrowane w procesorach.

Wnioski

MSI Z68MA-ED55 jest ciekawą konstrukcją, jednak artykuł podsumujemy wspomnieniem innego produktu. Nie tak dawno testowaliśmy płytę Gigabyte G1.Sniper 2. Była ona niezwykle dobra, lecz kosztowała aż 1600 zł. Teraz, po teście konstrukcji MSI możemy powiedzieć slogan znanego kiedyś proszku do prania: "Nie widać różnicy? Po co przepłacać". Naszym zdaniem będzie to idealne zwieńczenie testu tej płyty, która spodoba się nie tylko zwykłym użytkownikom, ale także entuzjastom.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: