MSI Z77A-G45

MSI Z77A-G45 to najtańsza płyta główna oparta na chipsecie Z77 w ofercie MSI. Mimo to nie zabrakło w niej bardziej zaawansowanych możliwości, takich jak obsługa technologii AMD CrossFireX. Konstrukcja może się okazać ciekawą propozycją dla osób, które nie potrzebują najlepszych podzespołów i chcą w ten sposób zaoszczędzić pieniądze.

Budowa

MSI Z77A-GD45 jest konstrukcją w formacie ATX i została ona przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge oraz Ivy Bridge, łatwo z tego wywnioskować, że została wyposażona w podstawkę LGA1155. Na płycie znajdują się cztery banki pamięci DDR3 pracującej w trybie dwukanałowym. Użycie trybu czterokanałowego znanego z jednostek Sandy Bridge-E było niemożliwe, gdyż Intel nie przewidział użycia go w swoich tańszych procesorach. Więcej informacji o chipsecie Intel Z77, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym, który niebawem pojawi się na łamach PCWorlda.

Karty graficzne i karty rozszerzeń należy umieścić w czterech slotach PCI-E x1 albo trzech slotach PCI-Express x16, z których dwa działają z pełną prędkością. Zastosowane tu sloty PCI-Express są w wersji 3.0. Mają one większą przepustowość niż starsze PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie możliwości tego interfejsu teoretycznie wykorzystują jedynie Radeony HD 7900 oraz GeForce GTX600. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach.

Zobacz również:

  • Wielkie RTX 4070 od MSI

Chłodzenie

MSI Z77A-G45 została wyposażona w trzy małe radiatory, znacznie mniejsze niż w przypadku wyższych modeli płyt, tj. GD55 oraz GD65. Dwa z nich możemy zobaczyć na czterofazowej sekcji zasilania. Niestety nie zostały one połączone rurką cieplną. Rozwiązanie takie pomogłoby w bardziej efektywnej wymianie ciepła. Trzeci radiator został zainstalowany na chipsecie. Na żadnym elemencie płyty głównej nie ma założonego wentylatora. Konstrukcja jest chłodzona w pełni pasywnie i co się z tym wiąże - bezgłośnie.

MSI Z77A-G45 cechuje się typową liczbą portów. Na tylnym panelu płyty znajdziemy: wejście PS/2, cztery porty USB 2.0, dwa USB 3.0, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk kasowania CMOS. Chipset Z77 wykorzystuje możliwości zintegrowanej z procesorem karty graficznej, więc na płycie znalazły się wyjścia obrazu: VGA, DVI oraz HDMI.

Z kolei na laminacie znajdziemy między innymi wyprowadzone punkty pomiaru napięć, które spodobają się bardziej zaawansowanym użytkownikom. Niestety nie mają one obudowy znanej z modelu GD65, więc mierzenie napięć przez długi okres czasu będzie utrudnione. Oprócz tego producent postanowił zostawić dodatkowe wyjście USB 3.0 dające możliwość wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy. Warto wspomnieć również cztery diod LED znajdujących się na prawej górnej części płyty. Jedna z nich odpowiada za alarm, zaś sześć kolejnych informuje użytkownika o liczbie aktualnie używanych faz. Do płyty głównej można podłączyć nawet pięć wentylatorów. Jest to liczba w zupełności wystarczająca większości użytkowników. Zwłaszcza jeśli są zwykłymi użytkownikami i nie potrzebują potężnego chłodzenia komputera.

MSI Z77A-G45 obsługuje dyski za pomocą sześciu portów SATA, z których dwa używają standardu 3.0, a zatem ich maksymalna przepustowość wyniesie około 750MB/s.

BIOS

MSI Z77A-G45 została wyposażona w bardzo czytelny i estetyczny BIOS typu UEFI o nazwie Click BIOS II. Znajdziemy w nim wszystkie informacje i opcje niezbędne do podkręcania procesora, w tym możliwość zmiany zegara, napięć i mnożnika procesora. Możemy go oczywiście obsługiwać zarówno za pomocą klawiatury, jak też myszy. Naszym zdaniem interfejs jest bardzo ładny i czytelny. Co prawda trochę czasu zajęło nam przyzwyczajenie się do niego, jednak koniec końców uznaliśmy go za niemal idealny.

Wydajność

MSI Z77A-G45 w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty, co oznacza, że BIOS płyty został wykonany z odpowiednią starannością i nie zawiera rażących błędów. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak jest to spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

MSI Z77A-G45 to płyta dla zwykłego użytkownika. Ma małe chłodzenie, słabą sekcję zasilania, nie znajdziemy tu dodatkowych przycisków służących do podkręcania. Jednak dla osoby, która nie chce wydawać dużej kwoty na komputer ani go podkręcać, będzie idealna. Cechują ją małe możliwości oraz adekwatna do nich cena.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: