MSI Z77A-GD65

MSI Z77A-GD65 to jedna z najlepszych płyt głównych stworzonych z myślą o procesorach nowych Intel Ivy Bridge. Jednak dzięki zastosowaniu podstawki LGA1155 i chipsetu Z77 możliwe będzie uruchomienie na niej także starszych jednostek Sandy Bridge. Oprócz standardowych możliwości, cechuje się ona również dodatkowymi przyciskami OC oraz rozbudowanym chłodzeniem, bardzo potrzebnym w przypadku konstrukcji dla graczy.

Budowa

MSI Z77A-GD65 to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge oraz Ivy Bridge, więc została wyposażona w podstawkę LGA1155. Na płycie znajdziemy cztery banki pamięci DDR3 pracującej w trybie dwukanałowym. Jest tak, gdyż procesory działające na podstawce LGA1155 nie mają czterokanałowego kontrolera pamięci znanego z jednostek Sandy Bridge-E.

Karty graficzne i karty rozszerzeń możemy umieścić w czterech slotach PCI-E x1 lub trzech slotach PCI-Express x16, z których dwa działają z pełną prędkością. Sloty te są zbudowane w najnowszym standardzie 3.0, więc mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0. Oznacza to, że pozwolą one przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie możliwości tego interfejsu teoretycznie wykorzystują jedynie Radeony HD 7900 oraz GeForce GTX600. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach.

Zobacz również:

  • Wielkie RTX 4070 od MSI

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 898, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Chłodzenie

MSI Z77A-GD65 została wyposażone w dużych rozmiarów chłodzenie składające się z dwóch modułów. Pierwszy z nich to dwa duże radiatory połączone rurką cieplną. Znajdują się one na ośmiofazowej sekcji zasilania. Druga część znajduje się na chipsecie, jest to duży, płaski radiator niepołączony z niczym. Obie części chłodzenia nie zostały wyposażone w jakikolwiek wentylator, są chłodzone pasywnie.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel Z77, dzięki czemu powinien spodobać się graczom oraz entuzjastom. Jest to układ, który pozwala zarówno na obsługę procesorów Sandy Bridge, jak też Ivy Bridge. Więcej informacji o chipsecie Intel X79, procesorach Ivy Bridge oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym, który niebawem pojawi się na łamach PCWorlda.

MSI Z77A-GD65 cechuje się standardową liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem cztery porty USB 2.0 i dwa USB 3.0, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk kasowania CMOS. Chipset Z77 wykorzystuje możliwości zintegrowanej z procesorem karty graficznej, więc na płycie znalazły się wyjścia obrazu: VGA, DVI oraz HDMI.

Dodatkowo na płycie znajdują się przyciski pozwalające na automatyczne podkręcanie płyty, włączanie i wyłączanie jej oraz resetowanie. Dodatkowo warto docenić wyprowadzenie wyjść do pomiaru napięć, wyświetlacz komunikatów POST, przełącznik służący do zmiany BIOSu oraz dodatkowe wyjście USB 3.0 dające możliwość wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy. Szczególną uwagę zwróciliśmy na 9 diod LED znajdujących się na prawej górnej części płyty. Jedna z nich odpowiada za alarm, zaś osiem kolejnych pokazuje liczbę aktualnie używanych faz. Do płyty głównej można podłączyć maksymalnie pięć wentylatorów.

MSI Z77A-GD65 obsługuje dyski za pomocą ośmiu portów SATA, z których cztery działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

MSI Z77A-GD65 została wyposażona w bardzo czytelny i estetyczny BIOS typu UEFI o nazwie Click BIOS II. Znajdziemy w nim wszystkie informacje i opcje niezbędne do podkręcania procesora, w tym możliwość zmiany zegara, napięć i mnożnika procesora. Możemy go oczywiście obsługiwać zarówno za pomocą klawiatury, jak też myszy. Naszym zdaniem interfejs jest bardzo ładny i czytelny. Co prawda trochę czasu zajęło nam przyzwyczajenie się do tego, jednak koniec końców uznaliśmy go za niemal idealny.

Wydajność

MSI Z77A-GD65 w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty, co oznacza, że BIOS płyty został wykonany z odpowiednią starannością i nie zawiera rażących błędów. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

MSI Z77A-GD65 bardzo się nam spodobała. Duża gama wejść i wyjść, solidna sekcja zasilania i bardzo ładny wygląd sprawiły, że jest to jedna z najlepszych płyt głównych z tym chipsetem. Szczególnie zachwyciły nas dodatkowe funkcje takie jak dodatkowe przyciski z funkcją OC i wyprowadzone wyjścia do pomiaru napięcia. Także bogate UEFI sprawiło, że jest to konstrukcja godna polecenia.

MSI Z77A-GD65

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: