Manta Easy Rider GPS-430

Zalety:

  • Funkcje multimedialne
  • Bardzo niska cena
  • Łatwy w obsłudze interfejs mapy

Wady:

  • Przeciętna jakość wykonania
  • Bardzo uboga zainstalowana mapa

Nawigację wyposażono w ekran o przekątnej 4,3 cala. Seryjnie w Mancie instalowana jest mapa MapaMap Easy 6. Obejmuje ona swym zasięgiem teren naszego kraju.

Nawigację wyposażono w ekran o przekątnej 4,3 cala. Ekran spełnia swoje zadanie dysponując zadowalającą jasnością i kontrastem obrazu. Niestety, gorzej jest z jego ostrością, ale choć w naszej ocenie otrzymał za to zaledwie jeden punkt, to nawet i ona nie będzie szczególnie dokuczliwa. Za to sterowanie za pomocą przycisków ekranowych jest wygodne i precyzyjne, nawet bez użycie rysika. Pomaga w tym dobra czułość ekranu.

Jakość wykonania urządzenia nie jest zła, choć odbiega od tego do czego przyzwyczajeni są użytkownicy znacznie droższych nawigacji. Plastik z jakiego ją wykonano wygląda tanio, ale za to jest dość odporny, podobnie jak ekran, na zarysowania i uszkodzenia.

Przycisk do usypiania i wybudzania nawigacji umieszczono u góry. Z prawej strony znajdziemy gniazdo słuchawek, odbiornika TMC, czytnika kart pamięci i USB. Z tyłu umieszczono gniazdo do podłączenia dodatkowej anteny i włącznik. Tutaj także schowano rysik.

W urządzeniu zastosowano procesor Centrality Atlas III 396 MHz. Radzi ono sobie dobrze z zainstalowaną w nim seryjnie mapą (o niej możecie przeczytać nieco niżej). Odbiornik GPS SiRF Atlas III, dość długo odszukuje sygnał, ale później trzyma go zupełnie dobrze. Kłopoty z namierzaniem pozycji zdarzają się wyłącznie w trudnych warunkach.

Manta GPS-430 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows CE 5.0. Funkcjonalność urządzenia nie sprowadza się wyłącznie do pełnienia przez nie roli nawigacji. Można dzięki niemu także odtwarzać pliki MP3 i MP4, przeglądać zdjęcia, a nawet pograć w kilka zainstalowanych gier.

Seryjnie w Mancie instalowana jest mapa MapaMap Easy 6. Obejmuje ona swym zasięgiem teren naszego kraju. Niestety nazwy ulic i adresy można odnaleźć tylko w większych miastach. Pomimo tej niedogodności mapa wytycza zupełnie dobre i praktyczne trasy. Wybór ustawień nie jest duży: najszybsza/najkrótsza i samochód/pieszy. Da się także wyłączyć z wytyczania drogi gruntowe.

Interfejs użytkownika jest bardzo łatwy w obsłudze, wręcz intuicyjny. W czytelny sposób prezentowane są także mapy i trasy na ekranie. Tutaj wybieramy dwa tryby: 2D i 3D. istnieje także 3D z bryłami budynków, ale wyłącznie dla centrum Warszawy, więc można ten tryb pominąć. Głosy lektorów są wyraźne, sam głośnik dysponuje wystarczającą mocą żeby słyszeć dobrze także w mniej sprzyjających warunkach.

Mantę wyposażono w uchwyt do mocowania na szybie i zasilacz samochodowy. Uchwyt trzyma bardzo pewnie, nie drży podczas jazdy, ale jego montaż jest trudny. Długość uchwytu i zakres ustawień są przeciętne.

A zatem czy warto sięgać po opisywane urządzenie? Jeśli komuś wystarczą zainstalowane w nim mapy to nie będzie narzekał. Dokupienie lepszych map podniesie jednak jego cenę do poziomu za jaki można już nabyć znacznie lepszą nawigację.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier