Manta Easy Rider GPS440MS + MapaMap Easy

Manta Easy Rider GPS440MS + MapaMap Easy zjednuje nabywcę ceną, ale co bardzo ważne, nie jest to jej jedyna zaleta. Jak się okazuje to dobra, sprawnie działająca nawigacja, wykonana z porządnych materiałów.

Obudowa

W przeciwieństwie do modelu GPS510MST, mniejszy GPS440MS niczego nie udaje - podczas projektowania obudowy nie starano się tworzyć wrażenia luksusu i nadmiernej elegancji co tylko wyszło na dobre. Urządzenie jest wykonane bardzo solidnie i estetycznie, połączenie dwóch kolorów wygląda odpowiednio a gumowany plastik obudowy jest bardzo odporny na uszkodzenia i zarysowania. Co więcej - gniazdo zasilania umieszczono z prawej strony , obok znalazł się także czytnik kart pamięci microSD. Włącznik u góry obudowy jest niewielki, ale łatwo go odnaleźć. W sumie więc za wszystkie opisane cechy modelowi GPS440MS należą się pochwały.

Uchwyt

Uchwyt do montażu na szybie to typowa konstrukcja: montuje się go łatwo, zapewnia niezły zakres regulacji a jego jakość także można określić jako niezłą. Podczas jazdy trzyma pewnie i nie wpada w drżenie, przynajmniej dopóki stan drogi jest w miarę przyzwoity.

Podzespoły

Wnętrze jest takie samo jak w większym modelu: procesor MStar 400 MHz, 64 MB pamięci RAM i 2048 MB pamięci flash ROM, na system operacyjny Microsoft Windows CE 5.0 i podstawowe mapy.

Funkcje dodatkowe

Także wszystkie funkcje dodatkowe są takie same jak w GPS510MST - odtwarzacz wideo, odtwarzacz plików audio , czytnik książek elektronicznych, przeglądarka obrazków, kilka gier oraz kalkulator. Wbudowany transmiter FM pozwala na połączenie z samochodowym zestawem audio.

Ekran

Urządzenie zaopatrzono ekran o przekątnej 4,3-cala. Rozdzielczość 480x272 punkty pozwala na wyświetlanie wyraźnego, ostrego obrazu. Jasność ekranu także jest niezła choć w słoneczne dni okazuje się być czasem zbyt niska. Czułość ekranu jest przeciętna - trzeba używać dość dużej siły, precyzji działania można zarzucić już zdecydowanie mniej.

Menu i mapy

Niestety także menu jest identyczne z tym z większego modelu - proste ale niedopracowane. Funkcje dodatkowe schowano wraz z innymi w zakładce "ustawienia" zaś przewijanie menu naokoło nie jest możliwe - po dojściu do ostatniej funkcji, trzeba się wycofywać. Zainstalowana mapa to MapaMap Easy 6.4.9. Tutaj menu jest znacznie lepsze, czytelne, łatwe w obsłudze . Funkcje odnajduje się szybko , podobnie jak planuje trasę i wprowadza adresy. Użytkownik dostaje w miarę dobrą mapę Polski z mapami większych miast. W małych miejscowościach brak tego udogodnienia. Trasy wyznaczać można na dwa sposoby. Sposób wyświetlania mapy na ekranie jest czytelny . Niestety brak systemu wytyczania danych w oparciu o informacje użytkowników, więc łatwiej trafić na przeszkody na drodze. W sumie z MapaMap Easy da się sprawnie jeździć o ile oczekiwania nie będę zbyt wielkie.

Odbiornik GPS

Wbudowany odbiornik GPS nie daje powodów do narzekań. Sygnał odnajdowany jest średnio już po 13 sekundach a podczas jazdy utrzymywany jest bardzo pewnie. Tylko w ostateczności Manta traci połączenie z satelitą - w tunelach, podziemnych garażach i im podobnych miejscach

Podsumowanie

Manta Easy Rider GPS440MS + MapaMap Easy to solidnie wykonana i dobrze działajaca nawigacja GPS oferowana za śmiesznie niską cenę. Jej jedyną wadą są uproszczone mapy Polski, ale i z nimi da się w miarę sprawnie podróżować. Jeśli zaś ktoś ma większe oczekiwania, zawsze można dokupić lepszą mapę.