Manta Easy Rider GPS510 MapaMap Easy

Pięciocalowe ekrany stają się już standardem nawet w grupie bardzo tanich GPS-ów. Manta Easy Rider GPS510 to nawigacja z takim właśnie ekranem, standardowo wyposażana w mapę MapaMap Easy, a przy tym oferowana poniżej 400 zł.

W tym przypadku niska cena nie oznacza złego wykonania. Wręcz przeciwnie – Manta Easy Rider GPS510 sprawia wrażenie solidnej, jest wykonana z dobrej jakości materiałów i dokładnie złożona. Obudowa nie jest podatna na uszkodzenia i zarysowania, podobnie jak sam ekran. Mimo dużego ekranu urządzenie bardzo łatwo schować nawet w kieszeni, gdyż obudowa jest wyjątkowo cienka.

Ekran ma przekątną 5 cali, co gwarantuje wysoki komfort korzystania z urządzenia, łatwe wybieranie opcji z menu ekranowego, korzystanie z ekranowej klawiatury oraz duży i czytelny obraz. Wyświetlacz oferuje ładne kolory, ostrość i wysoką jasność. Tej ostatniej może zabraknąć tylko w najbardziej niesprzyjających warunkach, w słoneczne dni.

U góry obudowy umieszczono przycisk do włączania, wybudzania nawigacji. Z boku zaś czytnik kart pamięci microSD oraz gniazda: USB, słuchawkowe i dodatkowej anteny. Uchwyt do mocowania na szybie zapewnia znośny zakres regulacji, jego montaż jest łatwy, jedynie długość nieco zbyt mała. Podczas jazdy uchwyt trzyma bardzo pewnie i nie wpada w drżenie.

W dostarczonym urządzeniu mapy i system operacyjny zainstalowane były na 512 MB pamięci wewnętrznej. Oprócz tego Manta posiada także 128 MB pamięci RAM. Inne dane można dostarczać na kartach microSD o maksymalnej pojemności do 4 GB.

Użyty w Mancie procesor to Centrality Atlas III o częstotliwości pracy 396 MHz. Do jego zadań nie należy wyłącznie obsługa mapy – Manta posiada bardzo dużo dodatkowych możliwości. Przede wszystkim może służyć jako odtwarzacz filmów i muzyki. Da się na niej także przeglądać zdjęcia. W urządzeniu zainstalowano także kilka gier, a część użytkowników ucieszy się z kalkulatora. Całość działa pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows CE 5.0.

Kolejną cechą Manty w testowanej przez nas wersji jest wbudowany nadajnik FM, dzięki któremu można transmitować dźwięki poprzez samochodowy zestaw audio.

Manta Easy Rider GPS510 standardowo jest sprzedawana z mapą MapaMap Easy SE. W wersja testowanej przez nas nosiła ona oznaczenie 6.2.1. Mapa może wyznaczać trasy na dwa sposoby (szybka lub krótka) i robi to bardzo sprawnie. Trasy są zazwyczaj precyzyjne i dobrze dobrane, choć zdarzają się wpadki z dostosowaniem do przepisów ruchu. To ostatni jednak mogą być raczej skutkiem nieustanie zmienianych przez urzędników przepisów niż błędem samych map. Mapa zawiera dokładne adresy w większych miastach Polski, dokładne drogi z terenu całego kraju i bazę wszystkich miejscowości. Całkiem sporo jest też punktów ważnych dla kierowy np.: stacji benzynowych. Mapa działa płynnie i doskonale współpracuje z testowaną nawigacją.

Wbudowany odbiornik GPS to SiRF Star III. Odnalezienie sygnału zajmuje nawigacji 15 sekund, a podczas jazdy jest on zazwyczaj utrzymywany bardzo pewnie. Kłopoty mogą pojawić się tylko w najbardziej niesprzyjających warunkach.

Jak się okazuje Manta Easy Rider GPS510 z mapami MapaMap Easy SE to naprawdę udany GPS. Duży ekran doskonale wpływa na komfort użytkowania, dobrze działają funkcje dodatkowe, wysoka jest jakość wykonania a odnajdywanie i utrzymywanie sygnały GPS przebiega niezwykle sprawnie. Dobrze wypada także mapa – mimo, że w okrojonej wersji, to i tak na tyle rozbudowana, że pozwala na dotarcie w każde interesujące nas miejsce. Uwzględniając cenę około 350 zł można polecić Mantę Easy Rider GPS510 jako rozsądny zakup.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: