Manta Easy Rider GPS510MST + MapaMap Top

Manta Easy Rider GPS510MST jest nawigacją GPS z praktycznym 5-calowym ekranem i pełną wersją map MapaMap. Jak się okazuje, bardzo niska cena może iść w parze z dobrą jakością i poprawną funkcjonalnością urządzenia.

Obudowa

Trudno jednoznacznie określić stylistykę tego urządzenia. Ogólnie wygląda zupełnie dobrze, przekombinowano tylko z przezroczystą ramką dookoła obudowy - niczemu nie służy i wygląda nieco jarmarcznie. Niemniej jakość wykonania stoi na dobrym poziomie, podobnie jak użytych do tego materiałów. Nie ma co jednak ryzykować nazbyt ekstremalnych prób wytrzymałości. Włącznik schowano u góry, za wspomnianą ramką, ale dość łatwo go odnaleźć. Gniazda umieszczono z lewej strony obudowy: czytnik kart pamięci microSD, słuchawkowe i niestety, także USB do podłączenia zasilania. Z tyłu znajdziemy przycisk reset zaś z przodu diodę zasilania, dokuczliwą podczas jazdy w nocy.

Uchwyt

Uchwyt do montażu na szybie to typowa konstrukcja: montuje się go łatwo, zapewnia niezły zakres regulacji a jego jakość także można określić jako niezłą. Podczas jazdy trzyma pewnie i nie wpada w drżenie, przynajmniej dopóki stan drogi jest w miarę przyzwoity.

Podzespoły

Zastosowany procesor MStar 400 MHz, wstarczy do obsługi mapy i innych funkcji urządzenia. Wewnątrz umieszczono także 64 MB pamięci RAM i 2048 MB pamięci flash ROM, na system operacyjny i podstawowe mapy. Urządzenie używa systemu operacyjnego Microsoft Windows CE 5.0.

Funkcje dodatkowe

Manta wyposażyła swoją nawigację w sporo dodatkowych funkcji. Niestety, są one mało praktyczne i raczej nieczęsto będą używane. Wśród nich są: odtwarzacz wideo, odtwarzacz plików audio , czytnik książek elektronicznych, przeglądarka obrazków, kilka gier oraz kalkulator. Wbudowany transmiter FM pozwala na połączenie z samochodowym zestawem audio, ale i wbudowany głośnik dysponuje zadowalającą mocą.

Ekran

Urządzenie zaopatrzono ekran o optymalnej przekątnej 5-cali. Dzięki niemu mapy są doskonale widoczne, nawet jeśli GPS znajduje się dalej od wzroku kierowcy. Ekran jest czuły i pozwala na precyzyjne sterowanie. Rozdzielczość 480x272 punkty pozwala na wyświetlanie wyraźnego, ostrego obrazu. Jasność ekranu także jest niezła choć w słoneczne dni okazuje się być czasem zbyt niska.

Menu i mapy

Menu urządzenia jest proste, ale niedopracowane. Funkcje dodatkowe schowano wraz z innymi w zakładce "ustawienia" zaś przewijanie menu naokoło nie jest możliwe - po dojściu do ostatniej funkcji, trzeba się wycofywać. Zainstalowana mapa to MapaMap Top. Tutaj menu jest znacznie lepsze, czytelne, łatwe w obsłudze . Funkcje odnajduje się szybko , podobnie jak planuje trasę i wprowadza adresy. Bardzo duża jest liczba adresów i punktów POI, pokrycie sieci dróg także. Trasy wyznaczać można na trzy sposoby dla samochodów a także oddzielnie trasę dla pieszego. Sposób wyświetlania mapy na ekranie jest czytelny a jej działanie znacznie płynniejsze niż AutoMapy. Niestety brak systemu wytyczania danych w oparciu o informacje użytkowników, więc łatwiej trafić na przeszkody na drodze. Jedna z wyznaczonych tras - z Warszawy do położonego na Kujawach Strzelna, przez okolice Łodzi, jest co najmniej wątpliwa.

Odbiornik GPS

Sprawne działanie odbiornika GPS to jedna z najważniejszych cech nawigacji i pod tym względem Manta nie zawodzi. Sygnał znajduje już po 10 sekundach i bardzo dobrze utrzymuje go podczas jazdy. Mancie nie zdarzyło zgubić się w normalnych warunkach, nawet na wąskich uliczkach miast.

Podsumowanie

Manta Easy Rider GPS510MST + MapaMap Top to zupełnie niezła nawigacja. Posiada praktyczny 5-calowy ekran, niezłe mapy całej Polski i co bardzo ważne jest niezwykle tania. Jeśli potrzebujemy nawigacji do podróży po naszym kraju a nie chcemy wydawać na nią większej kwoty, to Manta na pewno sprawdzi się dobrze. Zawsze też można dokupić do niej lepszą mapę.