Marcus 5 Dual

Rozbudowany wideorejestrator samochodowy, który składa się z dwóch kamer potrafiących nagrywać obraz w rozdzielczości 1080p i 720p z szybkością 30 kl./s.

Przednia kamera umieszczona jest w głównej obudowie urządzenia, drugą należy połączyć z przednią za pomocą kabla. W zestawie jest 6-metrowy przewód, który wystarczy do połączenia obu kamer w nawet dużym samochodzie osobowym i ukrycie go np. w listwach przypodłogowych. W pudełku jest też 4 -metrowy przewód zasilający podłączany do zapalniczki. Gniazda do podłączenia zasilania i tylnej kamery, znajdują się na górze obudowy wideorejestratora. Z lewej strony są jeszcze dwa dodatkowe gniazda: HDMI i USB (do opcjonalnego modułu GPS). Można łatwo pomylić gniazdo USB do zasilania urządzenia z gniazdem do podłączania odbiornika GPS. Z prawej strony obudowy jest czytnik kart microSD.

Sterowanie wideorejestratorem VicoVation Marcus 5 Dual jest bardzo proste i intuicyjne, przyciski działają perfekcyjnie i lepiej spisują się niż dotykowe ekrany. Przycisk do zabezpieczenia filmu przed nadpisaniem ma pomarańczowy kolor, pozostałe są czarne. Menu urządzenia podzielone jest na kilka głównych sekcji (ustawienia wideo, wyświetlacza, audio, odtwarzanie, ustawienia systemu). W opcjach nie można ustawić długości nagrań a jedynie wybrać rozdzielczość rejestrowanych filmów wideo (1080p lub 720p z szybkością 30 kl./s). Producent dodaje do zestawu kartę pamięci 32 GB .

VicoVation Marcus 5 Dual zapisuje obraz w dwóch plikach z przedniej i tylnej kamery z wykorzystaniem kodeka H.264. Nagrywanie uruchamia się automatycznie po uruchomieniu samochodu. Tutaj pierwsza niespodzianka, bo Marcus 5 nie ma akumulatora. Działa więc tylko wtedy, gdy w zapalniczce samochodowej jest prąd. To wada, ale z drugiej strony akumulatory montowane w wideorejestratorach samochodowych są praktycznie niewykorzystywane. Przeważnie wystarczają na kilkanaście a najlepsze na kilkadziesiąt minut pracy wideorejestratora czyli zbyt krótko, aby kamera mogła pracować gdy np. samochód stoi na parkingu a my idziemy na zakupy.

Tylna kamera pracująca w rozdzielczości 720p, okazuje się lepiej radzić niż niektóre wideorejestratory w cenie 200 zł. Trzon urządzenia to jednak przednia kamera, która pozwala na nagrywanie obrazu w rozdzielczości 1080p z szybkością 30 kl./s. Jakość nagrań jest bardzo dobra, choć nie rewelacyjna jak w kamerze DOD LS360W czy MIO MiVue 588 Touch. To zasługa dużego sensora (3,1 MP), jasnego obiektywu (F/2.0), dodatkowej funkcji redukującej szumy (3DNR) i technologii WDR. W nocy widoczne są szczegóły który umykają tańszym kamerom samochodowym za 300 - 400 zł. Obraz rejestrowany jest bardzo płynnie i bez szumów widocznych na tańszych urządzeniach. Jakość nagrań ustępuje jednak tej z DOD LS360W, tyle że Marcus 5 Dual dzięki dodatkowej kamerze okazuje się wideorejestratorem bardziej wszechstronnym. Niestety też droższym.