Maximus III Extreme

Asus Maximus III Extreme to płyta główna z podstawką LGA1156, należąca do przeznaczonej dla komputerowych maniaków serii RoG (Republic of Gamers). Za bardzo wysoką cenę oferuje on szereg oryginalnych rozwiązań, doskonałe wykonanie i ominięcie wielu dotychczasowych ograniczeń układów Intela.

Wraz z podstawką LGA1156 Intel wprowadził na rynek platformę ze znakomitymi procesorami, ale niestety zastosowane nowe pomysły wnosiły także szereg ograniczeń. I tak: jednoukładowy chipset wymagałby całkowitej wymiany w przypadku wprowadzenia SATA 6Gb/s i USB 3.0. Zintegrowany w procesorze kontroler magistrali PCI-Express dysponuje zbyt małą liczbą linii by obsłużyć karty graficzne w systemach CrossFireX i SLI na gniazdach o pełnej prędkości. Dla większości użytkowników ograniczenia te nie mają najmniejszego nawet znaczenie, ale dla osób bardziej zaawansowanych to już duża wada.

Zainstalowane na płycie Asusa dodatkowe układy pozwalają na ominięcie tych ograniczeń. Znany od dość dawna układ NVIDIA nForce 200 obsługuje dodatkowe 32 linie PCI-Express. Dzięki temu nie tylko można zainstalować dwie karty graficzne w systemie SLI i CrossFireX x16, ale także zbudować system składający się z większej liczby kart. Układ Marvell wykorzystujący magistralę PCI-Express oddaje do dyspozycji użytkownika dwa złącza SATA 6 Gb/s, a układ NEC dwa gniazda USB 3.0.

Płyta ma format ATX dzięki czemu zmieściło się na niej dużo elementów. Cztery gniazda do modułów DDR3 obsługują łącznie do 16 GB RAM o częstotliwości pracy 1600 MHz, lub nawet 2200 MHz po podkręceniu. Karty rozszerzeń można montować w pięciu gniazdach PCI-Express x16 i jednym PCI. Do podłączenia napędów służy sześć gniazd SATA 3 Gb/s, dwa SATA 6 Gb/s. Układ JMicron JMB363 obsługuje dodatkowe gniazda: SATA 3 Gb/s (siódme) i eSATA na tylnym panelu płyty. Oprócz niego umieszczono tam: gniazdo PS2 klawiatury, optyczne SPDIF, sześć mini-jack, RJ-45, siedem USB 2.0, dwa USB 3.0, IEEE1395 oraz przyciski: Clr CMOS i ROG.

Na płycie nie znajdziemy archaicznego złącza FDD ani nawet PATA.

System zasilania dysponuje ośmioma fazami dla rdzeni procesora oraz trzema dla mostka północnego i pamięci. Na płycie zainstalowano sterowanie zasilaniem z cyfrowym modułem regulacji napięcia (VRM) (Extreme Engine Dial +). Oprócz standardowych gniazd zasilania 24-pin i 8-pin na płycie znalazły się jeszcze dwa gniazda molex, na wypadek gdyby użytkownik w pełni wykorzystał wszystkie jej możliwości.

Funkcja RoG Connect pozwala na sterowanie pecetem, podkręcanie i kontrolowanie jego pracy przez notebooka podłączonego do gniada USB. Zestaw diod informuje o przekraczaniu progowych granic napięć dla podzespołów, a RC Bluetooth prócz zwykłych funkcji łącza bluetooth umożliwia też podkręcanie przez nie płyty z pomocą telefonów. Asus Maximus III Extreme podkręcać można zarówno z poziomu systemu jak i doskonałego, rozbudowanego BIOSu.

Oprócz wyżej wymienionych płyta daje wiele innych możliwości: automatyczne podkręcanie z kontrolą stabilności systemu, podniesienie częstotliwości pracy procesora do wskazanego wyższego modelu, przełączniki POWER, RESET i MemOk na płycie. Nabywców ucieszy także dobrej jakości układ dźwiękowy VIA VT2020 obsługujący dźwięk 10-kanałwy.

Na płycie umieszczono cztery radiatory: dwa na sekcji zasilania, jeden na układzie nForce200 i jeden na chipsecie, połączone ze sobą grubą rurką cieplną, co pomaga w odprowadzaniu ciepła gromadzącego się podczas pracy, szczególnie po podkręceniu .Testy wydajności, stabilności i działania zainstalowanych na płycie systemów potwierdziły doskonałą jakość tej platformy.

Asus Maximus III Extreme to jedna z najbardziej rozbudowanych płyt z podstawką LGA1156. Oferuje nabywcy ogromne możliwości za bardzo wysoką cenę. Dla entuzjasty będzie ona nie lada gratką, wartą wydania wysokiej kwoty, ale wydaje się, że część oferowanych rozwiązań nawet takiemu użytkownikowi nie będzie potrzebna. Niemniej Maximus pozwala na budowę potężnego komputera, jest doskonałą platformą do podkręcania i jak wspomnieliśmy wcześniej, omija ograniczenia intelowskich układów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: