Microsoft LifeCam VX-800

Tania, ale dobrze działająca kamera na każdą kieszeń. Jest prosta w obsłudze i ma uniwersalną podstawkę, która umożliwia zamontowanie jej zarówno na monitorach LCD, notebookach jak i płaskich powierzchniach.

Microsoft LifeCam VX-800 to konstrukcja całkowicie różna od modelu VX-700, ma inny kształt i podstawkę, a co istotne lepszą matrycę. Posiada również wbudowany mikrofon. Łączy się z komputerem za pomocą interfejsu USB i do pracy w systemie Windows Vista nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania.

Wyposażona jest w matrycę VGA, która generuje przeciętnej jakości obraz w rozdzielczości 640x460 pikseli (5/10 pkt). Jest on jednak lepszy niż w kamerze VX-700 (widać więcej szczegółów, mniejsze ziarno). Co istotne kamera pracuje szybciej przy tym samych warunkach oświetleniowych, co model VX 700 uzyskując prędkość ponad 20 kl./s w rozdzielczości 640x480 pikseli i prawie 30 kl./s w rozdzielczości 320x240 pikseli.

Nie jest to jednak model, który dobrze radzi sobie z pracą przy mniej sprzyjających warunkach (gorsze oświetlenie), wówczas jego wydajność wyraźnie spada. Producent nie dodaje do niej żadnego oprogramowania i nie mamy możliwości rejestrowania sekwencji wideo w trybie „RGB24”. Również funkcja śledzenia twarzy nie została zaimplementowana w tym modelu. Zastosowana podstawka pozwala na używanie kamery zarówno na monitorach LCD i laptopach jak i płaskich powierzchniach, pozwala również na nakierowywanie kamery dzięki wbudowanej głowicy, na której osadzona jest kamera. Jest to przyzwoity model, który ma dobry stosunek możliwości do ceny.