Microsoft Surface Laptop 3 - pierwsze wrażenia

Surface Laptop 3 to świetny laptop z segmentu premium.

Surface Laptop od początku jest najbardziej lifestylowym produktem z serii Surface. Pierwsza generacja zaskakiwała swoim wyglądem i wykonaniem palmerestu z Alcantara. Z czasem pojawiły się różne wersje kolorystyczne, a całość wyglądała rewelacyjnie. Trzecia generacja Surface Laptop prezentuje się jeszcze lepiej. Do wyboru są nowe całkowicie metalowe modele. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamówić klasyczną wersję z wykończeniem z Alcantary.

Microsoft Surface Laptop 3 - pierwsze wrażenia

Źródło: pcworld.com

Laptopy dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych. Każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie model, ponieważ od teraz Surface Laptop dostępny jest również w większej 15 calowej wersji.

Zobacz również:

 • Windows 11: co zmieni się w systemie? Oto nowości
 • Surface Laptop Go 2 już oficjalnie. Cena jest niezła
Microsoft Surface Laptop 3 - pierwsze wrażenia

Źródło: pcworld.com

Surface Laptop dostarczany jest w dwóch rozmiarach. Klasyczny model nadal ma 13 cali, a do gamy dołącza większy laptop z matrycą o przekątnej 15 cali. W tym momencie zwracamy uwagę na dość ważną informację. Surface Laptop pierwszej generacji został zaprojektowany jako idealny laptop dla studentów. Nie można tego jednak powiedzieć o najnowszym modelu. Jego ceny znacząco wykraczają poza możliwości finansowe znacznej części uczniów. Nie znamy jeszcze polskich cen. W Stanach Zjednoczonych 13 calowy wariant wyceniono na 999 dolarów, a wersja z matrycą o przekątnej 15 cali jest o 200 dolarów droższa. Maksymalna 15 calowa konfiguracja kosztuje 2799 dolarów - tyle samo, co MacBook Pro.

Microsoft Surface Laptop 3 - pierwsze wrażenia

Źródło: pcworld.com

Czy Surface Laptop 3 jest tyle warty? Pod względem wyglądu i jakości wykonania z pewnością. Na dodatek obie konstrukcje są znacznie lżejsze, niż mogłoby się wydawać.

Surface Laptop 3 - Specyfikacja techniczna

 • Wyświetlacz: 13,5 calowy panel PixelSense o rozdzielczości 2256 x 1504 pikseli; 15 calowy panel Pixelsense o rozdzielczości 2496 x 1664 pikseli, oba warianty wyposażone są w dotykową matrycę
 • Procesor: 13 calowy Surface Laptop 3: Układy Intel Core i5-1035G7 lub Core i7-1065G7 należące do 10 generacji (Ice Lake); 15 calowy Surface Laptop 3: Ryzen 5 3580U Radeon Vega 9 Surface Edition lub Ryzen 7 3780U Radeon RX Vega 11 Surface Edition
 • Karta graficzna: 13 calowy Surface Laptop 3: Iris Plus 950; 15 calowy Surface Laptop 3: Radeon Vega 9 lub RX Vega 11
 • Pamięć operacyjna: 13 calowy Surface Laptop 3: 8 GB lub 16 GB LPDDR4x; 15 calowy Surface Laptop 3: 8 GB, 16 GB lub 32 GB DDR4
 • Pamięć masowa: 13 calowy Surface Laptop 3: 128 GB, 256 GB, 512 GB lub 1 TB nośnik SSD; 15 calowy Surface Laptop 3 128 GB, 256 GB lub 512 GB nośnik SSD M.2
 • Złącza: USB Typu C, USB Typu A, Surface Connect, Złącze słuchawkowe Jack (3,5 mm)
 • Kamera: Przednia o rozdzielczości 720p
 • Bateria: Do 11,5 godziny pracy, szybkie ładowanie do 80 procent w godzinę
 • Łączność bezprzewodowa: 13 calowy Surface Laptop 3: Wi-Fi 5 (802.11ax), Bluetooth 5.0; 15 calowy Surface Laptop 3 Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0
 • System operacyjny: Windows 10 Home
 • Wersje kolorystyczne: Sandstone, Matte Black, Cobalt Blue, Platinium; Wykończenie z metalu lub Alcanatry
 • Waga: 13 calowy Surface Laptop 3: 1,3 kg; 15 calowy Surface Laptop 3: 1,53 kg
 • Cena: od 999 dolarów

Warto zaznaczyć, że chociaż Surface Laptop 3 jest konstrukcją typowo konsumencką na rynku pojawi się wersja biznesowa. Klienci korporacyjny będą mogli zakupić 15 calowego Surface Laptop 3 wyposażonego w procesory Intel Core i z serii Ice Lake wraz z systemem Windows 10 w wersji Pro.

Oba laptopy są świetnie wykonane i wyglądają rewelacyjnie. Dodatkowym atutem jest niewielka waga. Większa 15 calowa konfiguracja waży około 1,5 kg. Podobnie, jak poprzednie generacje również najnowsze Surface Laptop są odporne na wszelkiego rodzaju wyginanie konstrukcji.

Microsoft Surface Laptop 3 - pierwsze wrażenia

Źródło: pcworld.com

Poza zasadniczymi różnicami w rozmiarze oba laptopy nie różnią się wizualnie od siebie. Każdy Surface Laptop 3 posiada port Surface Connect i USB Typu A. Nowością jest zastąpienie portu miniDisplayPort złączem USB Typu C z DisplayPort. Żałujemy, że żadna z konfiguracji nie posiada wsparcia dla technologii Thunderbolt 3. To spore niedopatrzenie. Niemniej jednak Microsoft obiecuje, że przepustowość złącz wejścia i wyjścia jest wystarczająca dla monitorów o rozdzielczości 4K.

Surface Laptop 3 jest kompatybilny z Surface Pen, ale raczej mało użytkowników skorzysta z pióra w połączeniu z laptopem.

Klawiatura jest dosyć wygodna. Skok poszczególnych klawiszy wynosi 1,3 mm. W poprzedniej generacji było to 1,5 mm. Różnica jest odczuwalna, ale wydaje się nie przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Ten aspekt można będzie sprawdzić dopiero podczas dłuższych testów. Gładzik jest teraz większy o 20 procent.

Microsoft Surface Laptop 3 - pierwsze wrażenia

Źródło: pcworld.com

Najbardziej intrygującym elementem nowych Surface Laptop 3 jest ich specyfikacja techniczna i wnętrze. Microsoft w tym roku postawił na ścisłą współpracę z producentami procesorów. Efektem jest chip SQ1, który napędza nowego Surface Pro X oraz specjalnie zaprojektowane układy Ryzen trzeciej generacji umieszczone w 15 calowych modelach Surface Laptop 3. Układy te posiadają więcej rdzeni obliczeniowych i graficznych, niż inne konstrukcje AMD przeznaczone dla komputerów PC.

Microsoft Surface Laptop 3 - pierwsze wrażenia

Źródło: pcworld.com

Surface Laptop 3 to bardzo udana aktualizacja. Laptopy Microsoftu stały się jeszcze lepsze, a dzięki pojawieniu się 15 calowej wersji każdy użytkownik znajdzie odpowiednią dla siebie konfiguracje. Dodatkowo nie trzeba już decydować się na procesor od Intel'a. Surface Laptop 3 w 15 calowej konfiguracji po raz pierwszy wyposażony jest w układy od AMD.