Microsoft Zune HD

Zalety:

  • Długi czas pracy na baterii
  • Szybkość i stabilność pracy
  • Poręczne rozmiary
  • Intuicyjne sterowanie

Wady:

  • Intuicyjne sterowanie

Najnowszy odtwarzacz Microsfotu okazuje się nie tylko udanym przenośnym urządzeniem do Mp3, ale również szybką platformą, na której możemy uruchomić gry, pooglądać filmy, pobawić się bezprzewodową siecią i o wiele więcej. To groźny rywal iPoda a nawet konsoli PSP, chociaż przyszłość zweryfikuje czy faktycznie będą się pojawiać nowe gry i aplikacje.

Zune HD wyposażony został w 3,3 calowy, dotykowy wyświetlacz OLED, który wykonano w technologii OLED – zużywa mniej energii niż tradycyjne LCD. Ekran ma rozdzielczość 480 x 272, u góry urządzenia zamontowano dodatkowy przycisk do uruchamiania odtwarzacza (lub wyłączania) z boku jest przycisk do wyświetlania na ekranie przycisków sterowania głośnością, wybierania kolejnego utworu, tuż pod ekranem jest jeszcze jeden dodatkowy przycisk, którym wywołujemy główne menu. Odtwarzacz wyposażony jest w wydajną platformę NVIDII Tegra, przeznaczoną dla urządzeń mobilnych. Platforma ta o rozmiarach monety 10-cio centowej, to idealne rozwiązanie dla maleńkich urządzeń kieszonkowych zapewniająca odpowiednia wydajność do oglądania materiałów HD i surfowania po Internecie. Urządzenie zasilane jest wbudowaną baterią, która wystarcza na ponad 8 godzin odtwarzania filmów i ponad 30 godzin odsłuchiwania utworów muzycznych. Zune HD dostępny jest w dwóch wersjach 16 i 32 GB, wyposażono go też w czujnik przeciążeniowy, dzięki któremu dostosowuje orientację ekranu w zależności od tego jak trzymamy urządzenie.

Pierwsze wrażenia

Odtwarzacz jest mniejszy od iPoda touch, jest też bardziej kanciasty (Zune HD - 102,1x52,7x8,9 mm– dł,./szer./gr, 75 gr, IPod Touch -110x61,8x8,5 mm, 115 gr). Zune HD wydaje się grubszy bo nie ma tak głębokich i obłych wcięć jak iPod touch, różnica jest jednak minimalna. Mile zaskakuje wydajnością pracy, jeżeli chodzi o szybkość uruchamiania jak i wybór poszczególnych opcji. Menu choć nie jest przedstawione w formie ikonograficznej, to i tak zaprojektowane jest genialnie, nawet osoby mające pierwszy raz kontakt z Zune HD szybko się w nim odnajdą. Dotykowy ekran działa precyzyjnie i szybko, bez problemów możemy wybierać opcje palcem, choć już surfowanie po Internecie, nie jest takie proste jak na iPodzie.

Możliwości

Odtwarzacz umożliwia odtwarzanie popularnych formatów muzycznych MP3, WMA i Advanced Audio Coding (AAC-LC) (.mp4, .m4a, .m4b), przeglądania zdjęć JPG, odtwarzanie filmów wideo (WMV, MPEG4, H.264), komunikowania się ze znajomymi, przeglądania Internetu (WLAN 802.11b/g), możemy też ściągnąć na niego gry, posłuchać radia. Zune HD wyposażony jest we własny interfejs sprzętowy, po zakupie stacji dokującej (Zune HD AV dock) możemy także skorzystać z wyjścia HDMI. Niestety, większość dodatków dostępnych jest w sklepie internetowym, który nie jest obsługiwany w naszym regionie (Zune Marketplace) a szkoda, bo dzięki niemu możemy kupować filmy na odtwarzacz, muzykę i co najistotniejsze pobierać gry na odtwarzacz. Na razie Microsoft oferuje zestaw kilku tytułów przeznaczonych do mobilnej rozrywki na odtwarzaczu Zune HD: PGR: Ferrari Edition, Audiosurf: Tilt, Vans Sk8: Pool Service, Checkers, Lucky Lane Bowling oraz Piano. Oczywiście w przygotowaniu jest więcej tytułów ale nie po raz pierwszy okazuje się, że potencjał sprzętu wydobywany jest dopiero po premierze urządzenia.

Zune HD to wszechstronne urządzenie podobnie jak iPod Touch wykraczające sowimi możliwościami poza standardowy przenośny odtwarzacz audio. Pod wieloma względami może okazać się ciekawszym rozwiązaniem od iPoda touch, ten z pewnością jest lepszy pod jednym względem – wygody surfowania po Internecie.