Mirai DTL-642E500

Tani telewizor z 42 calowym panelem LCD Full HD wyświetlający dobrej jakości obraz.

Do redakcyjnych testów trafił Mirai DTL-642E500 - jeden z najtańszych obecnie na polskim rynku model 42-calowego telewizora LCD z panelem o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Odbiornik ma czarną obudowę wykonaną z dobrej jakości plastiku. Została ona wyposażona w srebrną elipsowatą podstawę, która niestety nie jest obrotowa. Jeżeli chcemy zawiesić ekran na ścianie (korzystając z opcjonalnego wieszaka), podstawę można łatwo odkręcić. W telewizorze Mirai zastosowano nowoczesny panel LCD o krótkim czasie reakcji wynoszącym 6 ms (w czasie testów nie występował efekt smużenia), oferujący maksymalną jasność na wysokim poziomie 500 cd/m2. Przy ustawieniu profilu kolorów optymalnie dopasowanego do oglądania filmów jasność spada do ok. 350 cd/m2 - to jednak w zupełności wystarcza do komfortowego oglądania obrazu nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu.

Telewizor wyposażono w bardzo rozbudowane, ale proste w obsłudze menu, pozwalające użytkownikowi dokonywać szczegółowych regulacji. Bardzo precyzyjnie można dostroić balans kolorów czy wyregulować współczynnik gamma. Intensywność podświetlenia matrycy określana jest w 10-stopniowej skali – wybierając poziom 5 uzyskujemy optymalne ustawienie (dobra jasność ekranu przy zwiększonej głębi czerni i właściwym nasyceniu barw). Ponadto można ustawić np. temperaturę barwową czy poziom dynamicznego kontrastu (standardowo 1200:1).

Mniej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z poprawnie przygotowanych predefiniowanych profili (proponowany przez producenta do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości tryb „HDTV” oferuje jednak zbyt ciemny obraz, polecamy wybrać ustawienie „Standard”).

Jakość prezentowanego na ekranie ostrego i szczegółowego obrazu jest dobra. Wprawdzie czerń nie jest bardzo głęboka, ale kolory są dobrze nasycone i naturalne, a kontrast jest na poprawnym poziomie. Warto dodać, że telewizor Mirai został wyposażony w dwa złącza HDMI i obsługuje sygnał wideo 1080p/24 Hz - jest więc w pełni przygotowany do współpracy z nowoczesnymi odtwarzaczami HD DVD lub Blu-ray. Jedyną wadą odbiornika są stosunkowo niewielkie kąty widzenia. Patrząc na ekran z boku, już przy 120 stopniach wyraźnie widać, że czerń zamienia się w szarość, a obraz staje się mniej kontrastowy.

Wyposażenie odbiornika w dwa 15-watowe głośniki sprawia, że generowany dźwięk, szczególnie po uruchomieniu funkcji SRS WOW 3D, jest mocny i przestrzenny.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: