Mks_vir Dom i Mała Firma

W skrócie:

Recenzja oprogramowania antywirusowego mks_vir Dom i Mała Firma.

Zalety:

  • Dwa skanery antywirusowe
  • Zestaw narzędzi do zarządzania bezpieczeństwem

Dzisiejsi 30- i 40-latkowie, którzy swoją przygodę z komputerami rozpoczynali od DOS-a i Windows 95, doskonale pamiętają uruchamianego z dyskietki ratunkowej mks_vira, potrafiącego skutecznie usunąć każdego wirusa. Program po dłuższej nieobecności wraca w najnowszej, w pełni funkcjonalnej odsłonie, aby konkurować ze światowymi tuzami na rynku aplikacji do ochrony komputerów.

Mks_vir Dom i Mała Firma

W tamtych czasach świat był zdecydowanie inny. Wirusy pisano dla zabawy, szkodniki rozprzestrzeniały się przynoszone do domu i do firm na dyskietkach, a popularny wówczas zjadacz kropek co najwyżej wywoływał zakłopotanie wśród użytkowników komputerów. Dzisiaj mks_vir musi stawić czoło zagrożeniom zupełnie innego typu.

Choćby z tego względu aplikację tę wyposażono w dwa silniki antywirusowe i mocny firewall. Pierwszy silnik pochodzi od zewnętrznego dostawcy, drugi to moduł od lat rozwijany przez programistów mks_vir. Producent prowadzi własne laboratorium, gdzie podejrzane pliki trafiają do szczegółowej analizy.

Dwa skanery AV uzupełnione są dwukierunkową zaporą sieciową, modułem kontroli rejestru i aplikacji oraz filtrem antyspamowym, które umożliwiają wykrywanie i blokowanie zagrożeń niezależnie od wektora ataku. Całości dopełnia moduł kontroli rodzicielskiej, który pozwala zdefiniować reguły dostępu do stron internetowych na podstawie treści i adresów stron internetowych. Historia przeglądania pozwala rodzicom prześledzić aktywność ich pociech przed komputerem, a później lepiej dostosować reguły filtrowania do dziecka.

W aplikacji zastosowano autorską technologię Safe Storage, chroniącą ważne dane przed przypadkowym skasowaniem lub modyfikacją przez złośliwe oprogramowanie pokroju ransomware. Safe Storage przechowuje kilka ostatnich wersji chronionych plików w specjalnym sejfie, aby później, w razie potrzeby można je było w pełni odtworzyć. Mechanizm wersjonowania okazuje się przydatny nawet gdy nic złego nie dzieje się z systemem, a użytkownik po prostu chce powrócić do starszych wersji plików, które zostały błędnie zmienione lub usunięte.

Mks_vir Dom i Mała Firma

mks_vir Dom i Mała Firma - ustawienia

Program umożliwia zabezpieczanie danych przez ich szyfrowanie w wydzielonych kontenerach zabezpieczonych hasłem i widocznych w systemie jako kolejny napęd dysku. Taki kontener doskonale nadaje się do przechowywania plików, dokumentów, archiwów, zdjęć i baz danych zawierających wrażliwe dane i może być jednym z narzędzi pozwalających spełnić niektóre wymagania techniczne stawiane przez RODO.

Mks_vir Dom i Mała Firma. Dodatki

Mks_vir Dom i Mała Firma zawiera też zestaw narzędzi do zarządzania bezpieczeństwem. Bezpieczna przeglądarka Safe Browser wprowadza dodatkowe zabezpieczenia w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i kupowania online. Jest też narzędzie czyszczenia systemu, które pozwala usunąć z komputera zbędne pliki i odzyskać miejsce na dysku oraz menedżer procesów z możliwością wysyłki podejrzanego pliku wykonywalnego do producenta w celu dalszej analizy.

Całość uzupełnia zaimplementowany w pakiecie moduł kopii zapasowych umożliwiający backup plików i folderów według ustalonego harmonogramu. Moduł obsługuje kopie pełne i przyrostowe oraz pozwala wygodnie włączyć do backupu tylko pliki danego typu np. dokumenty, audio, zdjęcia.

Mks_vir Dom i Mała Firma

mks_vir Dom i Mała Firma - moduł Ochrona

Oprogramowanie dostępne jest w trzech edycjach: testowanej przez nas mks_vir Dom i Mała Firma do systemów Windows i Android, Internet Security z ochroną tylko dla komputerów PC oraz Endpoint Security dla firm i organizacji z dodatkowym wsparciem dla Windows Server oraz centralną konsolą zarządzania. Aplikacja oficjalnie obsługuje jeszcze Windows XP (tak, nadal są osoby, które korzystają z tego systemu!) jak i najnowsze wersje Windows 10 i Windows Server 2016.

Tym samym mks_vir zamierza powalczyć o użytkowników domowych i klientów biznesowych, w tym sektor publiczny i edukacyjny. Ma to być możliwe dzięki specjalnym pakietom cenowym dla szkół oraz wspomnianym mechanizmom kontroli rodzicielskiej i dostępu zapewniających bezpieczne surfowanie po sieci młodszym użytkownikom komputerów.

Mks_vir Dom i Mała Firma

mks_vir Dom i Mała Firma - narzędzia dodatkowe