Modecom FreeWay MX + AutoMapa Polska

Mapy są najważniejszą częścią każdej nawigacji, a dwa identyczne urządzenia z różnymi mapami mogą zupełnie odmiennie wypaść w teście. Tak jest w przypadku testowanego Modecoma FreeWay MX z mapą AutoMapa Polska, który wcześniej testowaliśmy z oprogramowaniem Navigo. Urządzenie dysponuje bardzo dobrą mapą a do tego ogromną liczbą dodatkowych funkcji.

Modecom wygląda bardzo estetycznie. Obudowę wykonano z dobrych, odpornych na uszkodzenia materiałów. Wadą urządzenia jest umieszczenie gniazd: karty pamięci, USB, słuchawek i AV-in (dla kamery cofania lub odtwarzacza DVD) z lewej strony pod zaślepką. Nie dość, że dostęp do gniazd jest przez to utrudniony to jeszcze takie umieszczenie sprawia, że na desce rozdzielczej zaczynają plątać się kable.

Uchwyt do montażu na szybie trzyma mocno, ale po zdemontowaniu samej nawigacji wygląda nieładnie. W dodatku umieszczanie w nim urządzenia bywa dość trudne.

Zaletą Modecoma jest na pewno pięciocalowy ekran. Dzięki temu komfort korzystania z niego jest wysoki. Jakość obrazu, kolory, nasycenie, kontrast są dobre.

Modecom działa pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows CE 5.0. Dwurdzeniowy procesor SiRF Atlas III o częstotliwości pracy 372 MHz, doskonale radzi sobie podczas używania dodatkowych funkcji urządzenia takich jak odtwarzanie filmów i muzyki, przeglądania zdjęć i plików tekstowych. Transmiter FM pozwala na połączenie z samochodowym zestawem audio a interfejs Bluetooth z telefonem dzięki czemu Modecom może służyć jako zestaw głośnomówiący.

Czas uruchomienie nawigacji to 16 sekund. Modecom używa 30-kanałowego odbiornika GPS SiRFStar III . Odnalezienie sygnału i aktualnej pozycji na mapie trwa średnio 16 sekund czyli bardzo krótko, ale jednak dłużej niż ta sama nawigacja z mapami Navigo. Zainstalowaną mapę AutoMapa PL w wersji 5.5.1 opisywaliśmy już wielokrotnie. Jej interfejs użytkownika jest czytelny, intuicyjny i łatwy w obsłudze. Mapa zawiera bardzo dużo adresów i punktów POI. Trasy da się wyznaczać na wiele sposobów. Dostępne są trzy rodzaje widoków – 2D, 3D i 3D z bryłami budynków. Wyznaczane trasy są precyzyjne i dobrze dostosowane do przepisów ruchu drogowego. Czas wytyczania jest w tym przypadku wyraźnie niższy niż dla mapy Navigo.

Cena testowanego urządzenia to 679 zł. Trzeba przyznać, że wywarło ono bardzo dobre wrażenie i jest warte swojej ceny. Dobra jakość wykonania, sprawne działanie, mnóstwo funkcji i dobra mapa Polski to na pewno bardzo poważne atuty Modecoma.