Motorola Atrix
-
- Dawid Kosiński,
- 23.02.2012, godz. 15:21
Motorola Atrix jest obecnie jednym z najciekawszych smartfonów na rynku. Jego znakiem rozpoznawczym jest szeroka gama akcesoriów, które mogą uczynić z niego nawet laptopa. Sprawdzamy, czy rozwiązanie to jest przydatne i czy już niebawem będzie można porzucić komputer dla komórki podłączanej do odpowiednich akcesoriów.
Obudowa
Motorola Atrix prezentuje się całkiem solidnie, choć nie została wykonana z metalu ani gumy. Cała obudowa składa się z połyskującego plastiku. Materiał ten jest bardzo twardy, a obudowa wręcz po mistrzowsku spasowana, jednak rozwiązanie to ma jedną, znaczącą wadę. Otóż bardzo łatwo pozostawić na nim odciski palców, co z całą pewnością nie spodoba się estetom, według których telefon ma być nie tylko funkcjonalny, ale też ładny i nieskazitelnie czysty.
Przód smartfona został pokryty wyjątkowo wytrzymałym szkłem hartowanym Corning Gorilla Glass. Uznawany jest on za najlepszy i najbardziej wytrzymały materiał tego typu na rynku, który chroni ekran przed zarysowaniami.
Zobacz również:
Ekran
Motorola Atrix została wyposażona w ekran LCD typu TFT o przekątnej 4" i rozdzielczości 540x960 pikseli. Możemy więc z czystym sumieniem powiedzieć, że piksel jest tu odpowiednio mały, a co za tym idzie, obraz będzie wyjątkowo szczegółowy.
Wyświetlane przez Motorolę Atrix kolory charakteryzują się odpowiednim nasyceniem i nie mamy względem nich jakichkolwiek zastrzeżeń. Wypada pod tym względem trochę gorzej od urządzeń z ekranem AMOLED, jednak jest to standard. Motorola Atrix jest w stanie wyświetlić aż 16 milionów barw. Jest to obecnie standard wśród urządzeń ze średniej i wysokiej półki cenowej.
Motorola Atrix nie wypada źle pod względem widoczności ekranu w świetle słonecznym. Ekran telefonu jest jasny, więc podczas słonecznego dnia bez problemu odczytamy treść znajdującą się na ekranie smartfona. Lepiej mogłoby być tylko na ekranie AMOLED.
Interfejs i system
Motorola Atrix jest wyposażona w system Android 2.3 Gingerbread. Oznacza to, że producent zadbał o aktualność oprogramowania swojego telefonu. Nie jest pewne, czy konstrukcja ta otrzyma aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich, gdyż Motorola wydała już swój nowy flagowy smartfon, a mianowicie Razr. Brak aktualnego oprogramowania na najlepszym do tej pory w ofercie Atrixie może zachęcić użytkowników do zmiany telefonu na taki, który wspomnianej aktualizacji prawdopodobnie się doczeka.
Multimedia
Motorola Atrix został wyposażony w aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 5MPx, lampą błyskową oraz AutoFocusem. Da się nim zrobić całkiem dobre zdjęcia jak na smartfona. Oczywiście nie zastąpi on pełnoprawnego aparatu fotograficznego, ale nikt się tego nie powinien spodziewał.



Motorola Atrix ma dobrej jakości głośnik. Telefon bez problemu sprawdzi się jako budzik czy po prostu telefon z dzwonkami MP3. Nie spodziewajmy się jednak po nim jakości dźwięku standardowych głośników. Tak jak w każdym smartfonie, dźwięk jest tu po prostu płaski i niezbyt czysty.
Słuchawki dołączone do Motoroli Atrix były uszkodzone, nie mogliśmy ich przetestować.
Porty
Motorola Atrix dysponuje całkiem bogatym zestawem interfejsów, znajdziemy więc tu gniazda miniJack 3,5mm, microUSB oraz mniejszą wersję HDMI. Smartfon bez problemu będzie mógł pełnić rolę odtwarzacza filmów lub małej konsoli do gier.
Procesor i RAM
Motorola Atrix "pod maską" ma dwurdzeniowy procesor Cortex A9 taktowany zegarem 1GHz. Jednostka ta jest też znana jako nVIDIA Tegra 2. Zastosowany GPU to ULP GeForce z ośmioma jednostkami strumieniowymi. Konstrukcja ta w benchmarkach może wypadać gorzej niż konkurencja, ale warto zwrócić na nią uwagę, gdyż nVIDIA stara się ją wypromować jako konstrukcję przeznaczoną dla graczy. Widać to po stworzonych specjalnie na nią grach takich jak Shadowgun. Swoją grafiką może ona zawstydzić gry konsolowe sprzed kilku lat.
Oprócz tego znajdziemy tu jedynie 1GB pamięci RAM. Telefon na pewno nie zapcha się od nadmiaru uruchomionych na raz aplikacji.
Testy wydajności





Motorola Atrix prezentuje się tu bardzo dobrze. Co prawda nie dorównuje Samsungowi Galaxy S2, ale ma wyniki zbliżone do innego bardzo szybkiego smartfona - LG Optimus 2X. Telefon wyprzeda wszelkie konstrukcje jednordzeniowe i z całą pewnością wystarczy do tak zaawansowanych zadań jak używanie kilku aplikacji jednocześnie, granie w najnowsze gry oraz oglądanie filmów HD na telewizorze lub monitorze za pomocą kabla HDMI.
Testy akumulatora

Motorola Atrix w naszym teście wytrzymuje trochę mniej niż pięć godzin. Jest to wynik całkiem dobry jak na nasz wyczerpujący test pracy na baterii, który polega na odświeżaniu stron internetowych co 20 sekund, korzystając z technologii WiFi.
Akcesoria
Motorola Atrix jest telefonem charakteryzującym się szeroką gamą dostępnych akcesoriów. Co prawda do niemal każdego smartfona można dokupić stację dokującą, jednak Motorola stworzyła coś nowego, czyli Lapdocka. Lapdock jest to stacja dokująca wyglądająca jak laptop. Została ona wyposażona w ekran o przekątnej 11,6". Została ona wykonana w większości ze szczotkowanego aluminium, dzięki czemu wygląda wyjątkowo elegancko. Klawisze za to zrobiono z dobrej jakości plastiku. Całość prezentowałaby się bardzo ładnie, gdyby nie telefon wystający z komputera. Producent powinien zwiększyć grubość stacji dokującej i pozwolić włożyć do niej komórkę, jak w tablecie Asus PadPhone. Kolejna wada tego rozwiązania to bardzo ograniczona funkcjonalność. Fabrycznie wgrany Linux pozwala nam korzystać tylko z podstawowej funkcjonalności takiej jak przeglądanie internetu oraz odtwarzanie multimediów. Na plus oceniamy to, że z poziomu laptopa możemy sprawdzić pulpit telefonu i wysyłać z niego wiadomości. Ostatnim elementem, jaki chcemy opisać jest cena lapdocka. Kosztuje on aż 2000 zł, co oznacza, że jego koszt o kilkaset złotych przekracza koszt typowego netbooka. Moim zdaniem nie jest on wart swojej ceny ze względu na brak możliwości używania go bez komórki oraz bardzo ograniczoną funkcjonalność.
Wnioski
Motorola Atrix to bardzo ciekawy smartfon, którego cechą charakterystyczną jest wysoka wydajność i ciekawe akcesoria. Co prawda nie spodobało nam się połączenie smartfon-notebook, jednak nie dyskwalifikuje to Atrixa jako smartfona. Jest on bardzo szybki i dobrze wykonany. Z całą pewnością spodoba się wielu użytkownikom. Chociaż ze względu na ekran AMOLED zamiast niego wybralibyśmy Samsunga Galaxy S2 lub Motorolę Razr.