Motorola Defy

Motorola Defy jest smartfonem co najmniej niecodziennym, gdyż charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Producent chwali się odpornością na wodę, kurz oraz zadrapania. Sprawdźmy czy odnajdzie się on w świecie kruchych i delikatnych urządzeń oraz czy spodoba się nie tylko podróżnikom, ale też zwykłym użytkownikom.

Obudowa

Motorola Defy to smartfon bardzo wytrzymały, co potwierdza jego obudowa. Mamy tu do czynienia z urządzeniem wyposażonym w tworzywo Gorilla Glass, które zminimalizuje prawdopodobieństwo jego zadrapania oraz z obudową pokrytą grubą warstwą gumy. Zwłaszcza ostatni materiał jest bardzo przydatny. Sprawi nie tylko, że telefon lepiej przeżyje upadek niż większość delikatnej konkurencji, ale będzie również przeciwdziałać wyślizgiwaniu się urządzenia z naszych rąk. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie gniazda mają gumowe zaślepki, które chronią telefon przed ewentualnym zamoczeniem.

Kilknij tutaj, by zapoznać się z pełną specyfikacją.

Zobacz również:

  • Nowa Motorola razr 40 Ultra jest bardzo fajna, ale ma jedną fatalną wadę

Ekran

Motorola Defy została wyposażona w wyświetlacz o przekątnej 3.7" oraz rozdzielczości 480x854. Mamy tu do czynienia z panelem pojemnościowym, dzięki czemu jego obsługa powinna być bardzo wygodna. Rozmiar panelu również jest dobry, gdyż jest stosunkowo duży, a mimo to pozwala sięgnąć kciukiem każdego zakątka ekranu, co umożliwia komfortowe używanie telefonu jedną ręką. Ostrzegamy jednak, że osoby, które do tej pory korzystały ze smartfonów wyposażonych w ekran o przekątnej 4" i większej będą musiały przyzwyczaić się do Defy. Początkowo wszystkie ikonki, jak i sam telefon, będą wydawać się niezwykle małe.

Ekran użyty do produkcji Motorola Defy potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co docenią przede wszystkim osoby używające wcześniej tańszych smartfonów, wyposażonych w gorsze ekrany. Mimo wszystko wyświetlacz ten nie jest najlepszej jakości i inne smartfony w tej cenie (np. Galaxy Ace) będą charakteryzować się lepszym odwzorowaniem kolorów.

Telefon nie spisuje się podczas używania go w świetle słonecznym. Wskutek zbyt małej jasności ekranu na wyświetlaczu telefonu zobaczymy co najwyżej własne odbicie.

Interfejs

System zainstalowany na Motoroli Defy to Android 2.1 Eclair wyposażony w dodatkową nakładkę LG Optimus UI. Interfejs urządzenia jest wygodny, obsługuje się go łatwo, nie mamy zatem tutaj większych zastrzeżeń.

Motorola Defy

Motorola Defy pozwala nam używać 7 pulpitów ekranowych, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy , odtwarzacz muzyki oraz prognozę pogody.

Multimedia i GPS

Pod względem funkcji multimedialnych Motorola Defy nie wypada najlepiej. Inne testowane przez nas smartfony robiły ładniejsze zdjęcia i filmy. Jednak dla niewymagających zbyt wiele użytkowników, nawet takie urządzenie będzie mogło zastąpić kompaktowy aparat cyfrowy:

Motorola Defy
Motorola Defy
Motorola Defy

Dobrze zaprezentował się za to GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Co więcej, bezpłatny GPS od Google działa dobrze i nie mieliśmy z nim jakichkolwiek problemów. Pokazywał nam dobre trasy, nie zawieszał się, a polski lektor mówił wyjątkowo wyraźnie. Co więcej, Google Maps pozwalają nam podać nazwę wyszukiwanego przez nas punktu za pomocą głosu. Funkcja ta działa naprawdę dobrze, lecz warto pamiętać, że podczas jej używania powinno posługiwać się językiem polskim. O ile "McDonald’s" Google odczytał bardzo dobrze, to KFC wyszukiwał tylko i wyłącznie jako "kejefsi". Pomogło tu użycie zwrotu "Ka eF Ce", tak samo podczas wyszukiwania restauracji Sphinx możemy podać ją jedynie jako "sphinks".

Testy wytrzymałości

Musimy przyznać się, że nie rzucaliśmy Motorolą Defy po redakcji, nie kopaliśmy jej, ani nie udało się nam jej zalać miksem napojów gazowanych. Zamiast tego sprawdziliśmy jak działa w piachu, pod prysznicem oraz w wannie. Nie mamy do telefonu żadnych zastrzeżeń, wszystko działało tak jak należy. Co prawda można narzekać nazbyt pobłażliwe testy wytrzymałości, nie możemy jednak zapominać, że mamy do czynienia ze smartfonem, nie zaś telefonem typu Samsung Solid.

Testy wydajności

Motorola Defy została wyposażony w jednodzeniowy procesor TI OMAP3610 o zegarze 800MHz, tylko 512MB pamięci RAM, 2GB wbudowanej pamięci rozszerzalnej za pomocą kart microSD oraz baterię o pojemności 1540mAh. Pod tym względem telefon nie wypada najlepiej, nie zapominajmy jednak o tym, że nie powstał on po to, by bić rekordy wydajności.

Motorola Defy
Motorola Defy

Wyniki testu wydajności jednoznacznie mówią, że nie mamy tu do czynienia z demonem prędkości i telefon nie nada się m.in. do grania w najnowsze gry.

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki wszystkich wykonanych przez nas testów, kliknij tutaj.

Testy baterii

Motorola Defy

Motorola Defy nie wyróżnia się podczas testowania jej baterii. Tak jak każdy smartfon, także i on rozładuje się po kilku godzinach intensywnego użytkownia. Z całą pewnością nie jest to idealny wybór dla podróżników, którzy gniazdko elektryczne widzą raz na kilka tygodni.

Wnioski

Motorola Defy w standardowych testach wypada całkiem zwyczajnie, można wręcz uznać, że słabo. Nie możemy jednak zapominać o tym, że nie jest ona zwykłym telefonem, lecz komórką dla osób, które ponad wydajność podzespołów czy jakość ekranu liczą sobie wytrzymałość telefonu. Jeśli jesteś taką osobą i nie chcesz rezygnować z wielu funkcjonalności, które daje smartfon, Motorola Defy jest produktem stworzonym specjalnie dla Ciebie.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: