Motorola One Action - test taniego średniaka z ciekawym aparatem

Motorola One Action - Wydajność

Motorola zdecydowała się na implementacje procesora Samsung Exynos 9609. To nieco słabsza wersja modelu 9610, który znajdziemy między innymi w Samsungu Galaxy A50. Exynos 9609 jest ośmiordzeniowym CPU o taktowaniu 2,2 GHz. Do pomocy ma 4 GB pamięci operacyjnej, 128 GB wbudowanej pamięci masowej oraz kartę graficzną Mali-G72 MP3.

Taki zestaw sprawia, że Motorola One Action nie jest może najwydajniejszym urządzeniem na rynku i trudno polecić ją jako sprzęt do gier, ale świetnie sprawdza się podczas normalnego użytkowania. Przeglądanie mediów społecznościowych, słuchanie muzyki czy praca z kilkoma aplikacjami jednocześnie nie stanowią żadnego problemu.

Dla fanów cyferek przetestowaliśmy Motorole One Action w popularnych testach syntetycznych, co potwierdziło nasze przypuszczenia odnośnie wydajności urządzenia.

  • Antutu - 148525
  • Geekbench 4 Single - 1610; Multi -5329
  • 3DMark Sling Shot - 1846
  • 3DMark Ice Storm Unlimited - 23443

Dodatkowo umieszczamy również wyniki Motoroli One Vision, która posiada identyczne parametry techniczne:

  • Antutu - 145564
  • Geekbench 4 Single - 1603; Multi - 5269
  • 3DMark Sling Shot - 1849
  • 3DMark Ice Storm Unlimited - 24478

Przetestowaliśmy również pamięć masową. Jej wydajność stoi na identycznym poziomie, jak w przypadku One Vision (około 500 MB/s odczytu i niecałe 200 MB/s zapisu). To bardzo dobre wyniki w tej półce cenowej.

Motorola One Action - Dźwięk

Motorola One Action posiada pojedynczy głośnik monofoniczny. Jest on donośny i produkuje dźwięk o zadowalającej jakości, ale umiejscowienie sprawia, że stosunkowo łatwo można go zasłonić.

Jakość rozmów stoi na bardzo wysokim poziomie. Głośnik jest odpowiednio głośny i wyraźny, a mikrofony dobrze radzą sobie z redukcją szumu.

Nie zabrakło złącza słuchawkowego Jack 3,5 mm, które również bardzo dobrze się sprawdza.

Motorola One Action - Aparat

Motorola One Action zamiast 48 MP matrycy produkcji Samsunga posiada 12 MP obiektyw główny, który do pomocy posiada drugi aparat o rozdzielczości 16 MP służący specjalnie do nagrywania wideo. Dodatkowo jest również 5 MP sensor głębi.

Jakość zdjęć w ciągu dnia stoi na bardzo wysokim poziomie. Fotografie są nasycone, mają naturalne kolory i odpowiednią rozpiętość tonalną. Nie zauważyliśmy najmniejszych problemów z ustawieniem ostrości.

Niestety cena niższa o 200 zł spowodowała, że Motorola One Action nie posiada już bardzo dobrze działającego trybu nocnego oraz stabilizacji optycznej OIS. Podczas zdjęć nocnych duże lepiej radziła sobie droższa One Vision.

Największą nowością jest jednak kamera sportowa. Nagrywa ona filmy w rozdzielczości Full HD. Całość realizowana jest za pomocą specjalnego 16 MP obiektywu szerokokątnego, którego matrycę obrócono o 90 stopni. W rezultacie Motorola One Action jest jedynym dostępnym na rynku telefonem, który posiada możliwość pionowego nagrywania poziomych filmów. Dzięki temu rozwiązaniu można dużo wygodniej nagrywać materiały wideo. Trzymanie smartfona w pionie możliwe jest przy wykorzystaniu jednej ręki, a wszelkie drgania niwelowane są przez dobrze działającą stabilizację obrazu.

Nagrywanie podczas chodzenia, truchtania, jazdy na rowerze czy nawet rolkach nie stanowi najmniejszego problemu. Stabilizacja obrazu gubi się dopiero podczas bardzo gwałtownych ruchów takich, jak szybki obrót lub bardzo mocne potrząsanie. Efekty są w pełni zadowalające. Motoroli One Action daleko do wysokiej jakości kamer sportowych, ale wypada w tej kwestii o wiele lepiej, niż inne smartfony. Szkoda, że potencjał sportowej kamery ograniczony jest brakiem pełnej wodoodporności. Wyklucza to możliwość wykorzystania Motoroli One Action we wszelkiego rodzaju sportach wodnych.

Trzeba również zaznaczyć, że nagrywanie przy wykorzystaniu trybu Action Cam oferuje nieco gorszą jakość nagrań, niż w przypadku zwykłego nagrywania przy wykorzystaniu głównego obiektywu.

Podczas testów zauważyliśmy również, że aparat ma problem z ustawieniem odpowiednich parametrów podczas wykonywania fotografii w ostrym świetle. Jest to widoczne na poniższym zdjęciu. Na fotografiach pojawiają się różnego rodzaju artefakty oraz przebarwienia.

Przednia kamerka wystarczy do wykonywania sporadycznych selfie. Jakość nie jest najlepsza, ale widzieliśmy smartfony z dużo gorszymi przednimi aparatami.

Motorola One Action - Bateria

Bateria ma pojemność 3500 mAh i na papierze wygląda równie dobrze, jak w modelu One Vision. Niestety, ale Motorola postanowiła zaoszczędzić i One Action nie oferuje szybkiego ładowania TurboPower znanego z droższych modeli. W zestawie ze smartfonem dostarczana jest zwykła 10 W ładowarka (5 V i 2 A). To dziwny ruch ze strony producenta. Do tej pory jedynie najtańsze modele z serii G, E oraz C posiadały zwykłe ładowarki.

Akumulator pozwala na cały dzień intensywnego użytkowania. Czas pracy ekranu wahał się od 4 do nieco ponad 6 godzin. W naszym teście akumulatora (odtwarzanie zapętlonego pliku w rozdzielczości 720p w programie MXPlayer, głośność 50 procent, jasność wyświetlacza 50 procent, Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS włączone) Motorola One Action rozładowała się po 10 godzinach i 15 minutach. To wynik zbliżony do rezultatu osiągniętego przez Motorole One Vision.

Ładowanie do pełna trwa dwie i pół godziny.

Motorola One Action - Podsumowanie

Motorola One Action to kolejny bardzo udany smartfon ze średniej półki cenowej. Urządzenie oferuje niemalże niezmodyfikowany system Android, wystarczającą wydajność oraz nie posiada większych wad. Motorola One Action jest jednak telefonem przygotowanym dla wąskiego grona odbiorców, którzy będą chcieli skorzystać z możliwości nagrywania poziomego wideo w pionie. Action Cam to wyróżnik tego smartfonu i wszystkim użytkownikom, którzy zechcą kupić Motorole One Action, ale wiedzą, że nie skorzystają z tej funkcji polecamy zakup Motoroli One Vision. Za 200 zł więcej otrzymamy lepszy aparat główny ze stabilizacją OIS, tryb nocny oraz co najważniejsze szybkie ładowanie.

Wybór pomiędzy Motorolą One Action oraz One Vision sprowadza się do różnic w zastosowanych aparatach. Osoby, które pragną zastąpić smartfonem kamerkę sportową powinny wybrać One Action. Reszcie polecamy Motorole One Vision.

Testując Motorole One Action doceniliśmy Action Cam, czystego Androida One, gesty Moto oraz ekran 21:9. Nie spodobał nam się brak trybu nocnego, szybkiego ładowania oraz plastikowe plecki.