Motorola Xoom

Motorola Xoom wykorzystuje 10 calowy pojemnościowy ekran i platformę NVIDII Tegra 2. To wydajna konstrukcja, która bez problemów radzi sobie z odtwarzaniem filmów HD, czy pracą z aplikacjami internetowymi. Oferuje też dobre wyposażanie jak chociażby gniazdo HDMI czy czytnik kart pamięci i nowy system Android Honeycomb. Z powodzeniem może konkurować z najlepszymi konstrukcjami na rynku.

Motorola Xoom i dodatkowe wyposażenie

Razem z tabletem otrzymamy zasilacz sieciowy i kabel USB (mini USB -B). Zasilacz jest większy od zasilaczy dodawanych do tabletów Samsunga czy Appla. Oferuje za to długi kabel, czego może mu pozazdrościć Samsung Galaxy Tab 10.1.

NVIDIA Tegra 2

Motorola Xoom wykorzystuje popularną platformę NVIDII Tegra 2. Zastosowano ją chociażby w Samsung Galaxy Tab 10.1 i trzeba przyznać że to dobry wybór. Dwurdzeniowy procesor o prędkości 1 gigaherca, 1024 pamięci RAM, sprzętowe wsparcie dla HDMI 1.3 jak i zintegrowany ośmiordzeniowy układ graficzny pozwalają nie tylko na oglądanie filmów HD, ale również zapewniają komfort pracy z przeglądarkami internetowymi, wysokiej rozdzielczości animacjami Flash czy grami.

Obudowa solidna, ale bez fajerwerków

Motorola Xoom nie robi takiego wrażenia jak iPad czy Samsung Galaxy Tab 10.1, głównie chyba przez to że jest od nich grubsza (249x168x13 mm - dł./szer./gr.). Jest jednak starannie wykonana z dobrej jakości plastyku. Nawet mocniejsze dociśnięcie spodu obudowy nie powoduje wypaczenia ekranu. To bardzo sztywna konstrukcja, która z pewnością będzie nam długo służyła. Przyciski regulacji głośności znajdziemy z prawej strony obudowy, niestety są one mikrusie. Fajnym rozwiązaniem jest natomiast umieszczenie przycisku uruchamiającego tablet z tyłu obudowy, mamy do niego łatwy i intuicyjny dostęp.

Motorola Xoom ma USB i HDMI!

Platforma NVIDII Tegra 2 obsługuje zarówno USB 2.0 jak i HDMI 1.3. Motorola postanowiła to wykorzystać i zamontowała odpowiednie gniazda w tablecie. To rozsądne rozwiązanie, bo dzięki temu tablet zyskuje na funkcjonalności i możliwościach a co istotne wyróżnia się na tle dwóch największych konkurentów czyli iPad 2 i Samsung Galaxy Tab 10.1. Niestety zabrakło kropki na i czyli czytnika kart pamięci. Do dyspozycji mamy za to komplet interfejsów bezprzewodowych: Wi-Fi, Bluetooth i modem 3G.

Motorola Xoom i Android 3.1

Tablet uruchamia się w 39 sekund, czyli podobnie jak Samsung Galaxy Tab 10.1 (37 sekund). Wykorzystuje system Android 3.1, który posiada wsparcie dla USB Host. Teoretycznie więc możemy do niego podłączyć klawiaturę USB, niestety w tablecie nie zamontowano standardowego gniazda USB. W ofercie producenta nie ma też ani odpowiednich przejściówek ani stacji dokujących z gniazdem USB. Szkoda.

Motorola Xoom oferuje pięć wirtualnych pulpitów, na których możemy umieszczać skróty, widgety oraz charakterystyczny dla Androida 3 pasek zadań z trzema głównymi przyciskami umieszczonymi z lewej strony (cofnięcie ostatnio wykonywanej operacji, powrót do głównego pulpitu i przełączanie się pomiędzy aplikacjami) a z prawej ikonki sygnalizujące pracę interfejsów bezprzewodowych, stan naładowania akumulatora, aktualna datę itp. Możemy też szybko uruchamiać różne usługi ale opcji wyłączania uruchomionych aplikacji nie ma. Standardowo u góry ekranu znajdziemy skrót do uruchamiania wyszukiwarki Google, aplikacji i konfiguracji pulpitów.

Motorola Xoom w praktyce

Opisując tablet nie sposób pominąć jakości działania ekranu a ta w przypadku Motoroli Xoom jest całkiem dobra. Po pierwsze to ekran pojemnościowy, czyli pozwalający na obsługę gestów. Po drugie jest kontrastowy, przejrzysty i ma dobre kąty widzenia. Według nas jest nieco gorszy od ekranu z Samsunga Galaxy Tab 10.1 ale i tak spisuje się świetnie (oceniliśmy go na 9/10 pkt). Ogólnie bardzo fajnie pracuje się na tym tablecie, w czym niewątpliwy udział ma nowa wersja Androida 3.1, który oferuje nowoczesny interfejs i masę usprawnień w porównaniu do poprzednika. Przeglądarka internetowa pracująca z kartami, to strzał w 10. Jak używanie na co dzień Chorma i aplikacji Googlowych to poczujecie się jak w domu. Nowością zastosowaną w Androidzie 3.1 jest Movie Studio, który pozwala na montaż filmów nagranych przy pomocy tabletu. Jest prosty w obsłudze i pozwala na np. dodawanie do filmów efektów graficznych, napisów, skracania czy wycinania fragmentów. Warto z niego skorzystać bo przecież tablet pozwala na nagrywanie sekwencji wideo w rozdzielczości HD i to przy całkiem dobrej jakości.

Wojna na tablety: Galaxy Tab 10.1 vs. Touchpad vs. Xoom vs. iPad

Czas pracy na baterii

Motorola Xoom według specyfikacji w zależności od tego co robimy może pracować od kilku godzin (ciągłe odtwarzanie) do kilku dni (odtwarzanie muzyki zapisanej w MP3). Według nas przy normalnym użytkowaniu wystarczy na ok. 8-9 godzin. Przy mocnym obciążeniu (odtwarzanie filmu HD z Youtube, głośność ustawiona na maksa, maksymalna jasność podświetlenia ekranu, włączone Wi-Fi) działa niecałe pięć godzin (4 godziny i 55 minuty), czyli o nico ponad godzinę krócej od Samsunga Galaxy Tab 10.1 (6 godzin i trzy minuty).

Wnioski

Motorola Xoom to dobrej jakości tablet, który co prawda nie zachwyca zgrabną obudowa jak Samsung Galaxy Tab 10.1 czy iPad 2 za to nadrabia wyposażeniem bo ma gniazdo USB i HDMI. Ma dobrej jakości ekran i nową wersję Androida. Według nas zabrakło tylko jednego elementu, aby ten tablet był lepszym wyborem niż Galaxy Tab 10.1 - czytnika kart pamięci.

Zobacz inne testy tabletów