My Book Live Duo 8 TB

NAS-y z zainstalowanym i skonfigurowanym fabrycznie dyskiem są najlepszym wyborem dla osób szukających urządzeń łatwych w użyciu. Wystarczy je podłączyć do routera, zainstalować dołączone oprogramowanie i po chwili są gotowe do pracy. Doskonałym przykładem jest tu serwer WD My Book Live Duo, który pod względem możliwości nie dorównuje reszcie testowanych urządzeń, ale za to oferuje świetny stosunek ceny do możliwości.

Za 1900 zł sprzedawany jest w dwoma dyskami 4 TB. Nie ma za to często spotykanych w NAS-ach dodatkowych gniazd HDMI, eSATA, a nawet wyłącznika i oferuje niewiele ponad zestaw obowiązkowy dla małych serwerów. Wyposażony jest w serwer plików SMB/CIFS, który obsługuje także nazwy z polskimi znakami, i serwer multimediów, umożliwiający przesyłanie strumieniowe muzyki, zdjęć i filmów nie tylko do komputerów, ale także do urządzeń multimedialnych z certyfikatem DLNA.

Podobnie jak inne NAS-y także MyBook po odpowiedniej konfiguracji routera może być dostępny z internetu, ale producent proponuje też WD2go - autorską technologię pracy w chmurze. Za jej pomocą można w prosty sposób skonfigurować własną chmurę i zarządzać nią. Wystarczy zdalnie zalogować się na stronę www.wd2go.com, żeby móc przeglądać pliki przechowywane na dysku. Użytkownik może też pobrać przeglądarkę plików umożliwiającą dostęp do dokumentów, zdjęć i multimediów na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą Androida i iOS-a.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

WD My Book Live Duo 8 TB jest niezbyt wydajny i daleko mu pod tym względem do konstrukcji 4- i 5-dyskowych. W testach mierzących maksymalny transfer w zapisie uzyskał prędkość 40–50 MB/s, odczyt jest szybszy, ale w domyślnym trybie, który łączy dwa dyski w jeden wolumen (a to rozwiązanie podatne na awarię i utratę danych). Do pracy w domu czy małej firmie, gdzie wydatki na infrastrukturę nie mogą być duże, taki serwer może się okazać dobrym wyborem. Warto tylko podczas jego instalacji wybrać tryb pracy w RAID 1, bo domyślnie instalowany jest wolumen 8 GB, bez bezpiecznego przechowania danych (awaria jednego z dysków powoduje utratę zapisanych na nim danych).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: