My Cloud EX4100

Ranking: Najnowsze serwery NAS w testach

WD My Cloud EX4100 sprzedawany jest z fabrycznie zamontowanymi dyskami, sporadycznie dostępna jest też wersja bez nośników (ok. 2300 zł).

My do testów otrzymaliśmy serwer z dyskami WD Red o pojemności 4 TB każdy. Od desktopowych nośników wyróżnia je przystosowanie do ciągłej pracy i wysoka niezawodność (objęte są 5-letnią gwarancją). Dodatkowo wyposażone są w specjalne oprogramowanie NASware, które optymalizuje ich pracę w serwerach NAS. Takie same nośniki wykorzystaliśmy również do testu innych serwerów NAS.

WD My Cloud EX4100 to jedyny serwer umożliwiający podłączenie nie jednego, a dwóch zasilaczy sieciowych (ma dwa gniazda zasilające). Niestety, w zestawie jest tylko jeden zasilacz. Na pochwałę zasługuje działanie układu chłodzącego, który składa się z dużego wentylatora wypełniającego niemal całą przestrzeń tylnej ściany obudowy. Doskonale schładza dyski, a przy tym cicho pracuje. Tuż obok niego umieszczono dwa gniazda LAN oraz dwa porty USB 3.0.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Dyski zamontowane są w serwerze przez producenta, a intuicyjny kreator pomaga użytkownikowi w tworzeniu kont, udziałów oraz dostosowaniu pracy serwera do indywidualnych potrzeb. My Cloud EX4100 ma też według nas najbardziej przyjazny system montażu i demontażu dysków, który nie wymaga żadnych narzędzi ani wyłączania serwera. Wystarczy tylko odblokować zaczepy przytrzymujące dyski i wsunąć nośniki do wnęk.

Serwer obsługuje popularne tryby RAID, ale bez trybu RAID 6. Umożliwia też migrację macierzy RAID bez utraty danych z JBOD do RAID 1 lub RAID 5 i RAID 1 do RAID 5 i wyposażony jest w opcję szyfrowania woluminów.

My Cloud EX4100
My Cloud EX4100

System My Cloud OS jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Ma rozbudowane funkcje do zarządzania pracą dysków, wentylatora i pozwala na szybkie dostosowanie działania serwera do aktualnych potrzeb. Umożliwia też instalowanie dodatkowych aplikacji, np. systemów zarządzania treścią (CMS) czy różnorakich serwerów multimedialnych, zdjęć, audio. Dzięki darmowej aplikacji My Cloud możliwe jest przeglądanie i udostępnianie plików zgromadzonych na serwerze z komputera, tabletu oraz smartfona podłączonego do internetu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: