MyCloud EX2 4TB

Klasyczny domowy serwer, który do złudzenia przypomina zewnętrzne dyski USB do archiwizacji danych. Starannie wykonana i stylowa obudowa sprawia, że serwer idealnie nadaje się do postawienia biurku, nie zajmuje przy tym dużo miejsca.

Polecamy: Najlepsze NAS-y do zastosowań domowych

Z przodu obudowy są tylko diody sygnalizujące pracę dysków i urządzenia. Dodatkowe gniazda (2 x USB 3.0, LAN) umieszczone są z tyłu obudowy. Nie jest ich dużo, ale do domowych zastosowań dwa gniazda USB w zupełności wystarczą. Jedno można wykorzystać np. do podłączenia drukarki a drugie do archiwizowania danych z zewnętrznych nośników. Serwer przystosowany jest do montażu dwóch dysków twardych, które należy włożyć od góry obudowy po odchyleniu górnej pokrywy. Montaż nośników jest prosty i nie sprawia żadnych problemów. Dyski chłodzone są za pomocą niewielkiego wentylatora a górny i dolny panel pełnią funkcję dużych kratek wentylacyjnych. Serwer działa bardzo cicho, słychać jedynie pracę nośników. W testowanym modelu były dwa dyski WD Red o łącznej pojemności 4 TB (2 x 2TB). To specjalnie zaprojektowane dyski do serwerów NAS, które cechują się obniżonym zużyciem energii i przystosowane są do ciągłej pracy. W testach serwer wypadł bardzo dobrze klasyfikując się na pierwszym miejscu pod względem szybkości pracy wśród modeli z fabrycznie zamontowanymi nośnikami. Co istotne zastosowane dyski są wyraźnie cichsze niż te montowane chociażby w serwerze Lenovo.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Na pochwałę zasługuje system, który jest intuicyjny w obsłudze. Ma też szereg przydatnych funkcji, jak np. możliwość instalowania dodatkowych aplikacji, prosty system aktualizacji. Dzięki niemu serwer może nie tylko służyć do archiwizowani plików, ale też pełnić funkcję multimedialnej bazy i np. strumieniować pliki wideo do urządzeń obsługujących technologię DLNA. Można go też wykorzystać do ściągania plików z sieci P2P czy utworzenia osobistej chmury a nawet strony internetowej. WD MyCloud EX2 4TB okazał się również energooszczędna konstrukcją, podczas testów pobierał tylko 16 W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: