NAVIX 4307B

Zalety:

  • Bardzo wysoka jakość wykonania
  • Duży ekran podnosi czytelność map i pozwala na komfortowe oglądanie filmów i zdjęć
  • Dobre mapy dostarczane wraz z urządzeniem
  • Bardzo estetycznie zaprojektowany

Wady:

  • Duże rozmiary utrudniają przenoszenie i przechowywanie urządzenia

Popularność urządzeń GPS sprawia, że na rynku znajduje się miejsce dla wielu firm zajmujących się ich produkcją. Każdy próbuje na swój sposób przyciągnąć klienta. NAVIX 4370B wyróżnia się niewielką obudową i bogactwem funkcji dodatkowych.

Więcej znaczy lepiej? Nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie, na pewno nie jeśli rozważamy wielkość ekranu w urządzeniach GPS. Standard to 4,3 cala, ale dostępne są także urządzenia o przekątnej 7 cali. Ogólna powierzchnia jest w tym przypadku dwukrotnie większa. Taki ekran posiada GPS NavRoad NR750BV. Nikogo nie trzeba przekonywać, że samo korzystanie z dużego ekranu jest czystą przyjemnością. Mapy widać znacznie dokładniej, wprowadzanie danych przez wirtualną klawiaturę jest dziecinnie łatwe, zaś odtwarzane filmy czy oglądane zdjęcia są na tyle duże, że faktycznie zaczyna to mieć sens. Nieco zastrzeżeń można mieć do ostrości obrazu – mała liczba pikseli powoduje, że ich rozmiary są zbyt duże. Kontrast i jakość kolorów są dobre, jasność także typowa – zbyt mała tylko przy bardzo mocnym świetle słonecznym.

NavRoad NR750SB może odtwarzać filmy, muzykę i służyć jako ekran do przeglądania zdjęć. Może także kontaktować się poprzez Bluetooth z urządzeniami zewnętrznymi np. telefonem komórkowym. Dane, w tym i mapy dostarczane są na kartach SD/SDHC. Dzięki wejściu wideo może on także współpracować z zewnętrzną kamerą.

W zestawie znajdziemy standardowe wyposażenie: ładowarkę sieciową, ładowarka samochodową i uchwyt montowany na szybie samochodu. Jego zakres regulacji ustawień jest bardzo dobry, jakość wykonania podobnie – podczas jazdy urządzenie nie drży i nie odpada od szyby mimo bardzo dużych rozmiarów i wagi. Kłopotliwy jest tylko sam montaż GPSa na uchwycie – wymaga dużej cierpliwości i precyzji.

Urządzenie uruchamia się 25 sekund – to wartość przeciętna. Imponuje za to szybkość z jaką odszukuje naszą pozycje na mapie – zajęło mu to zaledwie 4 sekundy. Rewelacyjna jest także siła odbiornika GPS – nawet bez dodatkowej anteny potrafi namierzyć sygnał w warunkach gdy inne GPSy tylko informują o jego braku. Nic zatem dziwnego, że i podczas jazdy NavRoad NR750BV nigdy nie gubi sygnału. Doskonała jest także jakość pozycjonowania.

NavRoad NR750BV jest dostarczany z dwoma rodzajami map: AutoMapa 5.5.0 i NavroadMap 7.71. Sprawdziliśmy działanie AutoMapy (druga była wersją o ograniczonym czasie użytkowania). Nieco zastrzeżeń można mieć do interfejsu i systemu wprowadzania danych i planowania tras, ale po jakimś czasie da się z nim oswoić. Mapa jest za to bardzo precyzyjna – zawiera plany wszystkich miejscowości, w większych miastach nie ma też problemu z ustaleniem numeru budynku czy celu podróży. Wytyczone trasy próbne okazywały się być precyzyjne, choć w kilku punktach brakowało im finezji z jaką poruszały się doświadczony kierowca dobrze znający drogę. Czas wyznaczania tras nie raził, zaś ich długość była niemal optymalna. Czytelność mapy stoi na wysokim poziomie.

Coś za coś – duże rozmiary i waga to kłopot podczas przechowywania opisywanego GPSa. W zamian dostajemy bardzo dobry komfort użytkowania i rzeczywiście użyteczne funkcje multimedialne. Mocny odbiornik sygnału GPS wraz z dobrymi mapami sprawiają, że NavRoad NR750BV to bardzo przyjazny towarzysz podróży. Oby tylko nie kusił do oglądania filmów podczas jazdy.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier