NEC EX341R

NEC EX341R

W skrócie:

Test monitora ultrapanoramicznego NEC EX341R.

Zalety:

  • Znakomite odwzorowanie barw (deltaE) po kalibracji

Wady:

  • Przeciętne pokrycie palety AdobeRGBs
Ranking: Jak kupować monitor dla grafika. Najlepsze monitory dla grafika 2018

Uniwersalna konstrukcja z oferty NEC-a z 8-bitową matrycą VA.

NEC EX341R
W testach urządzenie uzyskało mieszane wyniki. Przestrzeń RGBs może zostać odwzorowana w 95,1%, a AdobeRGB w zaledwie 72,8 %, a więc co najmniej przeciętnie Średni wynik deltaE na poziomie 1,73 można przyjąć za niezły.

Z kolei skalibrowana matryca uzyskuje parametr deltaE na poziomie 0,28, co jest jednym z najlepszych wyników w teście. Zadowalająco prezentuje się również kontrast roboczy przekraczający poziom 1000:1, tym większym zaskoczeniem jest niska jasność bieli wynosząca zaledwie 88,1 cd/m2.

Maksymalna rozdzielczość obrazu to 3440 x 1440 pikseli. Tradycyjnie model z oferty NEC może pochwalić się czujnikiem światła oraz obecności użytkownika przed monitorem. Producent zadbał również o oczy użytkowników, stosując technologię ograniczającą światło niebieskie oraz rozwiązanie Flicker Safe redukujące migotanie matrycy.

Zastosowany zestaw złączy obejmuje po dwa gniazda HDMI i DisplayPort. Panel z czterema gniazdami USB 3.0 został umieszczony przy bocznej krawędzi monitora. NEC wyposażono w dwa głośniki o mocy 1 W każdy.

Położenie matrycy może być regulowane we wszystkich płaszczyznach, przy czym całość jest dość ciężka, przekraczając 10 kg z postawą. Menu ekranowe oferuje bogaty zestaw ustawień, ale jego obsługa z użyciem dotykowych przycisków ulokowanych przy dolnej ramce okazuje się niewygodna.

Monitor może pochwalić się niskim poborem prądu, sięgającym 35 W w czasie pracy.

Urządzenie zostało objęte trzyletnią gwarancją producenta.