NEC MultiSync EA241WM

W monitorze zastosowano 24-calowy panel o rozdzielczości 1920x1200 pikseli. Jest on wykonany w technologii TN, więc nie został skonstruowany z myślą o grafikach czy fotografach. Dobrze się za to sprawdzi do prac biurowych, a ze względu na krótki czas reakcji (5 sekund) powinien też znaleźć zwolenników wśród graczy. Panel MultiSync EA241WM został zawieszony na solidnej kolumnie przymocowanej do owalnej nogi. Monitor dobrze oceniliśmy za odwzorowanie barw i równomierność podświetlenia. Nie prezentuje za to dużych możliwości jeśli chodzi o kontrast – po obniżeniu jasności do 150 kandeli stosunek bieli do czerni wynosi zaledwie 386:1.

W monitorze zastosowano 24-calowy panel o rozdzielczości 1920x1200 pikseli. Jest on wykonany w technologii TN, więc nie został skonstruowany z myślą o grafikach czy fotografach. Dobrze się za to sprawdzi do prac biurowych, a ze względu na krótki czas reakcji (5 sekund) powinien też znaleźć zwolenników wśród graczy. Panel MultiSync EA241WM został zawieszony na solidnej kolumnie przymocowanej do owalnej podstawy.

Monitor dobrze oceniliśmy za odwzorowanie barw i równomierność podświetlenia. Nie prezentuje za to dużych możliwości jeśli chodzi o kontrast. Po obniżeniu jasności do 150 kandeli stosunek bieli do czerni wynosi zaledwie 386:1

Budowa

Stylistyka obudowy wyraźnie odbiega od modeli tego producenta, które są przeznaczone do zastosowań graficznych. Nie ma „stopy” w kształcie litery V i kanciastych kształtów ramy. Konstruktorzy użyli bardziej „biurowej”, bo owalnej, stopy. Rama panelu jest nieco zaokrąglona i pomalowana na srebrno. Jak we wszystkich innych monitorach firmy NEC dobrze dopracowano interfejs użytkownika – zarówno menu OSD, jak i obsługujące je przyciski. Konstruktorzy zastosowali tu rozwiązanie w monitorach raczej nietypowe – do nawigowania po menu monitora służy mini-dżojstik. Bardzo usprawnia obsługę OSD.

MultiSync EA241WM pozwala na podnoszenie i opuszczanie panelu, jego obracanie na boki (mechanizm znajduje się w okrągłej stopie), pochylanie oraz obracanie w płaszczyźnie matrycy (pivot).

Monitor można połączyć ze źródłem sygnału przez standardowe złącze analogowe (D-Sub) oraz DVI. Do monitora wbudowano dwa głośniki oraz hub USB.

Jakość obrazu

Monitor wyświetla obraz ostry, ale o stosunkowo niewielkim kontraście. Przed kalibracją, przy maksymalnej jasności (386 kandeli) udało się osiągnąć kontrast 652:1. Po kalibracji i obniżeniu jasności do znośnego dla wzroku poziomu (około 150 kandeli) uzyskaliśmy kontrast 386:1. Dobrze oceniliśmy równomierność podświetlenia (CCFL) – wynosi ona 92,3%. Przed kalibracją (ustawienia fabryczne) monitor całkiem przyzwoicie odwzorowywał barwy – odchylenie delta E wynosi zaledwie 12 jednostek. Po kalibracji wierność barw poprawiła się – odchylenie spadło do 5 jednostek.

Niestety nie da się wiele dobrego powiedzieć o odwzorowaniu przejść tonalnych. Gradient od bieli do czerni jest poszatkowany progami („schodami”). PO kalibracji sytuacja się jeszcze pogorszyła – w niektórych obszarach szarości można zauważyć przebarwienia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: