NEC MultiSync LCD2490WUXi2

Jeśli zależy ci na dużym monitorze przeznaczonym do obróbki zdjęć polecamy model NEC MultiSync 2490WUXi2. Jest to ekran z wysokiej klasy 24-calową matrycą typu IPS. Pozwala ona na dobre odwzorowanie barw oraz oferuje duże kąty widzenia. Rozdzielczość matrycy wynosi 1920x1200, zatem ekran wystarcza do odtwarzania filmów wysokiej rozdzielczości. Urządzenie można połączyć z komputerem za pomocą łącz cyfrowych DVI (DVI-D oraz DVI-I) oraz przez łącze analogowe. Dla zawodowców istotną informacją będzie to, że monitor dysponuje12-bitową tablicą LUT, która jest niezwykle istotna przy sprzętowej kalibracji.

Jeśli zależy ci na dużym monitorze przeznaczonym do obróbki zdjęć polecamy model NEC MultiSync 2490WUXi2. Jest to ekran z wysokiej klasy 24-calową matrycą typu IPS. Pozwala ona na dobre odwzorowanie barw oraz oferuje duże kąty widzenia. Rozdzielczość matrycy wynosi 1920x1200, zatem ekran wystarcza do odtwarzania filmów wysokiej rozdzielczości. Urządzenie można połączyć z komputerem za pomocą łącz cyfrowych DVI (DVI-D oraz DVI-I) oraz przez łącze analogowe.

Dla zawodowców istotną informacją będzie to, że monitor dysponuje12-bitową tablicą LUT, która jest niezwykle istotna przy sprzętowej kalibracji.

NEC MultiSync LCD2490WUXi2 oferuje właściwie wszystko to , co potrzebne jest do obróbki zdjęć. Jest co prawda monitorem wąskogamutowym (75% AdobeRGB), ale w zupełności wystarcza do pracy z grafiką. Przed wykonywaną w trakcie testu programową kalibracją, monitor wykazywał średnie odwzorowanie barw – parametr delta E wynosi 15 jednostek. Po kalibracji wierność reprodukcji kolorów wyraźnie się poprawiła – odchylenie od ideału spadło do 5 jednostek. Jak przy każdej kalibracji programowej nie obeszło się bez strat. Monitor w wyniku tej operacji stracił zdolność płynnego odwzorowania przejść tonalnych – na monochromatycznym gradiencie pojawiły się znacznie wyraźniejsze niż przed kalibracją „progi” pomiędzy różnymi poziomami szarości. Aby je zlikwidować trzeba pokusić się o pełną kalibrację sprzętową, jaką na tym modelu można przeprowadzić (warto zauważyć, że większość dostępnych na rynku monitorów na to nie pozwala). Monitor został wyposażony w czujnik jasności otoczenia – dzięki niemu może dostosowywać jasność do panujących w pomieszczeniu warunków.

Bardzo dobrze oceniliśmy równomierność podświetlenia (ponad 94%) oraz ostrość obrazu. Jak na matrycę typu IPS całkiem dobrze oceniamy czas reakcji.

Kontrast przed kalibracją wyniósł 784:1 przy jasności 329 kandeli na m2 (ustawienie 100%). Po kalibracji i redukcji jasności do poziomu 158 cd/m2 kontrast spadł do 632:1. Jeśli chcemy używać monitora do celów graficznych kontrast jest nawet zbyt wysoki (za optymalny przyjmuje się 400:1). Przy obniżeniu jasności do zalecanego poziomu 80-100 cd/m2 kontrast spada. Mimo zastosowania matrycy IPS dobrze oceniamy głębię czerni. Bardzo dobre są też kąty widzenia (178 stopni w pionie i poziomie).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: