NEC MultiSync LCD3090WQXi

NEC zaprezentował swój pierwszy 30-calowy monitor LCD, który skierowany jest do profesjonalistów. Model wyposażono w matrycę ciekłokrystaliczną najnowszej generacji, wykonaną w technologii H-IPS.

Jest to ekran LCD z horyzontalnym polem magnetycznym, który dzięki poruszającym się poziomo ciekłym kryształom pozwala na oglądanie obrazu nawet pod bardzo ostrym kątem, bez utraty jakości. O profesjonalnym przeznaczeniu NEC-a świadczy możliwość sprzętowej kalibracji, element niespotykany w monitorach dla przeciętnego użytkownika. Jeśli dysponujemy kompatybilnym sprzętowym kalibratorem (np. GretagMacbeth Eye One Display 2), nie potrzeba żadnego dodatkowego oprogramowania, bo monitor ma je wbudowane w pamięci. Kalibracja jest sprzętowa, a ustawienia zapisywane w tablicy LUT urządzenia. Możemy ustalić kilka kluczowych parametrów - temperaturę barwową, gammę czy jasność matrycy.

Monitor prawie bez zastrzeżeń

Panel wyposażony jest w 12-bitową korekcję krzywej gamma i zaawansowane podświetlenie, pozwalające na uzyskanie szerokiej skali barw pokrywającej 106,6 procent przestrzeni AdobeRGB. Rzeczywista rozdzielczość matrycy to 2560x1600 pikseli. W czasie testowych pomiarów zauważyliśmy jeden jedyny minus monitora: równomierność podświetlania matrycy wynosi jedynie 77,5 procent. Jest to wynik słaby, nawet biorąc pod uwagę dużą przekątną wyświetlacza. Z kolei świetnym rozwiązaniem jest technologia X-Light Pro, która mierzy jasność oraz reprodukcję kolorów i automatycznie zmienia ustawienia, aby zachować równowagę barwową podczas procesu rozgrzewania monitora i po osiągnięciu przez wyświetlacz stanu pełnych możliwości. Pod względem prawdziwości barw, zbieżności kolorów w pełnej skali szarości, monitor wypada wzorowo.