NEC NP115

Zalety:

  • Wyświetlanie obrazu 3D
  • Dobra jasność
  • Niezwykle atrakcyjna cena

Wady:

  • Niska rozdzielczość
  • Za okulary 3D trzeba osobno zapłacić

Tańszy z pary niedrogich projektorów 3D Ready firmy NEC wykonany został w technologii DLP, oferuje dobrą jasność i rozdzielczość SVGA (800 x 600). W połączeniu ze specjalnymi, sprzedawanymi osobno, okularami 3D pozwala zaś wyświetlać trójwymiarowe obrazy.

Po wielkim sukcesie trójwymiarowego filmu „Avatar” technologia 3D przeżywa swój wielki renesans. Niemal każdy z liczących się producentów elektroniki użytkowej ma w ofercie telewizor i odtwarzacz Blu-ray zdolne wyświetlić taki obraz. Pojawiają się pierwsze filmy Blu-ray 3D i trójwymiarowe przekazy telewizyjne. Do 3D przekonują się także producenci projektorów – jednym z pierwszych z nich był właśnie NEC. Producent w chwili powstawania tego testu miał w swej ofercie dwa, niemal identyczne w budowie, modele projektorów DLP – NP210 i NP115. NP115 ma niższą rozdzielczość – 800 x 600 wobec 1024 x 768, ale za to oferuje nieco wyższą jasność – 2500 ANSI wobec 2200 ANSI.

Działanie 3D

Zanim przejdziemy do opisu budowy i funkcjonalności NP115 warto przypomnieć, na czym polega funkcja wyświetlania obrazów 3D. Projektor NEC-a wykorzystuje wykorzystują znaną od lat metodę zwaną stereoskopią. Pozwala ona tworzyć złudzenie oglądania obrazu trójwymiarowego, wykorzystując właściwości ludzkiego zmysłu wzroku. Rejestrowany na siatkówce oka obraz jest płaski, a ponieważ nasze oczy są od siebie odsunięte, każde z nich postrzega świat pod innym kątem. Zakrywając raz jedno, raz drugie oko, za każdym razem widzimy troszkę inaczej. Połączenie oglądanych obrazów, lekko względem siebie przesuniętych, pozwala mózgowi stworzyć wrażenie głębi i przestrzeni. Dlatego wystarczy przedstawić dwa obrazy pokazane z perspektywy lewego i prawego oka, aby „oszukać” mózg, który zinterpretuje ten widok jako obraz przestrzenny. W ten właśnie sposób działają m.in. projektory 3D. By powstało złudzenie trójwymiarowości, na ekranie prezentowane są naprzemiennie dwa obrazy a zsynchronizowane ze sprzętem aktywne okulary wyposażone w ciekłokrystaliczne „szkła”, z dużą częstotliwością, kolejno zasłaniają lewe lub prawe oko widza. Warunkiem skuteczności tej metody jest bardzo krótki czas reakcji procesora obrazu– jak dotąd wymagania te spełniają jedynie projektory DLP.

Trzy wymiary

Zastosowany w NP115 0,55 calowy chip DLP współpracuje z specjalnym układem synchronizacyjnym DLP Link. Dzięki temu urządzenie jest w stanie komunikować się z aktywnymi okularami 3D a w efekcie generować obraz dający wrażenie trójwymiarowości. Projektor testowaliśmy razem z aktywnymi migawkowymi okularami 3D NEC-a które należy dokupić oddzielnie (ok. 450 zł). W zestawie z nimi znajduje się także płyta m.in. z demonstracyjnymi filmami 3D, aplikacjami edukacyjnymi 3D oraz specjalny program do ich odtwarzania (Stereoscopic Player firmy 3Dtv). Poprawna konfiguracja zestawu projektor, okulary i komputer, wymaga nieco czasu i cierpliwości jednak finalny efekt jest tego wart. Trójwymiarowe filmy odtwarzane z komputera robią wrażenie (Co ciekawe, nawet zwykły obraz wyświetlany przez projektor nabierał lekko przestrzennego charakteru). Nie jest to co prawda jakość i spektakularność obrazu 3D oferowana przez testowane przez nas telewizory Full HD 3D jednak pamiętajmy, że mają one znacznie wyższą rozdzielczość - i cenę.Generalnie widać, że oba projektory NEC-a stworzono z myślą o nieco innych zastosowaniach niż szeroko reklamowane telewizory LCD i plazmy. Nie są stworzone na pewno do wyświetlania filmów Full HD 3D – nie pozwala na to rozdzielczość urządzeń oraz brak gniazd HDMI koniecznych do podłaczenia odtwarzacza Blu-ray 3D. Projektory NEC-a są natomiast ciekawą propozycją dla użytkowników chcących zagrać w trójwymiarowe gry (tych jest coraz więcej) czy obejrzeć zdjęcia czy filmy 3D z internetu. To także interesująca propozycja dla odbiorców biznesowych i szkól – szerokie wykorzystanie możliwości jakie daje trójwymiarowy obraz w programach edukacyjnych czy aplikacjach do prezentacji jest tylko kwestią czasu.

Pozostałe funkcje

Wyświetlanie obrazu 3D jest najbardziej efektowną funkcją NP115, jednak w codziennej pracy równie ważne są jego tradycyjne parametry, takie jak jasność, głośność czy wygoda obsługi. Jasność 2200 ANSI w zupełności wystarczy do prezentacji w średnio oświetlonym pomieszczeniu, ostrość obrazu jest dobra a sześciosegmentowe koło barwne współpracujące z układem DLP pozwala uzyskać obraz o dość naturalnych kolorach (i jak przystało na urządzenie DLP dobrym kontraście) - choć niestety z widocznym przez niektórych użytkowników tzw. efektem tęczy. Projektor wyposażono w obiektyw o współczynniku zoomu 1,2:1. NP115 potrzebuje przestrzeni - by wyświetlić obraz o przekątnej 80 cali urządzenie powinno znajdować się w odległości ok. 3 metrów od ekranu. Projektor wyposażono także w wygodną funkcję natychmiastowego zakończenia pracy. Dostępny zestaw złączy zawiera te najbardziej podstawowe – wejście i wyjście VGA, wejścia S-Video i kompozyt oraz wejście audio. 7W głośnik w zupełności wystarcza do nagłośnienia prezentacji w niewielkim i średnim pomieszczeniu.